Memura Zam Geliyor

  • 06 Haziran 2017
  • 355 kez görüntülendi.
Memura Zam Geliyor

Memurlar için sevinç vakti. Memurlara zam geliyor. Yılın ikinci periyotunda zam alacağı kesinleşen memurların, enflasyon rakamları ile belirleneceği biliniyor. Mayı ayında enflasyon oranları açıklanmıştı. Yılın ilk 5 ayında %3.17’lik enflasyon farkı belirdi.

Memurlar, 2017’nin ikinci döneminde ikinci zammı görecek. Rakam, enflasyonun farkıyla belirlenerek enflasyon oranlarının açıklanmasıyla beraber 2017’nin son dönemine zamlı olarak maaş görülecek. Memurların yüzü gülerken, birçok kişiye istihdam sağlanması geçtiğimiz akşam Ekonomi Zirvesi’nden çıktı. Türkiye hem gelişiyor hem büyüyor hem de istihdam seçeneklerini arttırmaya devam ediyor. Avrupa’nın da dikkatini çeken bu gelişme, Türkiye’ye durduramaz bir güçte kılıyor. Hemen hemen her yıl, memur ve kamu kurumlarında çalışanlara yaptığı zamlarla konuşulan ekonomimiz, gün geçtikçe daha çok sağlamlaşıyor.

Memurların enflasyon farkı ile müjde haberi kapısına geldi. 2017’de enflasyon oranına göre memura maaşlı bir yıl olacağı kesinleşti. İlk 5 ayın enflasyonu %6,15 olurken, ilk çeyrekte %3’lük zam ön görülmüştü. Bu durum 5 ayın sonrasında enflasyona oranla beraber memurlara %3,17’lik enflasyon zammı oluşturmuştu.

Toplu sözleşmeye göre 2017’de öngörülen zam oranının %3+4 seviyelerinde olmasıydı. 2017’nin ilk 5 ayında oran 6,15 olunca 3 puanlık memur maaş zam oranı, enflasyona göre eridi.

Maliye Bakanı Ağbal, 2017’de %8’lik zam öngördüklerini açıklamıştı.

Toplu sözleşmeye göre enflasyon zammı 6 ayı oluşturan dilimlere göre hesaplanıyor. 2017 Haziran ile geçen yılın Aralık endeksi üzerinde farkın %3’ü aştığı görülürse, enflasyon zammı oluşturularak memurun maaşına zam olarak yansıyor.

Yazar: Hakan Yilmaz
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ