Otomotiv İhracatında Yüzde 28’lik Artış

  • 05 Haziran 2017
  • 331 kez görüntülendi.
Otomotiv İhracatında Yüzde 28’lik Artış

Otomotiv endüstrisine göre Mayıs ayı ihracat oranı %28,4 artış gösteri. 2 milyar 566 milyon Dolar olarak gerçekleştiği bildirildi. Mayıs’ta en fazla ihracat gerçekleştiren ilk 10 ülke, çift haneli ihracat artışı gördü.

OİB verilerine göre, otomotiv sektöründe Mayıs ayı baz alındığından şimdiye kadar en yüksek 2. ihracat rakamına ulaşıldığı belirtildi. Sektörde Türkiye’nin toplam ihracattan %20,6 pay aldığı konuşulurken geçtiğimiz yıla ve döneme oranla %2,4 artışla 11,8 milyar dolar gerçekleştiği belirtildi.

Binek Otomobillerin İhracat Artışı %64

Binek otomobil ihracatının %64 artış göstererek 1 milyar 94 milyon Dolar, otomotiv yan sanayi ihracatında ise %6 artış görülerek  815 milyon Dolar gerçekleştiği belirtiliyor.

Otomotiv yan sanayi ürünlerinin ülke bazında dış satımında İspanya’nın %12, Polonya’nın %14, Rusya’nın %46 artış görüldüğü belirtiliyor.

Mayıs ayı ülke bazında en büyük pazarı Almanya’nın ihracatı %20 artış göstererek 402 milyon Dolar olarak gerçekleştiği belirtiliyor. 2. büyük pazarın ise İtalya’da %26 artışla beraber 296 milyon Dolar olarak gerçekleştiği, Fransa’nın %22 artışla 266 milyon Dolar ile seyir ettiği biliniyor.

En büyük pazarı AB’ye göre ihracatta %28 yükselterek, 2 milyarı bulan bir otomotiv endüstrisine pay sahibi olundu. AB, toplam ihracattan %78 pay alırken, Amerika ülkelerinde ihracat artışının %64 olduğu, eski doğu bloku ülkerinde %59, Asya Okyanusya ülkelerinde ise %78 gerçekleştiği belirtildi.

Binek Otomobil Grubu Belirleyici

OİB Başkanı Sabuncu, binek otomobillerin grubundaki %64’lük artışın Mayıs ayı performansında ana temel belirleyici olduğu belirtildi.

Tüm ana ihracat kaleminde ihracat artışının kaydedildiğini söyleyen Sabuncu, en büyük ilk 3 pazar olan Almanya’da %57, İtalya’da %67 ve Fransa’da %51’lik artış gerçekleştiği belirtildi.

Yazar: Hakan Yilmaz
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. murathan diyor ki:

    Otomobil Sektörü ve Yan Sanayisi ,İhtiyaç Duyulan Talep Edilen Bir Sektör. Devlek Büyüklerimiz Keşke Yerli Otomobil Yapsa marka ve malzame olarak 🙂

BİR YORUM YAZ