Kapatılan Üniversitelerin Öğrencileri Tercihlerini Ne Zaman, Nasıl Yapacaklar?

 • 18 Ağustos 2016
 • 799 kez görüntülendi.
Kapatılan Üniversitelerin Öğrencileri Tercihlerini Ne Zaman, Nasıl Yapacaklar?

Fetö terör örgütünün darbe girişiminin ardından kapatılan üniversitelerin öğrencilerinin, başka üniversitelere geçebilmesi için üniversiteye girdikleri puanlarına göre tercih yapmaları gerekecek. ÖSYM bu öğrencilerinin ne zaman tercih yapacağına dair takvimi belirledi.

YÖK’ün yaptığı açıklamaya göre kapatılan üniversitelerin öğrencileri, belge ve kayıtları ile ilgili belirlenen koordinatör üniversitelere başvuru yapacak.

Bu üniversiteki öğrencilerin hepsi üniversiteye kayıt yaptırdıkları yılki puanlarına göre , diğer üniversitelere geçiş için tercih yapacaklar. ÖSYM tercihlerin 23-26 Ağustos 2016 tarihleri arasında yapılacağını belirtti.

 • Öğrenciler tercih yaparken, kendi programları ile aynı programları ( ya da eşdeğer) tercih edebilecek. Öğrenim dili İngilizce olan programların öğrencileri, aynı isimli Türkçe programı seçebilecek. Öğrenim dili Türkçe olan programda okuyan öğrenciler de, aynı isimli İngilizce programı seçebilecekler. Ancak Türkçe programda okuyan öğrencilerin İngilizce programa geçebilmesi için yabancı dil şartını yerine getirmesi gerekecek. Bu şartı yerine getiremeyen adaylar, hazırlık sınıfına devam edecekler ve başarılı oldukları takdirde programa devam edecekler.
 • Kapatılan üniversitelerin öğrencileri ücretlerini, geçiş yaptıkları üniversiteye ödemeye devam edecekler.
 • Eğer öğrenci tercih ettiği kuruma yerleşemezse,ilgili yılda adayın puanından düşük veya adayın puanına eşit puanla öğrenci alan program olması durumunda taban puanına en yakın olan programa yerleştirme işlemi yapılacak.
 • Kapatılan vakıf üniversitelerine kayıtlı öğrenciler, şartları sağlamaları halinde, Önlisans, Lisans, Çift Anadal ve Yan Dal programları için diğer kurumlara yatay geçiş yapabilecek. Yatay geçiş yapabilmek için gerekli öğrenci belgesi e-devletten alınacak.
 • Kapatılan Üniversite öğrencilerinin yaz öğretimi ile ilgili işlemleri koordinatör üniversite tarafından yapılacak. Yaz öğretimi yapılamazsa, bunun yerine koordinatör üniversite bütünleme yapabilecek.
 • Kapatılan Üniversitelerin öğrencileri “özel öğrenci” statüsünde olarak, başka okullardan ders alabilecek. Bu öğrenciler tercih ettikleri üniversitelere yerleştirildikten sonra diğer üniversitelerden ders alabilecek ve bu dersleri kayıt oldukları kuruma saydırabilecekler.
 • Kapatılan üniversitelerdeki mezun durumdaki öğrencilerin mezun olabilmesi için tercih yapmaları gerekmeyecek. Diploma düzenleme gibi işlemler koordinatör üniversite tarafından yürütülecek.
 • Tercih yapmayan adaylar, haklarından vazgeçmiş kabul edilecek ve tekrar yerleştirme olmayacak.
 • Öğrenciler tercih edebilecekleri programlara ve kapatılan vakıf yükseköğretim kurumları ile koordinatör üniversitelerin bilgisine YÖK’ün internet sitesinden ulaşılabilecek.

Konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümünden iletebilirsiniz. En kısa sürede cevaplanacaktır.

Yazar: Demir
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. muzaffer çağlar diyor ki:

  yerleştirmeler ne zaman olacak

BİR YORUM YAZ