Öğretmenlerin Girmesi Gereken KPSS Oturumları

  • 21 Mart 2017
  • 3.090 kez görüntülendi.
Öğretmenlerin Girmesi Gereken KPSS Oturumları

Milli Eğitim Bakanlığı’nda öğretmen olarak görev almak isteyenler için KPSS başvuruları başladı. Peki öğretmen olmak isteyen adaylar hangi oturumlara girmeliler?

KPSS sınavlarında her alanın girmesi gereken oturumlar farklı. A grubu alımları, B grubu alımları, öğretmenlik alımları, din hizmetleri alımları ve POMEM alımları olmak üzere KPSS sınavı çok fazla kişinin alanı için gerekli.

Öğretmenlik alımları için öğretmen adaylarının puanları KPSSP10 ve KPSSP121 olmak üzere iki farklı puan türünden hesaplanıyor.

KPSSP10 ve KPSSP121 puanları hangi sınavları içerir?

KPSSP121 sınavı için adayların Genel Kültür, Genel Yetenek, Eğitim Bilimleri ve Öğretmenlik Alan Bilgisi Sınavlarına girmeleri gerekiyor. Adayların bu sınavların sonucunda aldıkları sonuçlar KPSSP121 puanını belirliyor. KPSSP121 puanını KPSSP10 sınavından ayıran fark Öğretmenlik Alan Bilgisi Sınavları. KPSSP121 puanı için sınava hangi branşların gireceği kılavuzda 17 branş belirtilmiştir. Bu branşlar şunlardır:

Türkçe,

İlköğretim Matematik,

Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji,

Sosyal Bilgiler,

Türk Dili ve Edebiyatı,

Tarih,

Coğrafya,

Matematik (Lise),

Fizik,

Kimya,

Biyoloji,

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi,

Yabancı Dil (Almanca,

İngilizce),

Rehber Öğretmen,

Sınıf Öğretmenliği,

Okul öncesi Öğretmenliği

Bu branşlar dışındaki branşların Öğretmenlik Alan Bilgisi sınavına girmelerine gerek yoktur. Alan bilgisi sınavına girmeyecek adayların puanları KPSSP10 olarak adlandırılır. Bu adaylar sadece Genel Kültür-Genel Yetenek ve Eğitim Bilimleri sınavlarına girerler.

Bu sınavlara giren adayların öğretmenlik puanları bir yıl geçerlidir.

Yazar: Demir
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ