Kirada Evi Olanlara Vergi Borcu

  • 25 Mart 2017
  • 294 kez görüntülendi.
Kirada Evi Olanlara Vergi Borcu

Ev sahibi olan kişilerin sahibi oldukları evleri kiraya vermeleri halinde ödemeleri gereken bir vergi var. Bu vergi kira gelirinden dolayı verilmesi gereken gelir vergisidir. Ancak her ev sahibi bu vergiyi ödemek zorunda değil. Bazı özel durumlar sayesinde kira gelirlerinizden dolayı gelir vergisi ödemek zorunda kalmıyorsunuz.

3800 TL’DEN FAZLA OLACAK

           Kira gelirinizden dolayı vergi ödemeniz için öncelikle istisnasız ve herhangi bir özel şartı dikkate almaksızın elde ettiğiniz kira gelirinizin yıllık toplamda 3800 Türk lirasından fazla olması gerekmektedir. Eğer bu tutarın altında bir kira gelirine sahipseniz o zaman vergi ödemenize gerek yok demektir. 3800 Türk lirasından fazla vergi geliriniz varsa o zaman oturduğunuz ikinci evin sizin olup olmadığı, kiralık olup olmadığı, bu ev için yaptığınız elektrik, su, doğalgaz gibi masrafların toplamının ne kadar olduğu gibi sorulara vereceğiniz cevap kira gelirinizi belirleyen önemli cevaplar olmaktadır.

EVİNİZ KİRADA VE SİZ DE KİRADA OTURUYORSANIZ

           Kendi evinizi kiraya girerek başka bir evde kirada oturmaya karar verdiyseniz kira ödediğinize eve ne kadar kira verdiğiniz elde ettiğiniz kira gelirinden dolayı ödemeniz gereken vergiyi tamamen etkiliyor. Eğer ödediğiniz kira miktarı aldığınız kira miktarı ile eşit veya toplamda 3800 Türk lirasından daha az gelir elde edeceğiniz miktardaysa bu durumda da kira gelirinizden dolayı vergi ödemenize gerek kalmıyor. Kirada oturduğunuz evdeki diğer giderlerinizi de vergi ödemelerinden düşürebiliyorsunuz.

Yazar: Demir
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ