Öğretmenlik İçin Formasyon Eğitimi Şart

  • 26 Mart 2017
  • 1.647 kez görüntülendi.
Öğretmenlik İçin Formasyon Eğitimi Şart

Öğretmen olmak isteyenlerin mutlaka formasyon eğitimi alması gerektiği her öğrenci tarafından bilinmektedir. Formasyon eğitimini ülkemizde her üniversite vermeyip bazı üniversiteler duyuru yolu ile formasyon bildirgelerini yayınlamaktadırlar. Formasyon eğitimi eğitim fakültelerinden mezun olanlar için gerekli değildir. Ancak diğer fakültelerden mezun olanlar eğer öğretmen olmak istiyorlarsa bu eğitimi almak zorundadırlar. Günümüz şartlarında formasyon eğitimi almayan öğrencilerin öğretmen olarak tercih hakları bulunmadığı gibi öğretmen olarak atanma şansları da bulunmamaktadır.

Formasyon eğitimi hangi bölümler için verilmektedir?

           Formasyon eğitimi, eğitim fakültesi dışında diğer fakültelere tanınan bir haktır. Özellikle fen edebiyat fakültesinde matematik, fizik, kimya, biyoloji, edebiyat, tarih, coğrafya, ilahiyat eğitimini tamamlayan öğrenciler formasyon eğitimi alabilmektedirler. Formasyon eğitimi tamamen öğretmenlik mesleğine yönelik verildiği için, öğretmen olacak gençleri bu mesleğe hazırlamaktadır.

Formasyon eğitimi ne kadar sürmektedir?

           Formasyon eğitimi örgün eğitim süresine ek olarak 2 dönemden oluşmaktadır. Toplamda 14+14 olmak üzere 28 haftalık bir eğitimdir. Bu eğitim sonunda öğrenciler yeterlilik sınavına girmekte ve başarılı olanlar formasyon belgesi almaya hak kazanmaktadırlar. Formasyon eğitimi dersleri eğitim fakülteleri tarafından verilmektedir. Formasyon eğitimini hem devlet üniversiteleri hem de özel üniversiteler verebilmektedir. Özel üniversitelerin formasyon ücretlerinde de bir farklılık bulunmamaktadır.

           Formasyon eğitimi alan öğrenciler öğretmenlik yapma hakkını kazanırlar ve kpss sınavına girerek öğretmenlik tercihi yapabilmektedirler. Formasyon eğitimi alamayan öğrenciler ise özel eğitim veren kurumlarda öğretmen statüsünde çalışma yapabilmektedirler. Devlet kurumlarında ise sözleşmeli öğretmen olarak görev alamazlar. 

Yazar: Demir
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ