Öğretmen Strateji Belgesi Hakkında Detaylar Açıklandı

  • 19 Haziran 2017
  • 2.257 kez görüntülendi.
Öğretmen Strateji Belgesi Hakkında Detaylar Açıklandı

Geçtiğimiz hafta içerisinde Resmi Gazete’de yayımlanan Öğretmen Strateji Belgesi ile ilgili detaylar Milli Eğitim Genel Müdürü Semih Aktekin’den geldi.

Aktekin EBA üzerinden yaptığı canlı yayında Öğretmen strateji Belgesi’nde belirtilen maddeler ile alakalı olarak açıklamalarda bulundu. Öğretmenleri tedirgin eden maddelerden biri olan her dört yılda bir sınav olacağı konusuna değinen Aktekin, dört senede bir yapılacak olan bu sınavların bir eleme sınavı olmadığının altını çizdi. Yapılacak olan sınavların altında yatan sebebin öğretmenlerin ihtiyaçlarını belirlemek ve öğretmenlerin eksik oldukları yönlerde hizmetiçi eğitim yolu  ile bu eksikleri tamamlamak olduğunu ifade etti. Bu kapsamda sınav sonucuna göre eksiklikleri olan öğretmenler belli üniversitelerde eğitimlere katılacak.

Öğretmen Öğrenci Tarafından Değerlendirilecek

Semih Aktekin yaptığı konuşmada, yeni sistem ile birlikte öğretmenlerin performansının ölçülmesi amacıyla öğretmenlerin öğrenci, müdür, zümre öğretmenleri ve veliler tarafından değerlendirileceğini belirtti. Ayrıca öğretmen kendi hakkında da öz değerlendirme yapacak. Yapılacak değerlendirmelerin MEBBİS üzerinden alınmasının planlandığını belirten Aktekin, yapılan değerlendirmelerin yüzdelerinin alınacağını ve buna göre bir ortalama değer çıkacağını ifade etti.

KPSS Öğretmen Değerlendirmesi İçin Yetersiz

KPSS ile öğretmen alımının yeterli olmadığını sözlerine ekleyen Semih Aktekin,  öğretmenlerin kişilik özelliklerini değerlendirmesinin de yapılmasının önemini vurguladı. Öğretmen olmak için uygun olup olmadığının sadece KPSS ile yapılamayacağının altını çizen Aktekin, bu sebeple geçen yıldan beri mülakat sistemi uygulamasının yapıldığını belirtti.

Öğretmen Akademileri Geliyor

Semih Aktekin üzerinde çalışılan Performans Değerlendirme Taslağı’nın hazır olduğunu söyledi. Maliye Bakanlığı’nın da görüş bildirmesi ile uygulamaya konulacağını belirterek, sonrasında öğretmen akademilerinde eğitimin başlayacağını bildirdi.

Yazar: Demir
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ