Pedagojik Formasyon Hakkında Sorular ve Cevapları

 • 14 Temmuz 2016
 • 49.992 kez görüntülendi.
Pedagojik Formasyon Hakkında Sorular ve Cevapları
Pedagojik Formasyon Hakkında daha önce bilgilendirme yazısı yazmıştık.(Pedagojik Formasyon Hakkında Bilinmesi Gerekenler)
Bu yazımızda, pedagojik formasyon konusunda aklınıza takılan sorulara cevaplar vermeye çalışacağız.
NOT: Sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden iletebilirsiniz. Cevaplandırılıp e-postanıza bilgi iletilecektir.
Pedagojik formasyon programları hakkında kafamıza takılan bir çok soru vardır ve bilinmesi gereken cevaplarla daha iyi adımlar atabiliriz.

Pedagojik formasyon programları hangi alanlarda açılıyor?

Üniversitelerin fen edebiyat fakültelerinin herhangi bir bölümünden mezunsanız ve mezun olduktan sonra öğretmen olarak görev almak isteyen öğrencilerin alması gereken bir eğitimdir.Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği bölümlerde açılmaktadır.
Pedagojik formasyon programlarına kimler başvurabilir?
Pedagojik formasyon programlarına lisans programları dahilinde mezun olanlar  başvurabilir. Hala öğrenimine devam eden öğrenciler ilanların şartlarına göre başvurabilirler. Üniversitelerin kontenjan sayıları belirlendiğinde mezun durumunda olan öğrenciler programa başvuru yapabilirler.
Açık Öğretim Fakültesi mezunları pedagojik formasyon programlarına başvurabilirler mi?
Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınladığı kararnameye göre belirlenmiş lisans programlarında adı geçen bölümler bu eğitime dahil olabiliyorlar.
Uzaktan eğitim ile pedagojik formasyon nasıl alınır?
Üniversiteler formasyon programıyla alakalı başvuruları açarlar ve adaylar bu tarihler içinde başvurularını yaparlar. Daha sonra üniversitenin formasyon programı ekibi gerekli değerlendirmeleri yapar ve üniversitenin web sayfasında duyururlar. Hem yüz yüze eğitim hemde uzaktan eğitim veren üniversiteler bu yönetmeliğe göre hareket  ederler.
Uzaktan eğitim ile pedagojik formasyon eğitimi süresi ne kadardır?
Uzaktan eğitim ile pedagojik formasyon programları  için süre üniversiteler arasında değişim göstermektedir. Genelde 3-6-8 ay arasında geçmektedir.
Uzaktan eğitim ve pedagojik formasyon eğitimi dersleri hangileridir?
 İki dönem alınan derslerin içinde ;
* Eğitim bilimlerine giriş
* Öğretim ilke ve yöntemleri
* Eğitimde ölçme ve değerlendirme
* Eğitim psikolojisi
* Sınıf yönetimi
* Seçmeli dersler 1/2
* Özel öğretim yöntemleri
* Öğretim teknolojileri ve materyal tasarımı
* Öğretmenlik uygulaması
Yurt dışında eğitimini tamamlamış öğrenciler pedagojik eğitim programlarına başvuru yapabiliyor mu ?
Yurt dışında herhangi bir üniversiteden mezun olan öğrencilerimiz ülkemizde denkliklerini Yükseköğretim tarafından onaylattıktan sonra Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınladığı çizelgedeki şartları yerine getirip başvurularını yapabilirler.
Mezun olan öğrenciler yada mezun durumundaki öğrenciler kendi üniversitelerinde pedagojik formasyon almak zorundamıdır?
Kendi üniversitesi dışında başka üniversitelerin açılan kontenjanlarından yararlanabilir ve başvurularınızı yapabilirsiniz. Üniversiteler kontenjanlarının bir kısmını kendi öğrencileri için bir kısmını da başka üniversitelerden başvuranlar için kullanmaktadır.
Pedagojik formasyon programlarına yerleştirmede ALES puanı kullanılmakta mı?
Hayır.
Pedagojik formasyon programları ücreti neye göre belirlenmektedir?
Üniversiteler pedagojik formasyon programlarının ücretlerini kendileri belirlemekteydi. Zamanla oluşan şikayetler sonucunda ücretler devlet ve vakıf üniversitelerinde eğitim fakültelerinin 2. öğretim ücretlerine endekslenerek öğrenim ücretlerinin en fazla iki katı olarak belirlenmiştir.
Önceden aldığım Muaf olduğum dersler için ücret iadesi alabilir miyim?
Hayır, ücret iadesi yapılmaz. Üniversiteler böyle durumlarda ödeme yapmazKayıt Dondurma imkânım var mı?
Hayır. Bu program bir sertifika programıdır, kayıt dondurulamaz

Sertifika almaya hak kazanmam için şart var mı?
Formasyon sertifikası almaya hak kazanmak için tüm dersleri almış ve başarılı olarak tamamlamış olmanız gerekmektedir.

Pedagojik formasyon başvurularında temel kriter nedir ?
4. sınıf öğrencileri için genel not ortalaması Mezun öğrenciler için diploma notu. Ayrıca aranan şartlar ilanlarda yazılır.

İlan zamanını ve formasyon dönemindeki başvuruları kaçırdığımız takdirde tekrardan yeniden formasyon başvuru yapılabilir mi ?
Üniversiteler  kontenjan dahilinde  başvuruları değerlendirerek yeniden başvuru açmayabilir. Ama bazı üniversiteler ise yeniden başvuru açabilirler . Bu durum üniversitenin kontenjan durumuna bağlıdır. Sitemizden formasyon ilanlarını takip etmeniz gerekmektedir.

KPSS sınavı olduğunda Pedagojik formasyon eğitimini yarıda mı bırakacağım   ?
Hayır sınava girebilirsiniz ve  eğitiminize de devam edebilirsiniz.  Sorun olmayacaktır.

Uzaktan eğitimle pedagojik formasyon eğitim süreci nasıl ?
İlk dönem  dersler uzaktan eğitimle olmakta ve sadece sınavlarına gidiyorsunuz. İkinci dönem ise yüz yüzedir. Eğitimi aldığınız şehre gitmeniz gerekiyor. İlana ve üniversiteye göre farklılık gösterebilmektedir.

Veremediğimiz derslerimiz olduğunda  dersten kaldığımızda Pedagojik Formasyon Eğitimi için tekrar bu dersleri nasıl alacağım ?
Dersleri tekrardan  alırsınız fakat siz kaç kredilik dersten kalmış iseniz parasını ödeyip devam edersiniz Kalan öğrenciler tekrar alabilmeleri için o üniversitenin yeniden açtığı kontenjana dahil edilmesi gerekir. Yani tekrar başvuru yapmayacaksınız yeni bir alım olduğu takdirde sizinle iletişime geçilecektir.

Pedagojik Formasyon Sertifika Programına kaydolduğum takdirde askerliğimi tecil ettirebilir miyim?
Pedagojik formasyon programına kayıtlı olmak askerlik tecil işlemleri için bir gerekçe oluşturmaz.

Üniversiteler duyurularını ve başvuruları  nereden takip edeceğiz ?
Formasyon ilanlarını sitemizden takip edebilirsiniz. Uygun zamanda başvurularınızı yapabilirsiniz.

Pedagojik formasyon dersleri aynı olmasına rağmen bölümlere göre kontenjan dağılımı neden farklı ?
Pedagojik formasyon eğitimi ikinci dönem staj derslerinden ve uygulamalı derslerden oluşacağı için bu konuda da bölümünüzü bilen bir öğretmen tarafından sunulduğu için bölümlere kontenjan dağılımı yapılıyor. Her üniversite, kapasitesine göre kontenjan ayırıyor ve açıyor.

Pedagojik Formasyon Sertifikam olmadan da atanabilir veya KPSS Genel Kültür Genel Yetenek,Eğitim Bilimleri, Alan sınavlarına girebilir miyim ?
Tabiki sınava girebilirsiniz. Fakat atamanız 2. öncelik olarak geçerlidir. Bu durumda  Eğitim Fakülteleri ve Pedagojik Formasyon Sertifikası olanlar birinci önceliktir. Kısacası atamanızın olması imkansıza yakındır.

Pedagojik formasyonu olmayan fen-edebiyat mezunları özel kurs veya dershanelerde görev alabilirler mi?
Tabiki Pedagojik formasyonu olmayan fen-edebiyat mezunları özel dershanelerde Uzman Öğretici adı altında görev yapabilmektedirler.  Ne zaman ki formasyon eğitimlerini tamamlarlar okullara  KPSS sınavı ile SÖZLEŞMELİ ve KADROLU öğretmen olarak atanabilirler.

Öğretmen atamalarında; eğitim fakülteleri Orta Öğretim Alan Öğretmenliği Bölümlerinden mezun olanların, fen-edebiyat fakültelerinin aynı bölümünden mezun olup pedagojik formasyon alanlara göre bir önceliği var mıdır?
KPSS de alınan puan üstünlüğü her zaman önemlidir. Orta öğretim alan öğretmenliğine yapılacak atamalarda, eğitim fakültesi mezunları ile fen-edebiyat fakültesi çıkışlı olup Orta Öğretim Alan Öğretmenliği Programını bitirmiş olanlar arasında herhangi bir öncelik farkı bulunmamaktadır.

Ekleme yapılacaktır…
Yazar: Admin
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1053 YORUM
 1. ayse diyor ki:

  Merhaba ben lisans ebelik mezunuyum yuksek lisansim hemsirelik(cerrahi hemsireligi)..ikisinin de 4 luk sisteme gore puani var.en son mezun oldugum yuksek lisansima gore mi basvuru yapacagim?? Yardimci olursaniz sevinirim

 2. semra vatansever diyor ki:

  merhaba üniversiteyi bulgaristanda okudum ve diplomama denkliğimi aldım.sonrasında pedagojik formasyonumuda bulgaristanda tamamladım fakat türkiye de gecerliliğini nasıl saglayabilirim?

  1. Demir Demir diyor ki:

   Meb’in 147 nolu hattı ile görüşebilirsiniz.

 3. Seyma diyor ki:

  Merhaba izmir katip çelebi üniversitesinde okuyorum üniversitemizin eğitim fakültesi yok bu sebeple okulumuz yinede formasyon verebiliyor mu ?

  1. Demir Demir diyor ki:

   Diğer üniversiteler ile protokol imzalayıp verebiliyor.

 4. Turkan diyor ki:

  Merhaba iktisatın alt dalı çeko yu okudum , çekoda formasyon alınmıyor iktisat üzerinden alabilirmiyim? İşime yararmı?

  1. Demir Demir diyor ki:

   İktisattan alıp o bölümün öğretmenliklerini yapabilirsiniz.

 5. esma diyor ki:

  merhaba balıkesir üniversitesinde formasyon alıyorum asıl bölümüm uluslararsı ticaret ve lojistik ama formasyonda iktisat ve işletme formasyon eğitimi yazıyor ulaştırma hizmeti öğretmeni olmak istiyorum sıkıntı olur mu peki lojistik formasyon eğitim mi olması gerekiyor

  1. Demir Demir diyor ki:

   Formasyon belgenize göre değil. Mezun olduğunuz bölüme göre öğretmenlik yapabilirsiniz.

 6. derya diyor ki:

  merhabalar , elektrik -elektronik mühendisliğinden mezun biri matematik veya fizik öğretmenliği için formasyon alabilir mi?

  1. Demir Demir diyor ki:

   TTK 80 sayılı kararda hangi bölümlerin hangi alanları yapabilecekleri belirtilmiştir. http://ttkb.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2017_06/13122427_9_cizelgeveesaslar.pdf

 7. Sara diyor ki:

  Merhaba dicle ilahiyat ilitam okuyorum. Formasyon alacagim sehit ve gazi cocuklari donem kayit parasi vermekten muaf. Acaba formasyon parasından da muaf olunuyor mu

  1. Demir Demir diyor ki:

   Bazı üniversitelerde oluyor başvuru yapacağınız yerden bilgi almalısınız.

 8. Sema diyor ki:

  Ankara içi ulaştırma hizmetleri formasyon hamgi okulda acılıyor?

  1. Demir Demir diyor ki:

   Henüz Ankara’dan bir duyuru gelmedi.

 9. YEŞİM diyor ki:

  Merhaba Ben Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Mezunuyum iktisat dalında başvuru yapabiliyormuyum?

  1. Demir Demir diyor ki:

   Uluslararası ilişkiler bölümü atamaya esas alanlar arasında yer almıyor.

 10. selim diyor ki:

  mrb.. istanbul inv.duzce univ.sakarya univ.alimlari oldu mu olacak mi ?

  1. Demir Demir diyor ki:

   Henüz bir açıklama yapılmadı.

 11. Yusuf diyor ki:

  Merhaba,
  Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Muhasebe ve Finansman formasyon sertikası aldığımda Mill Eğitim okulları (KPSS) dışında dersanelerde çalışabilme imkanım olur mu? Meslek liseleri’nin sayılarının düşürülmesi ve başvuruların sadece ortalama 60 kişi kadar alım yapıldığını düşünürsek formasyon almaya sizce değer mi? şimdiden cevaplarınız ve yorumlarınız için teşekkür ederim.

  1. Demir Demir diyor ki:

   Atamanız ikinci öncelikli olduğu için biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz devlette atanma konusunda.

 12. Serhat diyor ki:

  Mrh hocam İslami ilimler fakültesi formasyon alma hakkı varmı acil şimdiden Tşk

  1. Demir Demir diyor ki:

   Evet alabilirsiniz.

 13. Ömer diyor ki:

  Mrh hocam İslami ilimler fakültesi formasyon alıp dinkültürü öğretmen olabiliyor mu

  1. Demir Demir diyor ki:

   Evet yapabilirsiniz.

 14. Dilan diyor ki:

  Hocam merhaba. Ben İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Uluslararası Finans bölümünü eğitim dili %100 ingilizce olarak bitirdim. Eğitim dilim ingilizce olduğu için İngilizce Öğretmenliği formasyonu alabileceğimi okumuştum bir sitede. Ancak Marmara Üniversitesi bu konuda olumsuz bir geri dönüşte bulundu kabul etmedi kayıt yaptırmamı. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz doğrusu nedir?

  1. Demir Demir diyor ki:

   Bu üniversitenin insiyatifindedir. İsterse kabul etmeyebilir.

 15. Zeynep diyor ki:

  merhaba ben BATMAN ÜNİVERSİTESİ BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR YÖNETİCİLİĞİ ÖĞRENCİSİYİM 2016 da yerleştim şuan formasyon var eğer formasyon kaldırılırsa ben formasyan varken yerleştiğim için formasyon kaldırılsa bile ben formasyon alır mıyım ?

  1. Demir Demir diyor ki:

   Aldığınzı formasyon belgesi sizin kazanılmış hakkınızdır. Kullanmaya devam edersiniz.

 16. Selvi Altun diyor ki:

  merhaba,istanbul için halen devam eden formasyon veren üniversite varmıdır?sosyoloji bölümü için.birde kayıtlar bitmisse tekrar ne zaman açılır acaba?teşekürler

  1. Demir Demir diyor ki:

   İstanbul için şu anda yok malesef. Yıldız teknik ve marmara vardı ancak başvuruları sona erdi. Diğer ünileri takip etmelisiniz.

 17. Gurkan. diyor ki:

  Istatistik bolumu mezunu olarak matematik bransindan formasyon alabilir miyim .. tesekkurler..

 18. Kerem diyor ki:

  Mrh hocam ben açik öğretimi kamu yönetiminden formasyon aldim spor yöneticiliği öğrencisiyim formasyonu beden eğitim i öğretmenliği için kullanacam ikinci öncelik olurmuyum yoksa olmazmıyım

 19. Büşra diyor ki:

  Merhaba. Formasyonu öğrenim aldığım üniversiteden mi almam gerekiyor yoksa istediğim üniversite den alabilir miyim.? Okulum uzadı öğrenimim devam ediyor bu süreçte başka üniversite den formasyon alabilir miyim?

  1. Demir Demir diyor ki:

   İstediğinzi üniden alabilirsiniz.

 20. satı diyor ki:

  Fen ve teknoloji öğretmenliği mezunuyum, sınıf Öğretmenliği icin tekrar sınava girmenin dışında izlenilecek bir yo var mı? Teşekkürler

  1. Demir Demir diyor ki:

   Yok malesef.

 21. sema diyor ki:

  Bu sene çomünün yaz döneminde ulaştırma hizmetlerine kayıt hakkı kazanıp gidemedim güz döneminde de ulaştırma hizmetlerinin açılma olasılığı nedir ? 2016-2017 dönemi güzünde açılmamış .Teşekkürler

  1. Demir Demir diyor ki:

   Hangi bölümlere kontenjan açılacağı malesef önceden bilinemiyor

 22. Selma diyor ki:

  Merhaba ingilizce istatistik mezunuyum. İngilizce yada matematik öğretmenliği.için formasyon alabilirmiyim. Teşekkürler

  1. Demir Demir diyor ki:

   Programınız yüzde yüz ingilizce ise ingilizce öğretmenliği yapabilirsiniz.Ancak atamanız ikinci öncelikli olur.

 23. cem diyor ki:

  formasyon başvurularında hangi dalda yapmayı düşünüyorsunuz o dal için hangi lisans bölümlerinin başvuru yapabileceği belirtiliyor başvuru koşullarında. Sınırlı yani, Mütercim Tercümanlık (İngilizce), Amerikan Dili ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı vs gibi, Eğitim Dili İngilizce olan bir sürü program var, sınırlama olması normal.

 24. Elif diyor ki:

  Mimar sinan güzel sanatlar üniversitesi formasyon açaçak mıdır acaba?

  1. Demir Demir diyor ki:

   Henüz bir açıklama yok.

 25. İlhan diyor ki:

  Sakarya üniversitesinin 2018 yılı formasyonu açıldı mı? Yoksa hala daha bekliyor muyuz?

  1. Demir Demir diyor ki:

   Henüz açıklanmadı.

 26. Elif diyor ki:

  Formasyonu hangi okuldan aldığımızın bir önemi var mı

  1. Demir Demir diyor ki:

   Hayır hiç bir önemi yok.

 27. Kübra diyor ki:

  Formasyon ücretini internetten eft şeklinde yatırsak olurmu

 28. Dilek Tarakçı Kaya diyor ki:

  merhaba..Mimarlık bölümü mezunları formasyon alabilir mi,alabilirse hangi üniversitelerde? mezuniyet tarihinin onemi var mi?Teşekkürler

 29. elif diyor ki:

  çocuk gelişimi mezunuyum ayrıca tarıh ogrencısıyım formasyonda muaf oldugum dersler olur mu ?

 30. Mustafa Tümer diyor ki:

  Merhaba hocam adalet öğretmenliğinde muhasebe finasman öğretmenliğindeki gibi ikinci öncelikli durumu var mıdır?.. Teşekkürler.

 31. nursal aksoy diyor ki:

  Merhabalar , hak kazandığımız pedagojik formasyon programına kesin kayıt yaptırarak 1 yıl için dondurabiliyor muyuz? Koşulları nedir? Bilgilendirmeniz ricasıyla

 32. nursal aksoy diyor ki:

  hak kazandığımız pedagojik formasyon programına kesin kayıt yaptırmasak ,
  sonuç ne olur ?
  kayıt hakkımız kaybolur mu ?
  kayıt hakkımız nasıl dondurulabilir ?

 33. betül diyor ki:

  Merhabalar, size öncelikle sorum öğrenci iken formasyon alınıp mezun olduğumuzda formasyon almış olabilir miyiz? İkinci olarak da formasyon aldıktan sonra öğretmen olabilmek için yüksek lisans gerekir mi?

 34. Leyla diyor ki:

  Merhaba
  Formasyon sertifikalarında basari durumu yazıyor mu?

 35. bb diyor ki:

  Iyi gunler ben iktisat öğrencisiyim okul oncesi veya çocuk gelişimi bolumunden formasyon alabilirmiyim ?

 36. hakim can diyor ki:

  Mimarlık bölümü mezunları formasyon alabilir alabiliyorsak acaba hangi bölüm öğretmenliği yaparım ? ve her üniversite mimarlığa formasyon verir mi ? cevap verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

 37. Mehtap diyor ki:

  Kamu yönetimi mezunuyum formasyon eğitimi için müracaat ettiğim alana ne yazmalıyım.

 38. seyma diyor ki:

  Merhaba ,

  Uzaktan eğitimin her iki dönemini de uzaktan yapan ve derslere dersin yapıldığı an değil de uygun olduğumuzda izleyebileceğimiz bir universite var mı acaba? Tesekkur ederim.

 39. esma diyor ki:

  Merhaba; 33 kredilik ” ilköğretim sınıf öğretmenliği sertifikası” olanların tekrar formasyon almasına gerek var mı?
  teşekkürler.

 40. Serhat diyor ki:

  Mrh hocam ben aof kamu yönetiminden formasyon aldim ayrıca beden eğitimi spor yüksek okulu spor yöneticiliği bölüm bitirdim MEB ataması bir bölümden alınan formasyon mezun olduğunuz başka bir bölüm içinde kullanabilir siniz yaziyor ben kamu yönetiminden aldiğim formasyon beden eğitimi için kullanmak istiyorum diyelim ki bu madde sonradan değişirse kamu yönetiminden aldiğim formasyon beden eğitim için kullanabilirmiyim yoksa tekrardan spor yöneticiliğinden almammı gerekir yoksa aldiğim zaman öyle bir madde olduğu için kullanmaya devam edebilirmiyim şimdiden Tşk

 41. Serkan diyor ki:

  Merhaba jeofizik mühendisi formasyon alabiliyormu

 42. Selin diyor ki:

  Açık öğretim kamu yönetimi mezunuyum formasyon alabilir miyim

 43. ECEM ÇADIR diyor ki:

  Merhaba,
  Gazi üniversitesinin formasyon sayfasına bilgilerimi doğru girerek başvuru yapıyorum ancak “Girdiğiniz bilgiler uyuşmamaktadır” diyor. Nedeni ne olabilir? Şimdiden teşekkürler

 44. Murat diyor ki:

  Merrhabalar ben 4.sinifa grctim.formasyon basvurusu yapcam..ama basvurudaki lisans ortalamasi denen yere hangi notu yazacagmi bilmiyorum..yardimci olursaniz sevinirim

 45. Ayşegül diyor ki:

  Mezun olduktan sonra formasyon almak için Ales’e girmek gerekiyor mu ? Teşekkürler

 46. MUSTAFA diyor ki:

  MERHABA HOCAM,

  AYNI ANDA BİRDEN FAZLA ÜNİVERSİTEYE FORMASYON BAŞVURUSUNDA BULUNABİLİR MİYİM.

 47. Rafia diyor ki:

  Bilisim teknolojisinden formasyon almak ivin mezun olunan universitenin bi onemi var mi

 48. Adnan diyor ki:

  Merhaba.
  Öğretmenlik düşünmüyorum Üni.de devam etmeyi düşünüyorum (Araştırma görevlisi – Öğretim Görevlisi).
  Formasyon almama gerek var mı ileriki dönemler için ?
  Gerekirse, birkaç tane almak yeterli midir?

 49. Ayşe diyor ki:

  Merhaba hocam ben formasyon aldım. Simdi ikinci üniversite olarak eğitim fakültesi kazandım. Aldığım formasyon derslerinin kredisi ile yeni okuyacagim egitim fakültesinde ki egitim derslerinin kredisi uyuşmuyor. Mesela ben egitim bilimine girişi 2 kredi aldim bu bölümde 3 kredi acaba tekrar almama gerek kalır mi. Yoksa formasyon dersi olduğu icin krediye bakılmaksızın muaf olur muyum?

 50. hkn diyor ki:

  Mrb ben GAÜ eğitim fakültesi mezunuyum bizim bölüm tezsiz yukseklisans programı ve 5 yıl sürüyor fakat ben 4. Yılında mezun oldum ve formasyon derslerimi tamamlamadan fakat benim diploma da diğer 5 yıl okuyanlar gibi tezsiz yusek lisan bölümünü başarıyla bitirip td ve edebiyat Öğrt olmaya hakkazandiniz yaziyyor ben şimdi spor yönet bitirdim bu bölümden ogrt olarak atanabilirmiyyim formasyon sıkıntısı olur mu

BİR YORUM YAZ