LYS Öncesi ÖSYM’den Kritik Uyarı

  • 07 Haziran 2017
  • 282 kez görüntülendi.
LYS Öncesi ÖSYM’den Kritik Uyarı

Eğitim uzmanları, LYS öncesi uyarılarda bulunuyor. Üniversiteye hazırlık yapan öğrencilerin son YGS maratonunda düştüğü 15 dakika kuralından bir daha etkilenmemeleri için dikkat etmelerinin gerekliliğini vurgulanıyor.

Bu hafta sonu gerçekleşecek olan LYS öncesi, verilen karnelerle beraber öğrencilerin bundan sonra saatli bir şekilde soru çözmesinin yararlı olabileceği, dinlenmelerin bol yapıldığı ve uyku düzeni ile yedikleri yemeklere çok dikkat etmeleri gerekliliğine dikkat çekildi.

Aileler Baskı Yapmasın

Sınava girecek olan öğrenciler, aileleri tarafından çok baskı görüyor. Ailelerin, çocuklarına baskı yapmaması, olumlu ya da olumsuz olarak herhangi bir görüş belirtmemeleri isteniyor. Sınava birkaç gün kaldığında ailelerin telaşlanması, öğrencilere de olumsuz şekilde yansıyabilir. Bu sınavın tekrarının olduğu bilinmeli.

Son 15 Dakika Kuralına Dikkat

Sınava yakın değil, en az 1 saat içerisinde sınav merkezlerinde olmaya dikkat etmelisiniz. Öğrenciler için ayriyeten o gün beslenmeleri de çok önemli. Hava sıcaklığının göz önüne alınması ve olabildiğince evlerinde yemeklerini çok ağır olmadan yemeleri öneriliyor. Uyku düzenine dikkat ederek LYS öncesi zinde bir şekilde kalkmaları ise en önemli mesele.

LYS Öncesi Son Rütuşlara Dikkat

Sınava en az 2 saat kala uyanmalısınız. Kahvaltı yapılmalı ve vücudunuzu toparlamalısınız. Kısa bir duş alarak vücudunuzu ferahlatarak kendine getirebilirsiniz.

Sınav öncesinde ve esnasında çok sıvı tüketmemeye dikkat etmelisiniz. Susuz kalmadan, tuvalet ihtiyacı hissetmemeniz için çok fazla su içmemelisiniz. Ayriyeten sınav başlamadan tuvalet ihtiyacınızı kesinlikle karşılamalısınız.

Yazar: Hakan Yilmaz
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ