Memurlar Üniversitelerde Ders Verebilir Mi?

  • 28 Mart 2017
  • 1.769 kez görüntülendi.
Memurlar Üniversitelerde Ders Verebilir Mi?

Üniversitelerde kadrolu şekilde atanmadan, ders ücreti karşılığında öğretim görevlisi olarak çalışılabilir mi? Haberde üniversite kadrolarının atanmadan, alanında uzman kişilerin yükseköğretim kurumlarında ders ücreti karşılığı istihdam seçenekleri ve aldığı ders ücretleri hakkında bilgilendirmeler göreceğiz.

Yasal mevzuatta geçen açıklamada öğretim görevlilerin bağlı olduğu birimlere kendi alanlarında uzman olan eserleri ve çalışmaları ile tanınan kişilerin süreli ya da ders saati ile ücretli şekilde görevlendirileceği belirtiliyor.

İlgili yönetim kurallarının görüşleri alınarak farklı fakültelerde dekanların rektörlüğe bağlı önerilerin üzerine, rektör onayı ile öğretim ya da öğretim üye yardımcısı olabileceği belirtiliyor. Bu kadrolara atanabilir, kadrolara atanma şartsız ders saati ücreti ya da sözleşmeli olarak istihdam sağlayabilirler. Atanma süresinin sonunda eğitim görevlilerin görevleri kendiliğinden sona ermiş olur. Öğretim görevlilerinin kadroya geçme süreleri en çok 2 yıl süre ile atanabilir ve bu süre sonunda işgal ettiği kadroya başvuran öğretim üyesinin olmadığı ve görevlerinde devamlılık sağlanırsa yeniden atanabilme şansını elde edebiliyorlar.

Nasıl Başvurabilirim?

Yükseköğretim kurumlarında herhangi bir yerde ilan çıkmıyor. Peki nasıl başvurulacak? Genellikle ders saati ücreti ile öğretim görevlisi ihtiyacı bulunur. Üniversiteler ders verilecek konularda uzman ve deneyimli kişileri kurumlararası ya da doğrudan olarak yazışma ile iletişime geçerek görevlendirme yapar. Örnek olarak devlet üniversitesinde “Muhasebe” derslerini verecek memurları, Serbest Muhasabeci ve Mali Müşavirler Odası ile iletişime geçerek talep doğrultusunda hareket edilir. Bir başka örnek Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulları ile branş dersleri verilecek olursa Spor İl Müdürlüklerine bağlı görev yapan Antrenörler ile ders ücreti ile anlaşma sağlanarak görevlendirme yapılır.

Yazar: Hakan Yilmaz
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ