ÖSYM’den Kötü Haber!

  • 05 Mayıs 2017
  • 1.784 kez görüntülendi.
ÖSYM’den Kötü Haber!

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi, 15 dakika kuralı konusunda mağdur olanlara kötü haber verdi. 15 dakika mağdurlarının talepleri kabul edilmedi.

ÖSYM, bu yıl itibari ile sınav başvuru kılavuzlarına ‘ sınav binasına alım işlemlerinin sınav saatinden 15 dakika öncesinde bitirileceğine’ dair bir kural ekledi. Bu kural çerçevesinde YGS sınavına geç kalan ve giremeyen adaylar Kamu Denetçiliği Kurumuna müracaat etmişlerdi. KDK’nın konu ile ilgili olarak ÖSYM’den istediği yeni sınav talebi reddedildi.

ÖSYM konu ile ilgili  KDK’dan gelen talebe yanıt olarak , 15 dakika kuralı gereğince bu süre geçtikten sonra sınava gelen adayların yeni bir sınava alınamayacağını belirtti. ÖSYM tarafından yapılan açıklamada , sınav güvenliğinin sağlanabilmesi ve sınav öncesi gerekli kontrol işlemlerinin yapılması amacı ile başlatılan 15 dakika kuralının hukukun genel ilkelerine uygun olarak oluşturulduğu ve bütün kamuoyu araçları ile sınava girecek adaylara duyurulduğu ve yazılı tebliğ olarak sınav giriş belgelerinde bildirildiği ifade edilmiştir.

Her sınavda adayların tedbirsizlik, özensizlik, önem vermeme, yanlış bilme, unutkanlık veya kendi iradesine bağlı olmayan kaza, hastalık, hava koşulları, trafik yoğunluğu gibi sebeplerle sınava geç kalmalarının olağan olduğuna dikkat çeken ÖSYM, bu adayların sınava alınmamasının adaylar açısından bir hak ihlali olmadığının, sınav gereklerinin ve kurallarının yerine getirilmesinin bir parçası olduğunun altını çizdi.

ÖSYM tarafından sınava geç kalan adaylar için yeni sınav yapılması durumunda bu yeni yapılan sınavdan geçerli puan alan adayların puanlarının da önceki sıralamaya dahil edilebilmesi için tüm adayların yeniden sınava girmeleri gerektiği ve bu durumunda mümkün olmadığı belirtildi.

Yazar: Demir
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ