Öğretmen Olmak İçin Yüksek Lisans Mı Gerekecek?

 • 10 Ekim 2016
 • 5.926 kez görüntülendi.
Öğretmen Olmak İçin Yüksek Lisans Mı Gerekecek?

A Haber’de yayımlanan habere göre öğretmen olmak için yüksek lisans şartı getirilebilir.

Uzun süredir devam eden formasyon kalkacak mı sorularına yeni bir soru daha eklendi. Yüksek lisans şartı mı gelecek?

Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç yaptığı açıklamada öğretmen ataması için tezli yüksek lisans şartı getirilmesi fikrini desteklediğini belirtti. Saraç öğretmen alımları ile ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığı ile beraber çalışmalar yürüttüklerini ve farklı düşünceler olduğunu ifade etti.

Yazar: Demir
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Mert diyor ki:

  Bizim millet nereye gidiyor böyle… Yakında anaokulu öğretmeni olmak için bile doçent Prof olmak gerekecek sanırım… Azıcık şu gavur dediğiniz gelişmiş ülkelerin eğitim sistemlerini modelleyin. Bundan bir zarar gelmez. Kültür ve medeniyetler ilerlerken bizimkisi tam tersine gidiyor. Yani şunu mu demelerini istiyorlar. Türkiye’de her öğretmen Prof. Ama yinede eğitim sistemleri beş para etmez. Bunu zaten diyorlar. Önemli olan bir öğretmenin doçent ya da Prof luğu değil çocuğun yaşına inip o eğitimi adam gibi basit bir şekilde verebilmesidir. Nereye kadar böyle devam edecek. Sürekli kendimizi birşey sanıyoruz. Basit düşünemiyoruz toplum olarak. Eğitim ya bu. Yüksek lisanslı bir sürü müşteri temsilcisi, dönerci, cigkofte dükkanı açmış nesil var. Basit düşünün artık ya. Eğitim sisteminde sistem yok.

 2. Furkan diyor ki:

  Zamanında ortaokul-lise mezunları öğretmen olabilirken,şimdi önlisans-lisans bile yetmiyor,yüksek lisans şartı getiriyosunuz. Bu hak mıdır adalet midir,yıllardır zaten okuyoruz,hayatımız okullarda geçiyor. Şuanda 4.sınıf öğrencisiyim ve formasyon almak istiyorum. Aynı zamanda da önlisans bilgisayar programcılığı mezunuyum. 2 yıldır ücretli öğretmenlik yapıyorum. En büyük hayalim de kadrolu bir öğretmen olmak. Eğer bu şart gelirse,hayallerim hayal olarak kalmaya devam edecek. Teşekkürler Y.Ö.K.

 3. selma diyor ki:

  o kadar adaletli bir sistem var ki hala üniversite mezunu işsiz yığınlar varken lise mezunu vekil öğretmenlik yapanlar var bu ülkede malesef..birileri formasyon almak için bir taraflarını yırtarken ailesine yük olurken belli bir yaşa gelip hala işsiz gezerken ,çalışanların liyakatle alakası yok..bir de yüksek lisans şartı gelecekmiş çalıştıracakmısınız sanki yüksek lisans yapanları da onların da yine torpilli olanlarını öğretmen yaparlar bu memlekette torpilsiz artık çaycı bile olunmuyor.

 4. Ugur diyor ki:

  Yurt dışı eğitim seviyesine çıkarmaya çalışıyorsunuz ya ülkeyi yurt dışında herkes istediği üniversiteye gidiyor bizim ülkemizde ki soru çalıp çıtayı yükseltip diğer insanları aptal yerine koymuyorlar.

 5. Muhammed diyor ki:

  Ben anlayamıyorum arkadas. Bu nasil bir çark nasıl dönüyor bu eğitim çarkı ne yapılıyor sürekli.. biz ufak bi hayal kuralim derken o ufak haylimiz için mücadele ederken birileri hem hayalimizin hemde mücadelemizin ortasına ediyorr..Yav rahat bırakın bizi zaten okuya okuya ömrümüz bitti bari bırakın bitirelim yav. Zaten kral bölüm de okusan boş boş boş.. Eskiden okumayan sürünüyordu şimdi okuyan sürünüyor vay beee adaletttttt..

BİR YORUM YAZ