Öğretmenler Değişime Hazır Olmalı

  • 04 Nisan 2017
  • 1.045 kez görüntülendi.
Öğretmenler Değişime Hazır Olmalı

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), eğitim hakkında yapılacak olan yeni reformun raporunu yayınladı. Öğretmenlerin meslek gelişimlerinin hangi doğrultuda hareket etmesine yönelik görüntülenen raporda, teknoloji ile dönüşüm sağlayan dünyayı öğretmenlerin takip etmesi ve ihtiyacı olduğununu vurgulaması yapıldı. Değişime adapte olması için rapordaki tespitler ise altı çizilerek anlatıldı.

Teknoloji ve Gelen Yeni Eğitim Sistemi

Öğrenciler, nitelikli eğitime kavuşmak ve kestirilemeyen taleplerin teknolojiyle birleşmesinin ardından farklı işlerde çalışabilen ve kendi işlerini yaratabilen eğitim verebileceğini bilmeli ve buna göre davranmalıdır. Farklı kültürlere alıştığı gibi yeni gelen teknolojik ve elektronik aletlere alışabilmesi ve öğrenciler için sürekli öğretici rol oynaması gerekmektedir. Teknolojiye açık öğretmen olmak ve hayat boyu teknolojinin içerisinde yer alarak takip rolünde bulunmalıdır.

Birçok ülke, okullara özerklik vererek yüksek kalitede eğitimci ile yöneticilere sahip çıkıldığı belirtiliyor. Öğrenme ihtiyacı duyan öğrencilerin ihtiyaçlarına öğrenciler ile beraber program, değerlendirme ve hesap işlemiyle beraber mekanizma sunuluyor.

Yetenekli Eğitimci Bulunmalı

Öğretmen adaylarına sunulan eğitim, çok yüksek standartlarda gerçekleşmeli. Eğitimciler seçilirken, titizlik ve yeniliğe açıklığı ile bulunmalıdır. Profesyonel gelişim ve yetenekli eğitimci tespiti, geleceği görerek öğrencilerine de bu geleceği yansıtabilecek niteliğe sahip olan kişilerden oluşmalıdır. Öğretmenlerin gelişimi ile beraber direk eğitimcilerle kaynaşarak kurdukları ağ göz ardı edilmeden, işbirliği içerisinde sıkıntılar giderilmelidir. Profesyonel öğretici, kendi pratiklerini daima denemelidir.

 

Yazar: Hakan Yilmaz
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ