“Öğrenmenin Yaşı Yoktur”

  • 05 Haziran 2017
  • 994 kez görüntülendi.
“Öğrenmenin Yaşı Yoktur”

Giresun’da ikamet eden 81 yaşında Bayram Günaydın, “okumanın yaşı yoktur” dedi ve Halk Eğitim Merkezi’ne giderek okuma yazma öğrenmeye çalışıyor.

“Okumanın Yaşı Yoktur” Dedi

ABD’de yıllarca çalışarak emekli olan ve birçok Avrupa ülkesini gezmesine rağmen okuma yazma bilmiyordu. İlerleyen yaşını bahane etmedi, Halk Eğitim Merkezi’ne giderek okuma yazma öğrenmeye çalışıyor.

Çocukken, ailesinin kendisini okullar uzak diye göndermediğini söyleyen Bayram Dede, o dönem okulların ilçelerde olduğunu söyledi. Yaş geldiğinde askere gittiğini ve askerde de okuma yazma kursuna katıldığını belirtti. Fakat askerde bu kurstan reddedilince, gurbete giderek okuma yazma öğrenmenin rafa kalktığını söyledi.

“Okuma Yazma Bilmeyen, Kördür”

Bayram Dede, okuma yazma bilmeyen kişiler hakkında kendisinden yola çıkarak “kördür” açıklamasında bulundu. Amerika, Avrupa ve birçok yer gezerek tecrübe kazanan Bayram Dede, “hiçbir şey görmedim” diyerek okuma yazma bilmemesinden dolayı üzüntüsünü dile getirdi.

Okuma Yazmadan Sonra, Kuran-ı Kerim Öğrenmek İstiyor

Bayram Dede, okuma yazmayı iyice söküp ardından Kuran okumayı öğrenmek istediğini dile getiriyor. 81 yaşında olan Günaydın, bol bol gazete ve kitap okumak istediğini, kendisinin okuyup anlamak istediğini dile getirdi. Okuma yazma bilmediği için sadece fotoğraflara bakabildiğini söyleyen Bayram Dede, “okumanın yaşı yoktur” diyerek herkese çağrıda bulunuyor.

Halk Eğitim Merkezi’ne gelerek birçok kişiye örnek olan Bayram Dede, okuma yazma öğrenemeyen birçok kişiyi temsil ediyor. Okumanın yaşı olmadığını gösteren Bayram Dede, çok yakında okumayı kökten çözecek gibi gözüküyor.

Yazar: Hakan Yilmaz
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ