İstanbul’da Sürücüsüz Metro Dönemi

  • 06 Haziran 2017
  • 265 kez görüntülendi.
İstanbul’da Sürücüsüz Metro Dönemi

Hacıosman – Yenikapı hattında kullanılacak metro, sürücüsüz çalışacak. 68 yeni metro aracının 8’i raylara indirildi.

İstanbul’da sürücüsüz metro dönemi başlıyor. Aralık ayından sonra yeni araçların tamamının inmesiyle %30 daha fazla yolcu taşınabilecek.

Aralık’tan Sonra Faaliyete Geçecek

İBB Başkanı Topbaş, sürücülü ve sürücüsüz kullanılabilecek %42’si yerli olan araçların test sürüşlerinin tamamlandığını belirtti. Aralık ayında faaliyete geçeceğini ifadelerine ekleyen Topbaş, 68 adet metronun 8’inin indirilme törenine katılım gerçekleştirdi.

%30 Daha Fazla Yolcu Taşınacak

Törene katılan İBBB Başkanı Topbaş, yeni kullanılacak olan metro ile vagon sayısında 160’a çıkarılacağını söyledi. Burada  bulunan 68 vagonun, 92 vagona ilave olarak devreye gireceğini belirtti. Vagon sayısının 160’ı bulduğunu söyleyen Topbaş, %30 daha fazla yolcunun taşınabileceğini söyledi.

Yıl Sonunda Tamamlanacak

Vagonların maliyeti 77.5 milyon Euro olarak hesaplandı. Yeni vagonlar yıl sonu, Aralık 2017’de faaliyete geçmesi planlanıyor. Teslimatların başlangıcının yapıldığı biliniyor. İstanbullular için hizmet ve rahat bir üretim gerçekleşeceği belirtilen metrolar 450 bin insanı gün içerisinde yolcu olarak misafir edebilecek.

Türkiye’de metro sistemi, diğer ülkelere göre ileri olduğunu belirten Topbaş, metro sistemlerinin çok yeni olduğunu ifade etti. New York’ta, Berlin’de veya Londra’da bu teknolojinin olmadığını söyleyen Topbaş, vagon kalitesi ve yeniliklerinin çok daha ileri bir güçte olduğunu ifadelerine ekledi. Bu modernin şehre yakıştığını ifade eden Topbaş, telsizle yeni vagonların rayına indirilme talimatını vererek metro alanında vagonların yakından incelemesini yapmadan geçmedi.

Yazar: Hakan Yilmaz
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ