Öğretmenlik Uygulamasından Muaf Olunabilir

  • 22 Mart 2017
  • 4.823 kez görüntülendi.
Öğretmenlik Uygulamasından Muaf Olunabilir

Pedagojik formasyon eğitimi kapsamında her hangi bir Üniversite’ye kayıt yaptıran adaylar öğretmenlik uygulamasından muaf olabilirler. Peki hangi şartlarda?

Pedagojik formasyon uygulaması kapsamında öğrenciler ilk dönem için teorik dersleri alırlar, ikinci dönemde teorik derslerin yanında adayların Milli Eğitim’in belirlediği okullarda Öğretmenlik uygulaması(Staj) derslerine katılması beklenir.Öğretmenlik Uygulaması için belirlenen okullar aynı ilde olur . Adayların formasyon eğitim öğretmenlik uygulamasını belirlenen ilçeden başka yerde yapma şansları yoktur.  Bazı şartlar sağlandığında adaylar bu uygulamaya katılmak zorunda kalmayabilir.

Öğretmenlik Uygulamasından Nasıl Muaf Olunur?

Öğretmenlik uygulamasından muaf olunabilmesi için adayların herhangi bir Özel Eğitim kurumunda ya da MEB’ e bağlı okullarda en az bir öğretim yılı olmak şartı ile öğretmenlik yapmış olması gerekmektedir. Bu şekilde görev yapan adaylar görev yaptıklarını belgelendirdiklerinde öğretmenlik uygulamasından muaf olabilirler. Bunun yanında pedagojik formasyon dersleri devam ettiği süre boyunca MEB’ bağlı her hangi bir okulda ücretli öğretmenlik,  özel eğitim kurumlarında sözleşmeli öğretmenlik ya da Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı KUR!an Kurslarında öğreticilik yapan adaylarda öğretmenlik uygulamasından muaf olabilirler.

Pedagojik formasyon için başvuru yapılan Üniversiteler öğretmenlik uygulamasından muaf olmak için öğrencilerden konu ile ilgili olarak dilekçe ve gerekli belgeleri isterler. Adaylar bu belgeleri belirtilen tarihleri arasında okula teslim etmek zorundadır. Gerekli belgeler teslim edildikten sonra incelemeler yapılır ve öğretmenlik uygulamasından muaf olmaya hak kazanan adaylar açıklanır.

Yazar: Demir
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. CEMAL BÜLBÜL diyor ki:

    ÖĞRETMENLİK ALIMLARINDA PEDAOJİK FORMASYON ARAMNAYACAĞINDAN ÜNİVERSİTELER TARAFINDAN ÖĞRETMENLİK UYGULAMA DERSİNİN ACİLEN KALDIRILMASI LAZIMDIR

BİR YORUM YAZ