Liseliler, Radyasyon Koruyucu Elbise Yaptı

  • 02 Haziran 2017
  • 732 kez görüntülendi.
Liseliler, Radyasyon Koruyucu Elbise Yaptı

Çankırı’da liseli öğrenciler, hamam böceğinden esinlenerek radyasyon koruyucu elbise yaptı. Liseli 3 kafadarın hamam böceklerinden esinlenerek bulduğu bu icat yetkililerin ilgisini çekmeyi başardı. Liseli mucitlerin çalışmaları son gaz devam ederken, elbisenin radyasyondan korunma durumu testi olumlu çıkınca, yüzler güldü. Henüz 11. sınıfta okumalarına rağmen yaptıkları buluş ile geleceğimizi aydınlatacak bir çalışmaya imza atan liseli mucitler, herkesin dilinde konuşuluyor.

Çankırı TOBB Fen Lisesi’nde okuyan 11. sınıf öğrencileri, RAD-KİT adı altında bir projeye imza attı. Yapılan araştırmaların sonucunda Nagasaki ve Hiroşima bölgelerine atılmış olan atom bombalarının sonucunda hamam böceklerindeki o detayı keşfeden ve ölmediklerini bilen mucitler, rasyasyon koruyucu elbise yaptı.

Hamam Böceklerinin Radyasyondan Etkilenmediklerini Gördüler, RAD-KİT’i Yaptılar

Hamam böceklerinin vücudunu örten “kitin” maddesini, atom bombasından korunduğunu gören liseli mucitler, kit maddesiyle beraber kumaş kullanarak radyasyondan korunan elbise yaptılar.

Amaç: Radyasyona Önlem

Bakterilerin önce sıvı besiyeri büyütüldü ve daha sonra katı besiyere ekilme işlemi yapıldı. Yapılan kitinli kumaşın, bakteriler üzerine koyulduğunda ve ultraviyole ışını verildi. Durum test edildi ve kitinli kumaş altında bakteri üremesinin devam edildiği, diğer kontrol kumaş altında ise bakteri üremediği görüldü.

Ultraviyole Testi Yüzleri Güldürdü!

Liseli mucitlerin yaptığı kumaş, ultraviyole ışınlarında denendiği zaman olumlu sonuç ortaya çıktı. Bakterilerin yaşadığını gören mucitler, bu icadın daha kullanışlı olması için elbise tasarladı. Liseli 3 mucidin yaptığı radyasyon koruyucu elbise, yetkililer tarafından ilgi odağı haline geldi.

Yazar: Hakan Yilmaz
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ