Pedagojik Formasyon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • 14 Temmuz 2016
 • 60.515 kez görüntülendi.
Pedagojik Formasyon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Pedagojik Formasyon eğitimi,  öğretmen olabilmek için alınması gereken, sizin iyi bir eğitimci  olma yolunda atacağınız en önemli adımlardan birisidir. Üniversitelerin fen-edebiyat fakültelerinin herhangi bir bölümünden mezun iseniz ve mezun olduktan sonra öğretmenlik yapmak istiyorsanız pedagojik formasyon eğitimini almak zorundasınız.

Herhangi bir Eğitim fakültesinde okumuşsanız bu dersleri almışsınızdır ve öğretmen olacak şekilde mezun olursunuz.

Fakat öğretmen yetiştiren bir yüksek öğretim kurumundan mezun iseniz size sonradan belli saatler dahilindeki ilave eğitimlerle ‘Pedagojik Formasyon Eğitimi‘ almaları sağlanmaktadır.
Herhangi bir lisans programından mezun iseniz ve diploma not ortalamanız 2.5 /4 ya da 65/100 ise bu eğitimi size verebilecek üniversitelere başvurarak pedagojik formasyon eğitiminizi tamamlayabilirsiniz. Daha aşağı not ortalamalarını da sertifika verilmektedir. İlanlarda bu detaylar yazmaktadır.

formasyon-nedir

Pedagojik formasyon eğitimleri, yılın her dönemi olmaktadır.

Eğer yurt dışındaki bazı üniversitelerden mezun iseniz ve formasyon eğitimi almak istiyorsanız denklik belgenizi aldıktan sonra Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen kriterler ile bu programlara dahil edilirsiniz. Başvurularınızı yapabilirsiniz.

Formasyon Sertifika Ücretleri 2 bin TL civarındadır.

Formasyon Sertifika Ücretleri 2 bin TL civarındadır.

Türkiye’deki bütün üniversitelerde lisans programı vardır ve pedagojik formasyon eğitimleri belli kontenjanlar dahilinde olmaktadır.Bu eğitimi vermek isteyen üniversiteler Yükseköğretim Kuruluna istediği bölümleri talep ederek kontenjan sayılarını da belirleyerek başvururlar.

Her üniversiteye aynı sayıda kontenjan açmak mümkün olmadığı için başka üniversitelere de başvuru yapılabilir. YÖK onayı olan ve gerekli şartlar incelendikten sonra kabul edilen üniversitelerin her yıl kontenjan sayıları değişmektedir.

Program açılan her üniversite, kontenjanın bir kısmını kendi lisans öğrencilerine bir kısmını da  başka üniversitelerden mezun olan adaylara ayırmaktadır.

Pedagojik formasyon sertifika programları örgün, uzaktan ya da karma olabilir. Bu üniversitelerin altyapısı ve kendi tercihlerine bağlıdır.

Her üniversitede değişmekle birlikte ortalama 2 bin TL civarı ücretlendirme olmaktadır.

pedagojik formasyon4

Formasyon ilanları sene boyunca yayınlanmaktadır.

Pedagojik Formasyon eğitimleri üniversitelerin sadece eğitim öğretim bilimleri fakültesi ve eğitim bilimleri bölümü olan üniversitelerde açılmaktadır. Yeterli öğretim görevlisi olmayan üniversitelerde ve alanlarda program açılmamaktadır.
AÖF mezunları eğer bu bölümlerden birinden mezun ise başvuru hakkına sahiptirler.
Okullarda kadrolu öğretmen için atanmanız için ya da okullarda çeşitli nedenlerden dolayı açılan öğretmen açıkları için  sözleşmeli olarak çalışabilirsiniz.

Kadrolu ya da sözleşmeli öğretmen olmak için mutlaka pedagojik formasyonunuz olmalıdır.

Kadrolu ya da sözleşmeli öğretmen olmak için mutlaka pedagojik formasyonunuz olmalıdır.

Bu programlar için yaş sınırı yoktur. Çünkü, ülkemizde öğretmen olmak için herhangi bir yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Eğitim yolunda atılan adımlar size ve çevrenize olumlu olarak geri dönecektir.

Güncel pedagojik formasyon ilanlarını ve haberlerini sitemizden takip edebilir, android uygulamamızı indirip her an haberleri cebinize alabilirsiniz.

Yazar: Admin
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 375 YORUM
 1. Bilal diyor ki:

  Merhaba bilgi dolu haberleriniz için teşekkür ederim soruma vereceğiniz cevap içinde geçerli teşekkürüm 🙂 ben tarih bölümü anadolu açık öğretim bölümünü bitiricim genel not ortalamam 2.5 üstünde olması şart mı ayrıca bunu almak için gerekli yetkinler olarak neler aranmakta.?

  1. Demir Demir diyor ki:

   Teşekkür ederiz güzel yorumunuz için. Formasyon almak için ortalama şartı olup olmaması üniversiteden üniversiteye değişiyor. Genelde 2.00 alt sınır olarak kabul ediliyor. Ancak daha düşük notlarla alım yapan ünilerde var.

   1. Elif diyor ki:

    Hocam Merhaba, Yıldız Teknik Üniversitesi bu sene yedekte olup ortalama farketmeksizin ilk geleni kayıt yapar mı? Kontenjan dolmadığı takdirde.

 2. İlayda diyor ki:

  Felsefe 3 oldum, mezun olmama 2 ser var ama ara sınıflarda formasyon alma şansım var mı acaba ?

  1. Demir Demir diyor ki:

   Genel de üniversiteler sadece son sınıf ve mezun kabul etmektedir.

 3. kerem diyor ki:

  merhaba hocam beden eğitimi böümün de antrenörlük okuyorum. branşım voleybol . mezun olmama bir dönem var . formasyon aldım . formasyon belgesi ile halk eğitimde voleybol dersi verebilirmiyim.

  1. Demir Demir diyor ki:

   Verebilirsiniz.

 4. Muhammed ali diyor ki:

  Merhaba hocam Cumhuriyet Üniversitesi Ekonometri Bölümü mezunuyum. Harran Üniversitesine Pedogolojik Formasyon başvuru yaptım ve kabul edildim. Sorum bu formasyon belgesi aldıktan sonra hangi branşa hangi öğretmenliğine başvurabilirim?

  1. Demir Demir diyor ki:

   TTk 80 sayılı kararda belirtilmiş. Ancak bölümünüz atamaya esas alanlar arasında yer almıyor.

 5. seçil diyor ki:

  Merhaba. Ben şu anda devlette öğretmen olarak çalışıyorum. yani formasyonum var. açık öğretimden felsefe okusam branş değiştirme hakkı verildiği taktirde öğretmen olabilir miyim?

  1. Demir Demir diyor ki:

   Oalbilirsiniz.

 6. mükail diyor ki:

  Beden eğitimi bölümünde antrenörlük bölümünü okuyorum. formasyon belgesini aldım. okulumun bitmesine yarım dönem kaldı . sadece formasyon belgesi ile özel okullarda beden eğitimi öğretmenliği yapabilir miyim.

 7. mükail diyor ki:

  hocam soruma cevap verebilirmisiniz ?

  1. Demir Demir diyor ki:

   Bazı özel okullar kabul eder bu durumda sizi ancak ücret konusu sorun olabilir. Daha düşük ücretler sunacaklardır size.

 8. ebru diyor ki:

  Merhaba formasyon eğitimi kaç gün oluyor

  1. Demir Demir diyor ki:

   14+14 olmak üzere toplamda 28 hafta normal program dahilinde.

 9. Enes diyor ki:

  Merhaba ben formasyon aldım fakat okuldan halen mezun olamadım mezun olmadan formasyonla atanma şansım var mı

  1. Demir Demir diyor ki:

   Yok malesef.

 10. hüma diyor ki:

  açıköğretim lisans işletme bitirdim ve şu an yine açıktan ilahiyat okuyorum. fakat ilahiyatı lisansa tamamlayıp bitirmek uzun sürecek. o zamana kadar beklemeyip işletme mezunu olarak formasyon alsam ilahiyatı bitirdiğimde de aynı belgeyi kullanabilir miyim ?

  1. Demir Demir diyor ki:

   Evet kullanabilirsiniz.

 11. Selvi diyor ki:

  Merhaba herkese. Ben kamu yönetimi mezunuyum ve adaletten öğretmenliği yapabildigimizi yeni öğrendim. Formasyon almak istiyorum ama İstanbuldaki devlet unilerin başvuru tarihleri geçmiş. Acaba özel üniler formasyon verir mi bu tarihten sonra yoksa başka şehirlere basvurmali miyim?

  1. Demir Demir diyor ki:

   ÖZel ünilerde verebilir. İstanbul üni henüz açıklamadı. Orası olabilir. Ya da yakınlarda Kocaeli ya da Gebze’ye bakabilirsiniz. Gebze yeni duyuru yaptı. https://formasyonhaber.net/gebze-teknik-universitesi-formasyon-duyurusu-aciklanmistir/

 12. Murat diyor ki:

  Merhaba ben mustafa kemal unv.iktisat bölümü mezunuyum.formasyon alacağım.aldigim taktirde ucretli öğretmenlik yapabiliyor muyum? Yada bu durumun avantaji nelerdir

  1. Demir Demir diyor ki:

   Yapabilirsiniz. Devlet’de atanabilmeniz için formasyon şart. Ancak ücretli öğretmenlikte de size öncelik hakkı sağlar.

 13. Yasemin diyor ki:

  Merhabalar istanbul devlet ve ya özel unilerde bu yıl formasyon için başvuru alınır mı acaba? Yoksa tüm basvurular bitti mi?

  1. Demir Demir diyor ki:

   Alınabilir. Henüz başvuru açmayanlar var.

 14. Melike diyor ki:

  Bilgilendirme için çok teşekkürler.
  Formasyon belgesi tezsiz yüksek lisans yerine geçiyor mu?
  Bu belge ile üniversitelerin belirli araştırma görevlisi kadrolarına başvuru yapılabilir mi?
  Şimdiden teşekkürler ^^

 15. Yaşam diyor ki:

  Merhaba hocam.ben turizm otel işletmeciliği önlisans ve aof işletme lisans mezunuyum. Antalya da formasyon almak istiyorum. Acaba nerden başlamalıyım. Size danışmak isterim.şimdiden teşekkürler.

  1. Demir Demir diyor ki:

   Önlisans bölümünden formasyon alamazsınız. Lisans olarak tamamladığınız işletme bölümü olarak formasyon alabilirsiniz. Başvuru yapmak istediğiniz üniversitelerin şartlarına bakarak başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvurusu devam eden üniversiteleri buradan takip edebilirsiniz. https://formasyonhaber.net/formasyon-basvurusu-devam-eden-universiteler/

 16. Sevim diyor ki:

  Merhaba hocam ben sosyoloji bölümü 4 sınıf oldum bu sene ama 2 sınıf güz döneminden tek dersim kaldığı için 7 yarıyılda der alamıyorum bu sene formasyona 4 sınıf olarak başvuru yapabilirmiyim bilgi verirseniz sevinirim tşk ederim.

  1. Demir Demir diyor ki:

   Bazı üniversiteler kabul etmeyebiliyor. Başvuru yapacağınız okula durumunuzu bildirmelisiniz.

 17. öznur diyor ki:

  merhabalar, ben sağlık yüksekokulu acil yardm ve afet yönetimi bölümünü okuyorum fakat ülkemizde belli başlı üniversitelerde var ve istanbulda tek bi özel üni. var. bende sağlık yüksekokulu olduğu için Marmara üni formasyona başvurdum ama burada kendi bölümüm yok ve asil kayıt hakkı kazandım. sizce formasyon almam geçersiz olur mu? illa aynı bölüm mü gerekiyor?

 18. hatice diyor ki:

  Selamlar, ben bilgisayar mühendisliği mezunuyum ve bilişim teknolojileri öğretmeni olmak için pedagojik formasyon almak istiyorum. Bölümüm için hangi üniversitelerde formasyon açılır? Açılmazsa hiçbir üni de bulamazsam ne yapmam gerek? meb in sitesinde bu şekilde pf alıp öğretmenlik yapabileceğim yazıyor. Teşekkürler

 19. serra diyor ki:

  şuan 2 yıllık turizm ve otel işletmeciliği okuyorum 2 yıllık başka bölüm okuyup lisansa tamamladıktan sonra formasyon eğitimi alıp turizm öğretmeni olabiliyor muyum yoksa 4 yıl aynı bölüm şart mı ?

 20. Erkan diyor ki:

  Okul öncesi öğretmenliği yapıyorum meb de formasyon alarak sınıf öğretmenliğine geçebilir miyim

 21. Nesrin diyor ki:

  İyi günler formasyona hak kazandım fakat özel sebeplerden başvuru yapamıyorum.Seneye tekrar başvuru hakkım olur mu ?Teşekkürler

 22. fatima diyor ki:

  merhaba ben muhasebe ve finansal yönetim mezunuyum formasyon alırsam 2. öncelik te mi olacam yoksa 1. öncelikte mi?? formasyon almam bana ne kadar yarar sağlar. birde formasyondan sonra hangi alanlarda öğretmenlik yapacam ????

 23. Süleyman demirel diyor ki:

  İşletme bölümü mezunları formasyon alabilir mi

 24. Rıdvan diyor ki:

  Mrh hocam ben aof kamu yönetimimden formasyon aldim ayrıca bu sene beden eğitimi spor yüksek okulu spor yöneticiliği bölümünü bitirdim MEB atamasında bir bölümde alınan formasyon başka bir bölüm için de geçerli olacaktır yaziyor diyelim ki bu madde sonradan değişirse kamu yönetiminden aldiğim Formasyon’u beden eğitimi için kullanabilirmiyim acil lütfen şimdiden teşekkürler

 25. murat diyor ki:

  merhaba hocam ben işletme bölümü okuyorum son sınıftayım formasyon alma hakkı varmı

 26. pelin diyor ki:

  merhaba lisans tan 4 yıllık uluslararası tıcaret mezunuyum formasyon alabilir miyim .ve formasyon aındıktan sonra atama kpss puanı gerektrirmi kppss de alan sınavına girecelkmiyiz

 27. emir diyor ki:

  iyi günler işletme bölümü mezunuyum formasyon aldıktan sonra kamuda tic. mes. lisesi dısında bir bölümde öğretmenlik şansımız var mı

 28. emir diyor ki:

  ayrıca formasyonda illa işletme programından mı formasyon alacaz yoksa muh. finansman falan da olur mu

 29. anonim diyor ki:

  Merhaba, formasyon almak için mezun olmak gerekiyor mu 3.sınıf ya da 4.sınıfta alınabilir mi? Çocuk gelişimi okuyorum formasyon alırsam eğer normal çocuk gelişimi atamalanına da başvuru yapabilirim demi öğretmenlik ataması dışında?

 30. esra diyor ki:

  merhaba ben iktisat teorisi yüksek lisans mezunuyum meb’de ingilizce öğretmenliği yapıyorum fakat formasyon almak istiyorum . İktisat mezunu olup ingilizce den formasyon alabilir miyim

 31. Furkan diyor ki:

  hocam bir çok üniversiteye formasyon başvurusu yapsam sorun olur mu bi herhangi birini seçebilir miyim

 32. Oktay diyor ki:

  Merhaba ben bu yıl ilk defa Tarih bölumu okumaya başlıyacagım çok karışık kararsız bir hal içindeyim formasyon almak için ayri bi sınava girmek gerekli mi ve atama derdı var cevremdekı herkez öyle diyor şimdiden korkmaya başladım

 33. ramazan diyor ki:

  Merhaba ben pazarlama ve perakende öğretmeni olmak istiyorum.
  fakat hep muhasebe ve finansman öğretmenliği için formasyon açıyor üniversiteler.

 34. ramazan diyor ki:

  Artuklu Üniv. Pazarlama ve Perakende öğretmenliği için başvurdum.
  kabul edildim fakat başvurduğu alan aşağıda görüldüğü gibi Muhasebe ve finansman yazıyor.
  52 RAMAZAN KARABOĞA İŞLETME ANADOLU ÜNİVERSİTESİ MUHASEBE VE FİNASMAN KESİN KAYIT

 35. anonim diyor ki:

  Çocuk gelişiminden formasyon aldıktan sonra sadece öğretmenlik atamalarına girmem mi gerekir yoksa formasyondan sonra normal çocuk gelişimci olarakta atanabilir miyim?

 36. Sedef Turkmen diyor ki:

  Merhaba ben 2 yıllık işletme yönetimi mezunuyum ama açıktanda kamu yönetimi bitirdim benim bölümün cukurova da yok başka bir bölüm secebiliyormuyum yada işletme bölümü secebilirmiyim yardimci olursaniz sevinirim

 37. Enes diyor ki:

  Merhaba hocam donem uzatanlar baska. Üniversiteden formasyon alabiliyormu

 38. filiz diyor ki:

  hocam ben iktisat maliye mezunuyum.ayrıca lisans sosyoloji 2.sınıfa geçtim.maliye alanından aldığım formasyon sosyolojiyi bitirdiğimde geçerli olur mu acil lütfen

 39. filiz diyor ki:

  hocam bir de iktisat maliye bölümünden alınan formasyon sertifikası 2.sırada yer alır diyorlar doğru mu

 40. y diyor ki:

  Sosyoloji mezunuyum 16 kredi felsefe almadım formasyon alabilir miyim ya da nasıl telafi edeceğim

 41. kemal diyor ki:

  merhabalar hocam ben üniversite mezunu değilim.son sınıftayım formasyon belgesini aldım. özel okullarda görev yapmam için milli eğitimde hangi statüde gösterebilirler çalışmam için.

 42. umran diyor ki:

  formasyon 2018 yılında olmayacak dıyorlar bir bilgisi olan varmı?

 43. Semih diyor ki:

  Merhaba

  Ben lisans işletme bolumu mezunuyum formasyon aliyorum. Sorum şu ayni zamanda onlisans bilgisayar teknolojileri ve programlama bolumu mezunuyum ozel okullarda bilgisayar alaninda da ogretmenlik yapma hakkim var midir?

 44. ferdi diyor ki:

  hocam iktisat üzerinden formasyon aldım. Şu an spor yöneticiliği okuyorum. Beden öğretmeni olmam için tekrar formasyon almalı mıyım?

 45. Narin diyor ki:

  Merhabalar; Açıköğretim Kamu yönetimi mezunuyum, uzaktan öğretim tezsiz yüksek lisans bölüm Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bitirdikten sonra Adalet Öğretmeni olabiliyor muyuz yoksa yine de formasyon almamız şart mı?

 46. Nazli diyor ki:

  Iyi aksamlar ben önlisans sosyal hizmet mezunuyum ve sosyolojiye tamamlamak için dgs ye girdim şimdi 3 ve 4 tamalayacagim . Bolumu bitirince formasyon almam mümkün mü formasyon için felsefe ve psikoloji kredisi şartı var ben o dersleri almadım bu sorun olur mu

 47. gulcın diyor ki:

  merhaba ben gastronomı mezunuyum formasyonu baska unıde almak ıstıyorum gastronomı ıcın ozel mı gerekıyor yoksa her acılan formasyona kayıt olabılır mıyım yoksa gastronomı olmak zorunda mı

  1. Cansın 01 diyor ki:

   Merhaba üniversitelerin formasyonda kontenjan actigi bolumlere bakmanız gerekmektedir.Gastronomu ve mutfak sanatlari bolumu Yiyecek icecek hizmetleri programinda formasyon aliyor.Ben aldim darisi size.Baska univden de alabilirsniz.Allah yardımciniz olsun.

 48. deniz diyor ki:

  merhaba ben biyomedikal mühendisliği mezunuyum fakat biyomedikal cihaz teknolojisi bölümünden formasyon açılmadığı için elektrik teknolojisi bölümünden formasyon aldım sorun olur mu

  1. Fazilet Günay diyor ki:

   Merhabalar ben de aynı bölüm mezunuyum da nasıl aldınız elektronikten acaba üniversite kabul ediyor mu

 49. yeliz diyor ki:

  hocam işletme 4 yıllık mezunum . formasyon almak istiyorum 2.54 DİPLOMA NOTUMFORMASYON İÇİN YETERLİMİ? FORMASYON ALDIKTAN SONRA NE ÖĞRETMENLİĞİ YAPABİLİRİM BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

 50. Emine diyor ki:

  Merhaba hocam ben çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümü lisans mezunuyum, şuanda da aynı bölümden yüksek lisasn yapıyorum ben formasyon alabilirmiyim. Ç.E.E.İ bölümü için kalktı diyorlar

BİR YORUM YAZ