KOSGEB’ten Bankalara Uyarı Geldi

  • 18 Mart 2017
  • 335 kez görüntülendi.
KOSGEB’ten Bankalara Uyarı Geldi

Küçük ve Orta Ölçekli· İşletmeleri· Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Recep Biçer, KOSGEB kredileri kullanan Kobi’lerden belirtilenin dışında ücret alınmaması gerektiğini belirterek bankaları bu konuda uyardı.

KOSGEB’in küçük ve orta ölçekli işletme sahiplerine sunduğu faizsiz kredi fırsatı esnafı heyecanlandırdı. Ancak bazı bankaların KOSGEB kredisi verirken ekstra ücret talepleri söylentisi üzerine, KOSGEB Başkanı Biçer konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Faizsiz kredi uygulamasına yüksek oranda ilgi olduğunu belirten Biçer, hükümetin bu uygulama için yaklaşık 2.5 milyar kaynak ayırdığını ifade etti. Bu oranda bir kaynak ayırımının KOSGEB tarihinde de bir ilk olduğunun altını çizdi. 400 bin Kobi’nin bankalara kredi için başvurduğunu söyleyen Biçer, henüz başvuru yapmamış olan çok fazla KOBİ de bulunduğunu belirterek ihtiyaç doğrultusunda 2 kalan süreyi uzatabileceklerini sözlerine ekledi.

Banka Faizleri KOSGEB’ten

İşletmelerin bu kredi için ödeyecekleri kredi faizinin KOSGEB tarafından karşılanacağını belirten Biçer, 50 bin liralık bir kredinin yaklaşık faizinin 11 bin 490 TL olduğunu ve bunun da KOSGEB tarafından ödeneceğini ifade etti. Bankaların masraf olarak en fazla 100 TL ücret alabileceklerini söyleyen KOSGEB Başkanı Biçer, eğer fazladan bir ücret talebi olursa, işletme sahiplerinin KOSGEB’e haber vermelerini istedi. Bu durumu yaşayan işletmeler müdürlükleri arayıp, durumu bildirdiklerinde, gerekenin yapılacağını belirtti. Biçer faizsiz kredi uygulaması dahilinde 3’ü devlet bankası olmak üzere şu anda 9 bankanın iş birliği içinde olduğunu ifade etti.

Yazar: Demir
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ