Öğretmen Atama Sisteminde Değişikliğe Gidiliyor!

  • 09 Haziran 2017
  • 2.359 kez görüntülendi.
Öğretmen Atama Sisteminde Değişikliğe Gidiliyor!

Resmi Gazete’de yayımlanan açıklama ile öğretmen atamalarında sistemin değiştirileceği belirtildi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından şu anki sistemde öğretmen atamalarındaki kriter KPSS sınavları idi. Öğretmen adayları KPSS sınavından Genel Kültür-Genel Yetenek, Eğitim Bilimleri ve eğer bölümleri için gerekliyse alan sınavlarına giriyorlardı. Bu sınavlarındaki başarı puanları esas alınarak adaylar sözlü sınava çağrılıyordu. Sözlü sınavında da başarılı olarak geçen adaylar ise öğretmen olarak atanmaya hak kazanmış bulunuyordu.

Bir Çok Kriter Olacak

Resmi Gazete’de yayımlanan bildiride, öğretmen atamaları için artık birden fazla kriterin olacağı ifade edildi. Açıklama da öğretmen adayının lisans başarısının da atamalarda etkili olacağı belirtiliyor. Öğretmen adayları öğretmen yeterliliklerinin ölçülebilmesi amacı ile seçme sınavlarına katılacak. Açıklamada içeriğinden bahsedilmiyor ancak, adaylardan ürün seçki dosyası istenecek. Daha önceden de bazı haberlerimizde belirttiğimiz gibi öğretmenlik stajı önem kazanacak ve adayın öğretmenlik uygulaması değerlendirmesi de atama için bir kriter olacak. Bir diğer belirtilen kriter ise şu an ki sistemde de var olan sözlü sınav olacak. Belirtilen bir diğer husus ise şu andaki sistemdeki gibi yeni sistemde de asgari puan şartı olacak.  Resmi Gazete’de belirtildiği üzere öğretmenler için planlanan yeni atama sistemi 2018 yılı sonuna kadar gerçekleştirilmiş olacak.

Doluluk Oranları Açıklanacak

Yapılan açıklamada Milli Eğitim Bakanlığı tarafından artık her sene öğretmenlik bölümlerindeki doluluk oranları açıklanacak. Böylece üniversitelerdeki lisans bölümlerdeki kontenjanlar da bu doluluk oranına göre belirlenebilecek.

Yazar: Demir
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ