Otobüs Şoförlerine KPSS Şartı

  • 05 Haziran 2017
  • 1.195 kez görüntülendi.
Otobüs Şoförlerine KPSS Şartı

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi, Bakan Ahmet Arslan’a verdiği soru önergesinde Devlet Hava Meydanları’nda üniversitelerin otobüs kaptanlığı için mezun olan kişilerin istihdam edilmesi hakkında soru yanıt buldu. Bakan Arslan, 5 yıllık B sınıfı ehliyeti olan kişinin, kaptanlık bölümü mezunlarının KPSS ile Devlet Hava Meydanları’na alınacağı bildirildi. Bakan Arslan, otobüs kaptanlığı için ilerleyen dönemlerde planlanan bölüm atamasının olduğunu belirtti. Ayriyeten otobüs kaptanlığı için gereken şartları ve gerekli olan şartları belirten Arslan, Fethi’nin cevabını yanıtladı.

Üniversitelerde Kaptanlık Eğitimi İstihdamı

Üniversitelerin Ön Lisans programında yer edinen “Otobüs Kaptanlığı” bölümü mezunlarının kamu kurumlarında istihdam alanına istihdam sağlanarak, Bakan Arslan’a soru önergesi yöneltildi.  Bakan Arslan, otobüs kaptanlığı eğitimi hakkında bilgiler verdi. Eğitimin 2 yıl sürdüğünü belirtirken, bölümlerden 1000’e yakın öğrencinin mezun verildiğini ifadesine ekledi. “DHMİ’nin şoför alımları ile 3188 nitelikli otobüs kaptanı bölümünden yapılması düşünülüyor mu?” diye soruldu.

2 Yıllık Bölümden Mezun Olmak ve 5 Yıllık B Sınıf Ehliyet Şart

Bakan Arslan, otobüs şoförlüğü ihtiyacının  DHMİ Genel Müdürlüğü’nde Devlet Personel Başkanlığı ile verilen iznin kapsamında KPSS’yle beraber karşılanması belirtildi. En az 2 yıllık yüksek okul mezunlarının ve en az 5 yıllık B sınıf ehliyete sahip olan kişilerin şartlarını taşıyan kadronun, herkes tarafından tercih edilebileceği söylendi.

Bakan Ahmet Arslan, DHMİ ihtiyacına dair bugüne dek otobüs kaptanlığı bölümünden belirlenen aralıklarla personel alımının 2017’de söz konusu bölümden alım yapılacağının planlandığını belirtti.

Yazar: Hakan Yilmaz
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ