LYS’de Bir İlk Yaşanacak

  • 05 Nisan 2017
  • 1.348 kez görüntülendi.
LYS’de Bir İlk Yaşanacak

LYS 2017 için heyecanlı geri dönüş başladı. ÖSYM, LYS başvurularını başlatmasıyla beraber birçok kişi hemen işlemlerini halletti. 5 sınava dair açıklamalar yapılırken, YGS’den barajı geçen adayların gireceği LYS’de bu yıl ilkler yaşanacak. Açık uçlu soru dönemi ve son 15 dakika kuralının bu sınavda da geçerli olacağı belirtiliyor.

LYS Ücretleri Ne Kadar?

LYS başvuru ücretleri, oturum başına 40 TL olarak belirlendi. 5 oturum olduğu için tüm oturumlara girmek isteyen adayın 200 TL ödemesi gerekecek. LYS başvuruları ÖSYM merkezlerinde 5 TL karşılığında yapılacak veya AİS sisteminden kendiniz yapmak zorunda kalacaksınız.

Son Günlere Dikkat!

LYS başvuru tarihi 17 Nisan 23.59’da sona erecek. Ücret ödemesi yaptığınızda son günlere bırakmamanız tercih ediliyor. Geçtiğimiz yıl son gün sistem kilitlenmiş ve kimse başvurularını son gün yapamamıştı. Fakat 1 gün süre uzatılmış ve sorun giderilmişti.

Açık Uçlu Soru Dönemi

LYS’de bu yıl bir ilk yaşanacak. YGS’de de olduğu gibi son 15 dakika kuralının geçerliliğini koruyacağı sınavda, açık uçlu sorular yer alacak. Her oturum başına 3, toplam 15 açık uçlu soru yani klasik diye tabir edilen sorulara yer verilecek. Açık uçlu sorular ilk defa bu sınavda denenecek. Üniversite adaylarının merakla beklediği soruların, kısa cevaplı olacağı belirtildi. Matematik sorularının ise rakamla ve az basamağı olacağı söylendi.

LYS Sonuçları Tarihi

10 Haziran ve 18 Haziran arasında yapılacak olan 5 oturumdan oluşan LYS sonuçları 11 Temmuz’da ÖSYM’nin AİS sisteminden açıklanacak.

Yazar: Hakan Yilmaz
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ