Konut Alacaklara İndirim Geliyor

  • 17 Mart 2017
  • 326 kez görüntülendi.
Konut Alacaklara İndirim Geliyor

Resmi Gazete’de yayımlanan yeni bir karar ile artık konut satışlarında yüzde 0.20 nispetinde alınan tapu harcı, konut ve işyerleri için 30 Eylül’e kadar yüzde 0.15 olarak değiştirilerek indirim gelmiş oldu.

Türkiye ekonomisi için lokomotif sektörlerden biri olan konut sektörü için önemli bir düzenleme yapılarak önemli bir adım atıldı. Sektörde planlanan canlılığı ve gelişimi desteklemeyi hedefleyen kararlardan biri de tapu harcında indirim hamlesi oldu. Bu yıl 30 Eylül’e kadar alınacak olan konutlarda ödenecek tapu harcında indirim yapılarak harç binde 20’den binde 15’e düşürüldü.

Toplam Fiyatta Maliyetler Düşüyor

Tapu harcında indirimden önce binde 20 olan tapu harcı 200 bin TL’lik bir daire için 4 bin TL’ye denk gelirken binde 15’lik oranla tapu harcı tekrar hesaplandığında ise 1.000 TL daha ucuza yani 3 bin TL’ye geldiği ortaya çıktı. Yapılan bu indirimle birlikte alıcı ve satıcı tarafından ayrı ayrı ödenen tapu harçları tasarruf sağlayacak.

Tapu Harcı İndirimleri Sektörü Canlandıracak

Tapu harcında yapılan bu indirimle birlikte sektörde beklenen hareketlenmenin yakın zamanda gerçekleşeceğini belirten KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik, yılbaşından bu yana çözüm aranan bu konuların sektördeki umutsuzluğu dağıtacağını söyledi. Ayrıca, damga vergisi ve KDV maliyeti ile güncellenen kalemlerin tapu harcında indirimle birlikte konut sektörünün canlanarak doğrudan alıcıyı teşvik ettiğini belirtti. Böylelikle alıcısının maliyetleri azalarak, piyasadaki canlılığının sektörel gelişmeyi sağladığını da vurgulayarak memnuniyetini dile getirdi.

Yazar: Demir
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ