LYS İçin Korna Uyarısı Yapıldı

  • 08 Haziran 2017
  • 253 kez görüntülendi.
LYS İçin Korna Uyarısı Yapıldı

LYS, 10 Haziran, 11 Haziran ve 17 Haziran ile 18 Haziran’da yapılacak. Yüz binlerce adayın üniversiteye girebilmesi için ter döktüğü bilinirken, MEB’in okullara korna çalma uyarısını içeren bir yazı ilettiği belirtildi.

MEB, okulların duyurması amacıyla “Korna Çalma” konulu 81 ile LYS ile ilgili trafikte gereksiz korna çalınmamasının önlenmesine yönelik bir projenin yazısı gönderildi. Projede gereksiz şekilde korna çalınmasının engellenmesi hedef olarak gösteriliyor. MEB’in yolladığı yazı ile 81 il ve ilçelerde okulların önlemlerin alması, gereksiz korna seslerinin azaltılması, korna sesini insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerine kadar derinden değinildiği bildirildi. İl Milli Eğitim Müdürlükleri, göndermiş olduğu yazıyla beraber duyuru yapmaya başladı.

LYS’de Bu Yıl İlk Olacak

LYS’de bu yıl bir ilke imza atılacak. Açık uçlu sorular geliyor. 5 oturumda yaklaşık olarak toplamda 15 açık uçlu sorunun sorulacağı biliniyor. Sorularla beraber cevapların tek kelimeden veya en fazla 3 rakamdan oluşacağı söyleniyor. Adayların cevapları cevap kağıdına yazması ve optik olarak kodlanması istenecek. Harf veya rakamın yanlış yazılmasıyla beraber cevaplar, hatalı olarak kabul görmeyecek. Yani 4 yanlış 1 doğruyu götürmeyecek.

Soruların en başta kısa cevaplı olarak olacağı söyleniyor. Her branştan 3’er adet olması ve toplamda 5 oturumda 15 adet açık uçlu sorunun yer alacağı söyleniyor. Soruların tek kelime ve tek rakamdan oluşacağı söyleniyor. Kodlanan bilgilerin optik okuyucu ile okunacağı için kesinlikle 1 harf bile hata olsa hatalı olarak kabul görecek. Doğru cevap sayısından, yanlış cevap sayısının 4’te 1’i şeklinde işleme geçilmeyecek.

Yazar: Hakan Yilmaz
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ