LYS Başvuru İşlemleri Başladı

  • 04 Nisan 2017
  • 853 kez görüntülendi.
LYS Başvuru İşlemleri Başladı

Milyonlarca üniversite adayının beklediği sınav başvuruları sonunda başladı. 03 Nisan – 17 Nisan aralığında gerçekleşecek olan sınav başvuruları, ÖSYM’nin AİS sisteminden yapılacak. Üniversite adayları sona yaklaştı. Ayrıca LYS’de de son 15 dakika kuralının geçerli olacağı belirtiliyor.

Üniversiteye girmek için adaylar son sınava dair önemli açıklamaları bilmek zorunda. Sınav başvurusu nasıl yapılır? Sınav ücreti ne kadar?

ÖSYM AİS giriş sayfasından yapılacak olan başvuru, ÖSYM merkezlerinde 5 TL hizmet bedeli karşılığında yapılıyor. Eğitim uzmanları başvurunun son gününe kalmamanız için uyarı veriyor. Sistemde oluşabilecek teknik arıza yüzünden sıkıntı yaşayabilirsiniz.

LYS Tarihleri Ne Zaman?

LYS oturumları 10 Haziran ve 18 Haziran arasında gerçekleşecek.

10 Haziran Sosyal Bilimler, 11 Haziran Matematik, 17 Haziran Fen Bilimleri ile birlikte Yabancı Dil, 18 Haziran Edebiyat – Coğrafya olacak.

LYS sonuçları ise 11 Temmuz 2017’de açıklanacak.

LYS Ücreti Ne Kadar?

LYS ücreti girmek istenilen her oturum için 40 TL olarak belirlendi. Tüm sınavlara girmek isteyen bir aday 200 TL ödeyecek. Ayrıca yeniden şifre edinme ve başvuru hizmeti 5 TL, ek yerleştirme için vereceğiniz ücret tutarı ise 15 TL olarak belirlendi. YGS ücreti 60 TL olduğundan adayların tepkisi oldu.

Her sene artan sınav ücretlerine yönelik uzmanlar ve öğrenciler böyle bir şeyin neden gerçekleştiği hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Her sene artan sınav ekonomisi ile ilgili çok yakın zamanda tepkiler gelerek ciddi miktarda değişimlerin gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

Yazar: Hakan Yilmaz
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ