Pedagojik Formasyon Hakkında Sorular ve Cevapları

 • 14 Temmuz 2016
 • 72.899 kez görüntülendi.
Pedagojik Formasyon Hakkında Sorular ve Cevapları
Pedagojik Formasyon Hakkında daha önce bilgilendirme yazısı yazmıştık.(Pedagojik Formasyon Hakkında Bilinmesi Gerekenler)
Bu yazımızda, pedagojik formasyon konusunda aklınıza takılan sorulara cevaplar vermeye çalışacağız.
NOT: Sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden iletebilirsiniz. Cevaplandırılıp e-postanıza bilgi iletilecektir.
Pedagojik formasyon programları hakkında kafamıza takılan bir çok soru vardır ve bilinmesi gereken cevaplarla daha iyi adımlar atabiliriz.

Pedagojik formasyon programları hangi alanlarda açılıyor?

Üniversitelerin fen edebiyat fakültelerinin herhangi bir bölümünden mezunsanız ve mezun olduktan sonra öğretmen olarak görev almak isteyen öğrencilerin alması gereken bir eğitimdir.Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği bölümlerde açılmaktadır.
Pedagojik formasyon programlarına kimler başvurabilir?
Pedagojik formasyon programlarına lisans programları dahilinde mezun olanlar  başvurabilir. Hala öğrenimine devam eden öğrenciler ilanların şartlarına göre başvurabilirler. Üniversitelerin kontenjan sayıları belirlendiğinde mezun durumunda olan öğrenciler programa başvuru yapabilirler.
Açık Öğretim Fakültesi mezunları pedagojik formasyon programlarına başvurabilirler mi?
Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınladığı kararnameye göre belirlenmiş lisans programlarında adı geçen bölümler bu eğitime dahil olabiliyorlar.
Uzaktan eğitim ile pedagojik formasyon nasıl alınır?
Üniversiteler formasyon programıyla alakalı başvuruları açarlar ve adaylar bu tarihler içinde başvurularını yaparlar. Daha sonra üniversitenin formasyon programı ekibi gerekli değerlendirmeleri yapar ve üniversitenin web sayfasında duyururlar. Hem yüz yüze eğitim hemde uzaktan eğitim veren üniversiteler bu yönetmeliğe göre hareket  ederler.
Uzaktan eğitim ile pedagojik formasyon eğitimi süresi ne kadardır?
Uzaktan eğitim ile pedagojik formasyon programları  için süre üniversiteler arasında değişim göstermektedir. Genelde 3-6-8 ay arasında geçmektedir.
Uzaktan eğitim ve pedagojik formasyon eğitimi dersleri hangileridir?
 İki dönem alınan derslerin içinde ;
* Eğitim bilimlerine giriş
* Öğretim ilke ve yöntemleri
* Eğitimde ölçme ve değerlendirme
* Eğitim psikolojisi
* Sınıf yönetimi
* Seçmeli dersler 1/2
* Özel öğretim yöntemleri
* Öğretim teknolojileri ve materyal tasarımı
* Öğretmenlik uygulaması
Yurt dışında eğitimini tamamlamış öğrenciler pedagojik eğitim programlarına başvuru yapabiliyor mu ?
Yurt dışında herhangi bir üniversiteden mezun olan öğrencilerimiz ülkemizde denkliklerini Yükseköğretim tarafından onaylattıktan sonra Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınladığı çizelgedeki şartları yerine getirip başvurularını yapabilirler.
Mezun olan öğrenciler yada mezun durumundaki öğrenciler kendi üniversitelerinde pedagojik formasyon almak zorundamıdır?
Kendi üniversitesi dışında başka üniversitelerin açılan kontenjanlarından yararlanabilir ve başvurularınızı yapabilirsiniz. Üniversiteler kontenjanlarının bir kısmını kendi öğrencileri için bir kısmını da başka üniversitelerden başvuranlar için kullanmaktadır.
Pedagojik formasyon programlarına yerleştirmede ALES puanı kullanılmakta mı?
Hayır.
Pedagojik formasyon programları ücreti neye göre belirlenmektedir?
Üniversiteler pedagojik formasyon programlarının ücretlerini kendileri belirlemekteydi. Zamanla oluşan şikayetler sonucunda ücretler devlet ve vakıf üniversitelerinde eğitim fakültelerinin 2. öğretim ücretlerine endekslenerek öğrenim ücretlerinin en fazla iki katı olarak belirlenmiştir.
Önceden aldığım Muaf olduğum dersler için ücret iadesi alabilir miyim?
Hayır, ücret iadesi yapılmaz. Üniversiteler böyle durumlarda ödeme yapmazKayıt Dondurma imkânım var mı?
Hayır. Bu program bir sertifika programıdır, kayıt dondurulamaz

Sertifika almaya hak kazanmam için şart var mı?
Formasyon sertifikası almaya hak kazanmak için tüm dersleri almış ve başarılı olarak tamamlamış olmanız gerekmektedir.

Pedagojik formasyon başvurularında temel kriter nedir ?
4. sınıf öğrencileri için genel not ortalaması Mezun öğrenciler için diploma notu. Ayrıca aranan şartlar ilanlarda yazılır.

İlan zamanını ve formasyon dönemindeki başvuruları kaçırdığımız takdirde tekrardan yeniden formasyon başvuru yapılabilir mi ?
Üniversiteler  kontenjan dahilinde  başvuruları değerlendirerek yeniden başvuru açmayabilir. Ama bazı üniversiteler ise yeniden başvuru açabilirler . Bu durum üniversitenin kontenjan durumuna bağlıdır. Sitemizden formasyon ilanlarını takip etmeniz gerekmektedir.

KPSS sınavı olduğunda Pedagojik formasyon eğitimini yarıda mı bırakacağım   ?
Hayır sınava girebilirsiniz ve  eğitiminize de devam edebilirsiniz.  Sorun olmayacaktır.

Uzaktan eğitimle pedagojik formasyon eğitim süreci nasıl ?
İlk dönem  dersler uzaktan eğitimle olmakta ve sadece sınavlarına gidiyorsunuz. İkinci dönem ise yüz yüzedir. Eğitimi aldığınız şehre gitmeniz gerekiyor. İlana ve üniversiteye göre farklılık gösterebilmektedir.

Veremediğimiz derslerimiz olduğunda  dersten kaldığımızda Pedagojik Formasyon Eğitimi için tekrar bu dersleri nasıl alacağım ?
Dersleri tekrardan  alırsınız fakat siz kaç kredilik dersten kalmış iseniz parasını ödeyip devam edersiniz Kalan öğrenciler tekrar alabilmeleri için o üniversitenin yeniden açtığı kontenjana dahil edilmesi gerekir. Yani tekrar başvuru yapmayacaksınız yeni bir alım olduğu takdirde sizinle iletişime geçilecektir.

Pedagojik Formasyon Sertifika Programına kaydolduğum takdirde askerliğimi tecil ettirebilir miyim?
Pedagojik formasyon programına kayıtlı olmak askerlik tecil işlemleri için bir gerekçe oluşturmaz.

Üniversiteler duyurularını ve başvuruları  nereden takip edeceğiz ?
Formasyon ilanlarını sitemizden takip edebilirsiniz. Uygun zamanda başvurularınızı yapabilirsiniz.

Pedagojik formasyon dersleri aynı olmasına rağmen bölümlere göre kontenjan dağılımı neden farklı ?
Pedagojik formasyon eğitimi ikinci dönem staj derslerinden ve uygulamalı derslerden oluşacağı için bu konuda da bölümünüzü bilen bir öğretmen tarafından sunulduğu için bölümlere kontenjan dağılımı yapılıyor. Her üniversite, kapasitesine göre kontenjan ayırıyor ve açıyor.

Pedagojik Formasyon Sertifikam olmadan da atanabilir veya KPSS Genel Kültür Genel Yetenek,Eğitim Bilimleri, Alan sınavlarına girebilir miyim ?
Tabiki sınava girebilirsiniz. Fakat atamanız 2. öncelik olarak geçerlidir. Bu durumda  Eğitim Fakülteleri ve Pedagojik Formasyon Sertifikası olanlar birinci önceliktir. Kısacası atamanızın olması imkansıza yakındır.

Pedagojik formasyonu olmayan fen-edebiyat mezunları özel kurs veya dershanelerde görev alabilirler mi?
Tabiki Pedagojik formasyonu olmayan fen-edebiyat mezunları özel dershanelerde Uzman Öğretici adı altında görev yapabilmektedirler.  Ne zaman ki formasyon eğitimlerini tamamlarlar okullara  KPSS sınavı ile SÖZLEŞMELİ ve KADROLU öğretmen olarak atanabilirler.

Öğretmen atamalarında; eğitim fakülteleri Orta Öğretim Alan Öğretmenliği Bölümlerinden mezun olanların, fen-edebiyat fakültelerinin aynı bölümünden mezun olup pedagojik formasyon alanlara göre bir önceliği var mıdır?
KPSS de alınan puan üstünlüğü her zaman önemlidir. Orta öğretim alan öğretmenliğine yapılacak atamalarda, eğitim fakültesi mezunları ile fen-edebiyat fakültesi çıkışlı olup Orta Öğretim Alan Öğretmenliği Programını bitirmiş olanlar arasında herhangi bir öncelik farkı bulunmamaktadır.

Ekleme yapılacaktır…
Yazar: Admin
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1107 YORUM
 1. Elvan diyor ki:

  merbaba.paü güz dönemi formasyona giremedim.paü bidaha formasyon nezaman acar yardımcı olurmusunuz???

 2. Handan diyor ki:

  Formasyon egitimi aldigimiz da bize kitap verilecek mi ? Bir de devamsizlik yapabiliyor muyuz?

 3. abdullah diyor ki:

  Ben orman mühendisliği okuyorym kendi üniversitemde veya başka üniversitede formasyon alabilir miyim

 4. Ferdi diyor ki:

  Pedagojik formasyon da bir üniversiteye kayıt yaptırdım daha sonra başka bir Üniversiteyi kazandım ilk olandan kayıdımı sildirip ikincisine kayıt yapabilirmiyim

 5. Dilek diyor ki:

  Abant izzet baysal formasyona beni kanul etti Ne kadar sürecek eğitim haftanin kaç gunu ders var ve zorunlu staj varmi merak ediyorum yardim edin

 6. A.Celil TEKİN diyor ki:

  Ben Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü mezunuyum aynı zamanda Gastronomi bölümü 3.sınıf öğrencisiyim İşletmeden formasyon alıp Gastronomide kullanabilirmoyim

 7. Tursun diyor ki:

  Ben açıktan isletme fakültesini (isletme bölümü) okumak istiyorum. Mezun olunca formasyon alabilir miyim? Bazıları bu bölümün isletme kapandığını söylemekte. Doğruluğu nedir?

 8. Tuğba diyor ki:

  Merhaba. Ben rus dili ve edebiyatı mezunuyum. Bir üniversitede formasyon almak istiyorum fakat bu üniversitede benim bölümüm yok. Kayıt yaptırıp formasyon alabilir miyim?. Formasyon almak için bölümün bir önemi var mı?

 9. Sako diyor ki:

  Merhaba.Ben daha önce tde bölümünü bitirip formasyon aldım.şimdi 2.üniversite olarak Çocuk gelişimini okuyorum.Öğretmen olarak atanmak için tekrardan formasyon almam gerekiyor mu,yoksa bir defa almak yeterli mi?Teşekkürler

 10. İrem diyor ki:

  Merhaba,ben inönü üniversitene basvuru yapmayı düşünüyorum fakat seneye yükseklisans için başka şehire gitme ihtimalim var.2.dönemi başka üniversiteden tamamlayamaz mıyım?yada yapmam gereken şey nedir?

 11. Fatoş diyor ki:

  Simdi sadece bahar dönemi formasyonu alınca güz dönemini de almak zorunda mıyım? Yani hem bahar hem güz döneminimi almaliyim? Ya da sadece tek dönem yeterli mi öğretmenlik için?

 12. Gulsen diyor ki:

  Isletme 4 yıllığına Akdeniz üni formasyona kabul etti ama ben ıst öğretmenlik yapmaktayım derslere katılma zorunluluğum varmı ve formasyon kaç ay sürer

 13. Formasyonlu diyor ki:

  Şuanda Ağrı Üniv.den örgün formasyonun 1.dönemini bitirmek üzereyim. Fakat 2.döneme eşimin tayininden dolayı başka bir ile gitmek durumundayız peki 2.dönemi gittiğim ildeki ünide okuyabilirmiyim kontenjana bağlı alınmama gibi bi sorun yaşarmıyım fiyatda değişiklik olurmu? Formasyon açmasını mı bekliycem yoksa direk kayıt yaptırabilirmiyim eğitim fakültesine? Nolur sorularımı cevaplayın!

 14. kaya diyor ki:

  ben arkeoloji mezunuyum van yyü arkeoloji mezunu olarak formasyon aldım. aynı zamanda besyo spor yöneticiliği 3. sınıf öğrencisiyim arkeolojiden aldığım formasyonu besyo dan mezun olunca kullanabilir miyim ?ben arkeoloji mezunuyum van yyü arkeoloji mezunu olarak formasyon aldım. aynı zamanda besyo spor yöneticiliği 3. sınıf öğrencisiyim arkeolojiden aldığım formasyonu besyo dan mezun olunca kullanabilir miyim ?

 15. Emine yilmaz diyor ki:

  Psikoloji mezunuyum. Pdr olarak okullarda görev yapmak istiyorum ama şehrimde sadece psikoloji öğretmenliği farmosyonu alanında açıyor. Pdr formasyonu ile psikoloji og. Formasyonu arasındaki fark nedir. Çok acil cevap bekliyorum lütfen başvuru yapacagm.

 16. seryusuf diyor ki:

  3.sınıf öğrencisiyim ortalama sıkıntısına takılırmıyım.Alınırsa benim kaldığım ders olursa yada not ortalamam yükselirse 4.sınıfta ne olacak…

 17. Buşra diyor ki:

  İsmekte ingilizce öğretmeni olarak çalışmak istiyorum ama ben çocuk gelişimi önlisans bitirdim. Ingilizcemi gelistirdim. Ismek formasyon istiyor.
  Formasyon alabilmek için 4 senelik ingilizce öğretmenliği okumam şart mı?

 18. Emine diyor ki:

  Formasyon kaydında genel not ortalamasini yanlış girmişim bu sıkıntı olur mu

 19. Sinem diyor ki:

  Uzaktan eğitim ile alınan formasyon ile örgün eğitim ile alınan formasyon arasında fark olur mu?

 20. gülşah diyor ki:

  ben son sınıftayım ama alttan ders bıraktım donemım uzadı formasyonumu etkıler mi

 21. sevgi diyor ki:

  Ilkogretim matematik öğretmenliği 4. Sınıf öğrencisiyim.. benim bir tane eğitim dersinden kaldım dönem uzatmak istemiyorum.. Bu dersi formasyondan alabilir miyim?

 22. Nur diyor ki:

  Merhaba formasyonun ilk dönemini adıyaman üniversitesinden aldım 2. Dönemi farklı bi ünversiteden alabilirmiyim?

 23. Eda diyor ki:

  Merhaba. Ben sosyoloji bölümünde okuyorum bu sene mezun oluyorum. Benim formasyon ikitürlü secilebiliyor felsefe ve sosyoloji olarak. Ben sosyoloji formasyonu alsam hangi alanda ögretmenlik yapabilirim ?

 24. Ayse diyor ki:

  Merhaba, formasyon başvurusunu yalnızca bir üniversiteye mi yapabiliyoruz yoksa bir kaç üniversiteye de başvurabilir miyiz?

 25. merve diyor ki:

  Arkeolojiye ye nasıl aldınız sanat tarhinden mi

 26. semay diyor ki:

  hayırlı akşamlar güzel sanatlar fakültesinden seramik 3.sınıftayım seneye formasyon alacağım aklımda bi soru var. seramik bölümünde okurken matematik öğretmen olarak formasyon alma şansım var mı öyle bişey var mı?

 27. Meltem diyor ki:

  Merhaba,
  Ben birinci sınıfı bitirdim. İkinci sınıfa başlarken formasyon eğitimi alabilir miyim? Eğer alabilirsem ne kadar bir süreyi kapsar bu eğitim?

 28. elif diyor ki:

  Pedagojik formasyon da bir üniversiteye kayıt yaptırdım daha sonra başka bir Üniversiteyi kazandım ilk olandan kayıdımı sildirip ikincisine kayıt yapabilirmiyim

 29. bilge diyor ki:

  merhaba, mimarlık mezunlarının formasyon alabildiği bir bölüm yok mu acaba? özellikle resim öğretmenliği bulamıyorum üniversitelerde

 30. Batu diyor ki:

  Merhaba, ben formasyonun I. Dönemini aldım fakat II. Dönem para yatırmadığım için formasyona devam edemedim. Sene aynı üniversiteden parayı yatırmam halinde II. Dönem formasyona devam edebilirmiyim?

 31. Ülkü diyor ki:

  Merhaba acil afet yönetimi bolumune formasyon varmi

  1. Can Özçelik diyor ki:

   Formasyona başvurup almaya hak kazandım lakin resmi kayıt yaptırmadım ve ücreti de ödemedim diyelim. Bu durumun bir yaptırımı olur mu?

 32. Hediye diyor ki:

  Ben matematik bölümünde okuyorum ancak formasyon belgem var bu şekilde özel bir kurumda atamalı göstererek çalıştırabilirler mi

 33. Havva diyor ki:

  2012 de biyolojiden mezun olup formasyon aldım şimdi çocuk gelişimi okuyorum önceden aldığım formasyon eğitimi daha sonra bitirecegim çocuk gelişimi bölümü içinde geçerli olurmu ÖSYM atamalarında. Teşekkürler

 34. Burçin diyor ki:

  Merhaba ,ben gsf.tekstil böl. Aksesuar tasarımı mezunuyum.Formasyon alıp öğretmenlik yapabilir miyim.İzmirde yaşıyorum.

 35. Yasemin diyor ki:

  Ben Çocuk Gelişimi 4. Sınıf öğrencisiyim bu yıl formasyon eğtimini uzaktan eğitim ya da yaz formasyonu şeklinde almayı düşünüyorum. Formasyon eğitimim devam ederken kpss girebilir miyim? Kpss puanim iyi gelse mülakata çağrılır mıyım?

 36. Meryem diyor ki:

  Merhaba. Ben sosyoloji mezunuyum bizin formasyon almamız için felsefe psikoloji ve mantık derslerinden kredileri doldurmamız gerekiyor. Benim felsefe dersinden 1 kredim eksik bunu nasıl tamamlayabilirim?

 37. Merve diyor ki:

  Merhaba, bazı üniversitelerde bu koşullar aranmadan da formasyon alınabiliyor. Bunlara denk gelmezseniz ve sadece 1 kredi eksiğiniz varsa: Eksiğiniz olan dersi üniversitelerde özel öğrencilik başvurusuyla dersi alabiliyor ve transkriptinize ekleyebiliyorsunuz.

 38. Nuran diyor ki:

  Pedogojik formasyon stajında maaş alıyormuyuz?

 39. Hakan Özkan diyor ki:

  Formasyon stajını yaparken aynı zamanda ücretli öğretmenlik de yapabilir miyim? Herhangi bir sıkıntı oluştururmu ?

 40. Glh diyor ki:

  Iki yıllık aöf çocuk gelisimi mezunuyum formasyon alabiliyor muyum ?

 41. Buse diyor ki:

  Merhaba ben formasyon egitiminin 1. Dönemindeyim 2. Dönemi baska universitede devam edebilirmiyim.

 42. --- diyor ki:

  Merhaba ben fen edebiyat mezunuyum formasyon aldım sonrasında da eğitim fakültesinden bir bölüm kazandım formasyon derslerini saydırabiliyor mıyım

 43. Duygu diyor ki:

  Merhaba
  Abant İzzet Baysal üniversitesinde formasyon öğrencisiydim ancak ikinci dönemine gidemedim. Parayı yatırdım iki döneminde. Şimdi ikinci dönem alamadığı. Dersleri başka bir üniversiteden alıp formasyonu bitirebilir miyim?Bunun için tekrar para yatırmam gerekir mi ?
  Teşekkür ederim

 44. Fatoş diyor ki:

  İstatistik bölümü okuyorum formasyon alabilir miyim

 45. Secil diyor ki:

  Merhaba, ben İng. Uluslararası İlişkiler’den mezun oldum, İngilizce Çeviri alanında yüksek lisans yaptım. En son bilgiler doğrultusunda, İngilizce öğretmenliği için formasyon alabiliyor muyum? Teşekkür ederim. Saygılar

 46. Sibel diyor ki:

  Merhaba,benim formasyonum var ancak formasyon aldığım bölümden atanmak istemiyorum.Başka bir bölüm okuyup atanmak istiyorum.Sorum şu; daha önce aldığım formasyon yeni okuyacağım bölüm için de geçerli olacak midir?Not:Her bölüm için ayrı formasyon alınmadığını biliyorum ancak mevcut sisteme guvenemedigimden ve emin olmak için sordum su soruyu.

 47. Büşra diyor ki:

  Merhaba ben fen edebiyat mezunuyum formasyon aldım sonrasında da eğitim fakültesinden bir bölüm kazandım formasyon derslerini saydırabiliyor mıyım

 48. Emel diyor ki:

  Merhaba. Formasyona ikinci dönem de başvurabilir miyiz? Yada yedeklerden çıkma şansı var mi

  1. Demir Demir diyor ki:

   Hayır ikinci dönemden başlayamazsınız.

 49. Ekim diyor ki:

  Merhaba Ben ikinci univeristemi okuyorum. 1. Universitem eğitim fakultesi mezunuyum. Simdi besyo okuyorum beden eğitimi öğretmenliği icin tekrar formasyon belgesi almama gerek var ilk bolumum öğretmenlik olduğu icin pedagojik dersleri almistim.

 50. HASAN diyor ki:

  MERHABA FORMASYON BAŞVURUSUNDA GNO YUKSEK YAZILIRSA SONRASINDA GNO KONTROLÜ YAPILIR MI

BİR YORUM YAZ