Kamu Personel Reformu

  • 02 Nisan 2017
  • 925 kez görüntülendi.
Kamu Personel Reformu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu, Mart ayının sonrasında Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantısı gerçekleştirdi ve 4B ile 4C’li personellerin kadro konusunu gündeme taşıdı.

2017 yılı içinde alımların çoğaldığı görülürken, eğitim konusunda birçok kadro çalışması gerçekleşiyor. Bu olumlu alımların ardından kamu personellerin de yararlanması sağlanacak.

Kamu Personeli Alımları 16 Nisan’dan Sonra Değişebilir

Genel düzenleme ile söz konusu toplantıda gerçekleşen tartışmada 4B ve 4C kapsamında kamu görevlilerin kadro beklentisine karşılık verilmesi düşünülüyor. Kariyere bakıldığı zamanda bu zemininde kamu personel sistemi için üst görevlere yükselmeleri sağlanarak yer değiştirme fırsatından yararlanma sağlanması için kadro ve memur sıfatı ile tanışma hak talebi ediliyor.

Kamu personel sınıfında sözleşme ve geçici personellerin kadroyla ilişkilendirilmesi ile beraber kamu görevlilerin aynı işlerin görüldüğü işçilerin kadroya ilişkilendirilmesi ile beraber yasal düzenlemenin yer alınan çalışma grubu ile gerçekleşeceği ve yürürlüğe konulacağı belirtiliyor.

Tüm bunların kapsamında kamu hizmetini yürüten ve bu yönü ile personel kapsamında kadroya alınması gereken şekillerde düzenlemeler gerçekleşecek. Ağızdan çıkan kamu işvereninin 19 bin 4C’li personel sayısı ile birlikte 5 bini bulmayan memur işi yapan işçilerin kadroya dahil edilme ile ilgili net bir bilginin ortaya koyulması istenildiği belirtiliyor.

Sözleşmeli çalışanlarla beraber kadrolu personeller ile ilgili birçok çalışanın olduğu bilinen 4B ve 4C statüsünde istihdam sağlayanlar olduğu biliniyor. 2017 sonuna kadar, kamu personel alımlarında büyük bir değişiklik bizi bekliyor.

Yazar: Hakan Yilmaz
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ