Pedagojik Formasyon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • 14 Temmuz 2016
 • 30.525 kez görüntülendi.
Pedagojik Formasyon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Pedagojik Formasyon eğitimi,  öğretmen olabilmek için alınması gereken, sizin iyi bir eğitimci  olma yolunda atacağınız en önemli adımlardan birisidir. Üniversitelerin fen-edebiyat fakültelerinin herhangi bir bölümünden mezun iseniz ve mezun olduktan sonra öğretmenlik yapmak istiyorsanız pedagojik formasyon eğitimini almak zorundasınız.

Herhangi bir Eğitim fakültesinde okumuşsanız bu dersleri almışsınızdır ve öğretmen olacak şekilde mezun olursunuz.

Fakat öğretmen yetiştiren bir yüksek öğretim kurumundan mezun iseniz size sonradan belli saatler dahilindeki ilave eğitimlerle ‘Pedagojik Formasyon Eğitimi‘ almaları sağlanmaktadır.
Herhangi bir lisans programından mezun iseniz ve diploma not ortalamanız 2.5 /4 ya da 65/100 ise bu eğitimi size verebilecek üniversitelere başvurarak pedagojik formasyon eğitiminizi tamamlayabilirsiniz. Daha aşağı not ortalamalarını da sertifika verilmektedir. İlanlarda bu detaylar yazmaktadır.

formasyon-nedir

Pedagojik formasyon eğitimleri, yılın her dönemi olmaktadır.

Eğer yurt dışındaki bazı üniversitelerden mezun iseniz ve formasyon eğitimi almak istiyorsanız denklik belgenizi aldıktan sonra Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen kriterler ile bu programlara dahil edilirsiniz. Başvurularınızı yapabilirsiniz.

Formasyon Sertifika Ücretleri 2 bin TL civarındadır.

Formasyon Sertifika Ücretleri 2 bin TL civarındadır.

Türkiye’deki bütün üniversitelerde lisans programı vardır ve pedagojik formasyon eğitimleri belli kontenjanlar dahilinde olmaktadır.Bu eğitimi vermek isteyen üniversiteler Yükseköğretim Kuruluna istediği bölümleri talep ederek kontenjan sayılarını da belirleyerek başvururlar.

Her üniversiteye aynı sayıda kontenjan açmak mümkün olmadığı için başka üniversitelere de başvuru yapılabilir. YÖK onayı olan ve gerekli şartlar incelendikten sonra kabul edilen üniversitelerin her yıl kontenjan sayıları değişmektedir.

Program açılan her üniversite, kontenjanın bir kısmını kendi lisans öğrencilerine bir kısmını da  başka üniversitelerden mezun olan adaylara ayırmaktadır.

Pedagojik formasyon sertifika programları örgün, uzaktan ya da karma olabilir. Bu üniversitelerin altyapısı ve kendi tercihlerine bağlıdır.

Her üniversitede değişmekle birlikte ortalama 2 bin TL civarı ücretlendirme olmaktadır.

pedagojik formasyon4

Formasyon ilanları sene boyunca yayınlanmaktadır.

Pedagojik Formasyon eğitimleri üniversitelerin sadece eğitim öğretim bilimleri fakültesi ve eğitim bilimleri bölümü olan üniversitelerde açılmaktadır. Yeterli öğretim görevlisi olmayan üniversitelerde ve alanlarda program açılmamaktadır.
AÖF mezunları eğer bu bölümlerden birinden mezun ise başvuru hakkına sahiptirler.
Okullarda kadrolu öğretmen için atanmanız için ya da okullarda çeşitli nedenlerden dolayı açılan öğretmen açıkları için  sözleşmeli olarak çalışabilirsiniz.

Kadrolu ya da sözleşmeli öğretmen olmak için mutlaka pedagojik formasyonunuz olmalıdır.

Kadrolu ya da sözleşmeli öğretmen olmak için mutlaka pedagojik formasyonunuz olmalıdır.

Bu programlar için yaş sınırı yoktur. Çünkü, ülkemizde öğretmen olmak için herhangi bir yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Eğitim yolunda atılan adımlar size ve çevrenize olumlu olarak geri dönecektir.

Güncel pedagojik formasyon ilanlarını ve haberlerini sitemizden takip edebilir, android uygulamamızı indirip her an haberleri cebinize alabilirsiniz.

Yazar: Admin
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 347 YORUM
 1. Yeliz diyor ki:

  Hocam Merhaba,
  Ben uzaktan eğitim Formasyona yeni kayıt oldum. Fakat ikinci dönem şehir değiştirme durumum var. Gideceğim şehirde formasyona tekrar başvurursam ve kazanırsam, (1 inci dönem tüm derslerimi verdiğimi varsayıyorum.)
  -beni 2. dönemden başlatırlar mı?
  -yoksa 1 dönem beklemeye mi alırlar?
  Saygılarımla

  1. buse diyor ki:

   uzaktan eğitim formasyona hangi üniversiteye kayıt oldunuz bende arıyorumda

 2. Özlem diyor ki:

  Mrb hocam ben işletme mezunuyum formasyon almayi düşünyrm ama atamalrda 2.öncelik var bu durum kafami karistryr yani biz formasyom alanlara sira nasil gelcek yoksa formasyonu bosuna mi almiş olcaz. Birde devlette ücretli ögretmnlik yapabilrmyz ya da özelde nedir iş imkanlari teşşekürler.

  1. Demir Demir diyor ki:

   ÜCretli öğretmenlik yapabilirsiniz ama dediğiniz gibi atamanız ikini öncelikli olduğundan sözleşmeli öğretmenlik şansınız çok yüksek değil malesef.

 3. Fesih diyor ki:

  İletişim fakültesi mezunları formasyon aldıkları takdirde hangi branşlarda öğretmenlik başvurusu yapabilirler

  1. Demir Demir diyor ki:

   Gazetecilik Alanının;
   • Yazılı Basın Muhabirliği
   • TV Muhabirliği
   • Sayfa Sekreterliği
   • Foto Muhabirliği
   dallarının alan/dal dersleri
    Diğer alanların Gazetecilik Alanına ait alan/dal
   dersleri ve modülleri
    Küreselleşen Toplumda İletişim Teknolojileri

 4. Gülsüm diyor ki:

  Merhabalar ben sosyoloji okuyorum cap yapmayi dusunuyorum cap yapacagim alan ise psikoloji bolumu cap yapamazsam eger pedogojik formasyon alip ozel okullarda rehber ogretmeni olabiliyormuyum ?

  1. Demir Demir diyor ki:

   Sosyoloji bölümü mezunu olarak rehber öğretmenlik yapamazsınız.

   1. Nehir diyor ki:

    Teorik olarak hayır ama pratikte yapanı gördüm malesef..

 5. Elif diyor ki:

  Merhaba ben işletme den formasyon alicam aynı zamanda ilahiyat okuyorum formasyon ikisi için de geçerli olur mu eğitim fakültesi olmaz dedi sormak istedim bide pazarlama dan alınca muhasebe için de kullanabilir miyiz?

  1. Demir Demir diyor ki:

   Aldığınız formasyon belgesi lisans mezunu bölümleriniz için geçerli olacaktır.

   1. onur diyor ki:

    demir bey tek seferde alınan formasyon tüm branşlar için geçerlidir…

    1. Demir Demir diyor ki:

     Evet geçerlidir.

  2. onur diyor ki:

   elif hanım işletme den aldığınız pedagojik formasyon belgesi İlahiyat içinde geçerlidir..

 6. Gülsüm diyor ki:

  Sanırım şu an için açık formasyon başvurusu yok.istanbul da bahar dönemi için formasyon açması beklenen okullar varmıdır

  1. Demir Demir diyor ki:

   İstanbul’da yok malesef şu anda. Bahar da açılabilir.

 7. Havva diyor ki:

  Merhaba bende isletme lisans mezunuyum formasyon almak istiyorum ama yakin yerlerde acik universiteler yok acaba kocaeli yada istanbul olmadi sakaryada acilabilirmi

  1. Demir Demir diyor ki:

   Açabilir ancak kesin bir şey demek doğru olmaz.

 8. Tuğçe diyor ki:

  Merhaba Ben Güzel Sanatlar Fakültesi Sanat Tasarım Mezunuyum .Resim Bölümünden formasyon alıp özel okullarda öğretmenlik yapabilirmiyim ?

  1. Demir Demir diyor ki:

   TTK 80 sayılı karar da hangi bölümlerin öğretmenlik yapabileceği belirtilmiştir. Bölümünüz bu alanlar içerisinde yer almamaktadır. Kontrol edebilirsiniz http://ttkb.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2016_08/08032940_9_cizelgeveesaslar.pdf

 9. Büşra diyor ki:

  Bu yıl kamu yönetimi bölümünden mezun olacağım inşallah. Formasyon almak istiyorum. Ama ne yapmam gerekiyor bilmiyorum. Birisi yardımcı olabilir mi ?

  1. Demir Demir diyor ki:

   Duyuruları takip edin. Başvuru yapmak istediğiniz üniversite bölümünüz için kontenjan açtığında başvuru yapabilirsiniz.

 10. Leyla diyor ki:

  Merhabalar formasyon alınırken öğrenmenlik başvurusu yapılabilir mi çünkü bazı okullar sınavdan sonra veriyor belgeyi? Teşekkürler.

 11. ezgi diyor ki:

  merhabalar , ben harita muhendisligi okuyorum formasyon alirsam muhendislikten tekrar kpss yi deneme sansim kaliyormu? eger kaliyorsa ikisi icin o yilki kpssde ogretmenlik ve muhendislik icin atama sansi varmi ikisi icinde?

 12. Ayşenur diyor ki:

  Merhaba; lisans işletme bölümü mezunuyum.Ayrıntılı bilgi verirmisiniz rica etsem hocam? Formasyon hakkında hiç bir bilgim yok.

  1. Demir Demir diyor ki:

   Formasyon alabilirsiniz. Ne öğrenmek istediğiniz sorarsanız daha net bilgi verebiliriz.

 13. okan diyor ki:

  merhabalar psikoloji mezunuyum. pedagojik formasyonda nasıl rehber öğretmenliği seçebiliyoruz, rehber öğretmeni olabiliyormuyum?

 14. FATMA diyor ki:

  AOF İŞLETME MEZUNLARI FORMASYON ALABILIR MI ?

  1. Demir Demir diyor ki:

   Alabilir.

 15. Ferdi diyor ki:

  Aldığımız bu formasyon derslerini başka bir eğitim programında kuaf edebiliyor muyuz? Edilmiyor diye duydu kredi farkından dolayi

 16. buket diyor ki:

  alese hiç girmeden formasyon alabilrmiyiz

 17. Aysima diyor ki:

  Ege Üniversitesi formasyon verecek mi

  1. Demir Demir diyor ki:

   ege henüz bir açıklama yapmadı.

 18. Hatice Aydın diyor ki:

  Uzaktan eğitim olarak kamu yönetimi için formasyom alma şansımız nedir? Bu dönemde açılma şansı varmı? Uzaktan eğitim olarak seçme şansımız nedir?

  1. Demir Demir diyor ki:

   Uzaktan eğitim veren üniversiteler çok kısıtlı. Bu dönemde olmayabilir.

 19. Derim diyor ki:

  Merhaba ben el sanatları önlisans mezunuyum formasyon alabilirmiyim acaba

  1. Demir Demir diyor ki:

   Formasyon alabilmeniz için lisans mezunu olmalısınız.

 20. Dikey diyor ki:

  Meraba günlerdir araştırıyorum fakat su konuyu anlayamadım. En Güzel sanatlar fakültesi tekstil tasarımı mezunuyum. Ve bu aynı zamanda plastik sanatlar grubuna giriyor. Ben formasyon alabiliyor muyum bu durumda? Yani alırsam eger plastik sanatlar olarak mi alacağım?

   1. Büşra Özbek diyor ki:

    Merhaba ben Türk dili ve edebiyatı 3. Sinif öğrencisiyim. Çukurova Üniversitesi bahar dönemi formasyon başvuruları ne zaman basliyor acaba ?

    1. Demir Demir diyor ki:

     Şu an için kesin bir bilgi yok malesef.

 21. neslihan diyor ki:

  Merhaba,Arap dili ve edebiyatı mezunuyum. Alacağım pedagojik formasyonu hangi branşlar için kullanabilirim? Özel okullarda İngilizce öğretmenliği veya Türkçe öğretmenliği yapabilir miyim? Devlette atamam sadece arapça öğretmenliği mi olabilir?

  1. Demir Demir diyor ki:

   Linkte hangi bölümlerin hangi öğretmenlikleri yapabilecekleri belirtilmiştir. http://ttkb.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2016_08/08032940_9_cizelgeveesaslar.pdf

 22. Nehir diyor ki:

  Ege üniversitesi formasyon programı haziran ayında bitiyormuş. 2017 kpss ye öğretmen olarak girebiliyor muyuz? Teşekkür ederim.

 23. Ayşe diyor ki:

  Merhaba , ben bilişim sistemleri mühendisliği mezunuyum ben hangi alanlarda formasyon alırsam öğretmenlik ünvanına sahip olabilirim ?

  Teşekkürler

 24. ŞİRVAN ÖZERAY diyor ki:

  Merhaba,
  iletişim Fakültesi lisans mezunuyum. Formasyon eğitimi alma hakkım var. Coğrafya Bölümü okumak istiyorum.Formasyon eğitimimi 2017 de alıp aynı yıl Coğrafya Bölümüne kayıt yaptırsam aldığım sertifika 2.üniversiteyi bitirdiğim zaman geçerli olur mu? Yoksa 2. üniversiteyi bitirdikten sonra mı almalıyım?

  1. Demir Demir diyor ki:

   Olur tabi.

 25. Zeynep diyor ki:

  Merhaba. . Aof turk dili ve edebiyati okuyorum.. formasyon icin not ortalamasinin kac olmasi gerekiyor
  Teşekkürler..

  1. Demir Demir diyor ki:

   Bu duyurulara göre değişiyor. Genelde en az 2 olması gerekir.

 26. ferdi diyor ki:

  hocam pedogojik formasyon eğitimi dersleri 2 kredi iken aynı dersler eğitim fakültesinde neden 3 kredi olarak verilmekte ?

 27. fatma diyor ki:

  Formasyon u aldıktan sonra naisl öğretmen oluyoruz kpssye mi girmemiz gerekiyo eğer oyleyseherkes eşit ki oluyo bazılarına öncelik veriliyomu

  1. Demir Demir diyor ki:

   KPSS ye girmelisiniz.

 28. mesut diyor ki:

  Hocam merhaba
  İşletme mezunuyum sadece kpss de avantaj sağlarsa formanson almayı düşünüyorum böyle bir faydası olur mu

  1. Demir Demir diyor ki:

   Öğretmenlik yapmayacaksanız bir öncelik tanımaz size.

 29. Baysal diyor ki:

  Ben arkeoloji ve sanat tarihi anabilim dali arkeoloji bolumubölümü mezunuyum okulumdan formasyon alarak mezun oldum. ..stajimi tarih ve İnkılap tarihinden verdim formasyonumla hangi öğretmenliği yapabilirim tskr

  1. Demir Demir diyor ki:

   TTk 80 sayılı kararda hangi bölümlerin hangi öğretmenlikleri yapabilecekleri belirtilmiştir. Buradan bakabilirsiniz. http://ttkb.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2016_08/08032940_9_cizelgeveesaslar.pdf

 30. Ayşe diyor ki:

  Hocam merhaba ben normalde iki yılda bir kpssye girebiliyorum formasyon aldıktan sonra her yıl girip atanabilir miyim yoksa yine çift seneleri mi beklemem lazım

 31. ali diyor ki:

  merak etmeyin 2.00 ile başvurdum yıldız teknik üniversitesi kabul etti. türk dili ve edebiyatı için. artık çok kişi kalmadı formasyonsuz. alıyorlar

 32. Uğur diyor ki:

  İstanbulda Marmara veya Yıldız Teknik Üniversitelerinden herhangi birinin bahar dönemi için formasyon açma gibi bir planı olup olmadığını bilen var mı?

 33. eliz diyor ki:

  Ankarada 2017 de pedagojik formasyon özellikle gazi ünide açılıcak mi bilginiz var mi acaba??

  1. Demir Demir diyor ki:

   Açılabilri bekliyoruz.

 34. Ezgi diyor ki:

  Merhabalar, ben ingilizce sosyoloji mezunuyum.
  Ben 2016 yazında formasyon için başvuru yapmak istediğimde, ingilizce sosyoloji’de bazı derslerin eksik olması sebebiyle formasyon alamayacağım bilgisi verildi üniversitem tarafından. Fakat şimdi kışın açılan ilanlara baktığımda herhangi bir lisans mezunuysak alabileceğimiz yazıyor. Bu konuda bilgilerinizi paylaşmanızı rica rdiorum. Saygılar.

 35. Berat diyor ki:

  Merhaba,şuanda matematık-bilgisayar öğrencisiyim aldığım matematık formasyonu ile bilgisayar ogretmenliği yapabılırmıyım ?

  1. Demir Demir diyor ki:

   TTk 80 sayılı karar da hangi bölümlerin hangi öğretmenlikleri yapabilecekleri belirtilmiştir. Bir inceleyin isterseniz. http://ttkb.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2016_08/08032940_9_cizelgeveesaslar.pdf

 36. utku diyor ki:

  benım formasyon belgem var kndı unıversıtemden pedagojık formasyon aldım ama okulum uzadı dıploma olmadan formasyon elgemle ucretlı ogretmenlık yapabılırmıyım

  1. Demir Demir diyor ki:

   Bazı ilçeler kabul edebilir.

 37. Nuray diyor ki:

  Güzel ssnatlar, moda ve tekstil tasarımı mezunuyum ve formasyon almak istiyorum fakat kendi bölümüm de formasyon veren bir üniversiteye rastlamadım farklı bir bölümden formasyin alabilir miyim yoksa yeniden mi okumam gerekiyor öğretmenlik yapmak için?

  1. Demir Demir diyor ki:

   Bazı üniversiteler bütün bölümlerden alım yapıyor onlara başvuru yapabilirsiniz.

 38. DİYAR diyor ki:

  MERABALAR İÇ MİMAR VE ÇEVRE TASARIMINDAN MEZUNUM.BU BÖLÜMLE ALAKALI FORMASYON VEREN BİR ÜNİVERSİTEYE RASTLAMADIM.FARKLI BÖLÜMLERDEN ALABİLİYORMUYUM VE UZAKTAN EĞİTİM İLE NASIL ALINIYOR?

 39. Hasan huseyin dündar diyor ki:

  Hocam ben iletisim fakultesi halkla iliskiler ve reklamcilik bolumunden mezun olmak uzereyim ve formasyon aldim. Sadece halkla iliskiler ve organizasyon dersine mi girerim atandigim takdirde yada baska dersler yada ogretmenlik bransi yapabilirmiyim?

  1. Demir Demir diyor ki:

   TTk 80 sayılı kararda hangi bölümlerin hangi öğretmenlikleri yapacakları belirtilmiştir. http://ttkb.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2016_08/08032940_9_cizelgeveesaslar.pdf

 40. merve diyor ki:

  Merhaba, psikolojiden aldığım formasyon, çocuk gelişimi(lisans,mezunum) bölümüm için de geçerli olacak mı?

  1. Demir Demir diyor ki:

   Evet olur.

 41. Efe diyor ki:

  1. dönem güz dönemi derslerini almadan direkt bahar döneminde kayıt yapabilir miyim? Güz dönemi derslerini daha sonra almak istiyorum…

  1. Demir Demir diyor ki:

   Malesef böyle birşey mümkün değil.

 42. mehmet diyor ki:

  Merhaba,
  2005 yılı matematik mühendisliği girişliyim. 20011 yılında mezun oldum.
  2009 yılında matematik mühendislerine öğretmen olma hakkı kaldırıldı.
  ben bu karardan önce bu bölümü kazanmış biri olarak formasyon almam gerekli diye düşünüyorum. İnternette bu yönde lehimize sonuçlanmış durumlar okudum. Ancak üniversiteler formasyon konusunda zorluk çıkarır mı? Başvuru esnasında nelere dikkat etmem gerekiyor?
  Teşekkürler.

 43. Lale diyor ki:

  Merhaba ben İşletme bölümü mezunuyum. Formasyon aldıktan sonra öncelikli olarak egitim bilimlerinin mi yani biz ikincil mi oluyoruz yoksa puana göre mi oluyor formasyon hakkında bilgim yok yardımcı olursanız sevinirim

  1. Demir Demir diyor ki:

   Eğitim bilimleri olarak bir öncelik yok ancak sizin bölümünüzün ikinci önceliği olduğu doğrudur.

 44. Psikoloji ogrencisi diyor ki:

  Merhaba ben kapatilan universitelerden birinde ogrenciyken 2. Sinifta pedagojik formasyon egitimimi tamamlayarak sertifikami aldim. Acaba hala gecerlimidir? Suanda baska bir universitede 4. Sinif ogrencisiyim. Mezun olunca formasyonumu kullanma hakkim olurmu?

  1. Demir Demir diyor ki:

   Evet kullanabilirsiniz.

 45. Merve diyor ki:

  Merhaba şu an 2. sınıf Türk dili ve edebiyatı öğrencisiyim 2017 güz döneminde 3. sınıf olacağımızdan açılacak olan formasyon proğramına katılabilir miyim

 46. ferdi diyor ki:

  Hocam formasyon belgesi üzerinden eğitim bilimleri üzerine yüksek lisans yapabilir miyiz?

 47. sadife diyor ki:

  MERHABA HOCAM BEN AÇIKTAN SOSYAL HİZM. OKUDUM USTUNE SOSYOLOJİ OKUYORUM BU SENE SON SENEM FORMASYON ALMAK İSTİYORUM ALABİR MİYİM ??????????VE AYNI ZAMANDA CALISIYORUM ACIKTAN OLUYOR MU VE HANGİ ÜNV. ALIYOR NASIL TAKIP EDEBİRİM ???

  1. Demir Demir diyor ki:

   Bölümünüz eğer tabloda yer alıyorsa alabilirsiniz. Buradan kontrol edin. http://ttkb.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2016_08/08032940_9_cizelgeveesaslar.pdf . Uzaktan eğitim ile formasyon veren üniversiteler var. Sitemizden güncel ilanları takip edebilirsiniz.

 48. hüseyin diyor ki:

  merhaba ben formasyon eğitimi alıyorum merak ettiğim mezun olabilimek için 4lük sistemden 2 olması gerekiyor mu yoksa alttan ders bırakmadığım sürece belgeyi alabiliyor muyuz

  1. Demir Demir diyor ki:

   O üniversitenin şartlarına göre değişir.

 49. ayse ak diyor ki:

  merhaba ben işletmeden formasyon aldım .ıkı yıllık ilahıyat okudum. atanırken iki yıllık ilahıyatla tercih yapabilirmiyım

 50. Hasan diyor ki:

  Merhaba Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği’nden mezun olan biri formasyon alırsa hangi alanlarda çalışabilir?

  1. Demir Demir diyor ki:

   TTK 80 sayılı kararda hangi bölümlerin hangi öğretmenlikleri yapacakları belirtilmiştir. http://ttkb.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2016_08/08032940_9_cizelgeveesaslar.pdf

BİR YORUM YAZ