Öğretmenler 4 Yılda Bir Sınava Girecek!

  • 09 Haziran 2017
  • 2.146 kez görüntülendi.
Öğretmenler 4 Yılda Bir Sınava Girecek!

Değişen sisteme göre öğretmenler her dört yılda bir sınava girmek zorunda kalacak.

Öğretmenler Strateji belgesinin 9 Haziran 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanması ile birlikte öğretmenlik sistemi ile ilgili detaylar ortaya çıktı. Strateji belgesine göre artık öğretmenler atandıktan sonra her dört senede bir kez sınava girecek. Bunun sebebi olarak yetersiz öğretmenler ile ilgili tedbir almak açıklaması geçiyor belgede. Ayrıca öğretmenlerin mesleklerinde gelişmelerini teşvik etmek ve terfi ve hizmet puanı hesaplamasına sınav notlarını da eklemek diğer sebeplerden.

Performans Değerlendirme Sistemi Olacak!

Sınavın yanı sıra artık öğretmenlerin mesleklerini icra ederken ki performansları da oldukça önemli olacak. Bütün öğretmenler için zorunlu olacak bir performans değerlendirme sistemi hayata geçirilecek. Bu performans değerlendirme sisteminin çoklu veri kaynağına dayandırılacağı belgede ifade edilmiş. Böylelikle öğretmen müdür, öğrenci , veli gibi kişiler tarafından mesleği ile ilgili olarak değerlendirmeye tabi tutulacak.

Öğretmenlerin dört yılda bir sınava tabi tutulması ve performans değerlendirme sistemi 2018 yılı sonuna kadar sisteme dahil edilecek. Bu da şunu gösteriyor ki, artık öğretmen adayları formasyon belgesi edinme ve KPSS sınavına hazırlanma süreçlerinden sonra atamaları gerçekleşse bile değerlendirilme süreçleri devam edecek.

Yazar: Demir
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ