Kıdem Tazminatı Tavan Ücretleri Açıklandı

  • 21 Mart 2017
  • 358 kez görüntülendi.
Kıdem Tazminatı Tavan Ücretleri Açıklandı

SSK’lı çalışanların en büyük güvencesi olarak kabul edilen kıdem tazminatları için 2017 tavan ücretleri açıklandı.

SSK’lı olarak çalışan işçilere uygulanan kıdem tazminatı hakkı memur ve Bağkur’lu çalışanlar için geçerli değil. Bir çalışanın kıdem tazminatı alabilmesi için bir iş yerinde SSK’lı olarak en az bir yıl çalışmış olması gerekiyor. Bir çalışanın kıdem tazminatı hakkına sahip olabilmesi için kendi isteği dışında işten çıkarılması gerekiyor. Kendi isteğiyle işten ayrılan bir işçinin kıdem tazminatı istemem gibi bir hakkı olamıyor. Ancak bazı nedenlerle işçi kendi isteği ile ayrılsa da kıdem tazminatı alabilir. Bunlardan biri erkek çalışan için askerlik, kadın çalışan ise evlilik durumu. Ya da emeklilik primi dolan kişi işten ayrılmak isterse yine kıdem tazminatı hakkı oluyor.

Eğer işveren gerekli kurallara aykırı davranması ya da maaşları eksik ödemesi gibi durumlarda çalışan istifa ederse, yine istifa eden çalışanın kıdem tazminatı alma hakkı bulunuyor.

Tavan Fiyat 4426 TL

Kıdem tazminatı çalışanın çalıştığı her sene için bir brüt maaşı hesaplanarak bulunuyor. Bu brüt maaşın içerisinde yemek, yol gibi giderlerde dahil oluyor. Ancak kıdem tazminatı için bir üst limit bulunuyor. Bu üst limit yani tavan fiyat 2017 yılı için 4426 TL olarak belirlenmiş. Böylece bir kişi ne kadar çok maaş alırsa alsın bir yıl için en fazla alabileceği kıdem tazminatı miktarı bu fiyatı geçemez.

Yazar: Demir
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ