Ruslar Turist Sayısında Rekor Kırdı

  • 06 Haziran 2017
  • 352 kez görüntülendi.
Ruslar Turist Sayısında Rekor Kırdı

Rusya ve Türkiye’nin arasındaki sorunların giderilmesiyle beraber Akdeniz Rus turist rekorunu kırdı. Mayıs ayında Antalya ve etrafını ziyarete gelen turist sayısı 505 bin olarak gerçekleşti. artışın ise %5135 olduğu gözlemlendi.

ATOR tarafından sunulan rapora göre Rusya ve Türkiye’nin arasında sorunların giderilmesi, Türkiye’de yeni bir turist rekoru yaşattı.

%5315 Artış Gerçekleşti

ATOR, Mayıs ayında yayımlamış olduğu raporda Türkiye’yi ziyaret eden rekorun Rusya’da olduğunu iletti. Antalya ve çevresinde Rus turistlerin ziyaret ettiği resmi sayı 505 bin olarak gerçekleştiği bildirildi. Bir diğer rakamlarla anlatılmak istenildiğinde, tüm yabancı turistlerin %48’ini Rusların oluşturduğu söylenebilir.

Turizm sektöründe Rusya’nın 2017 kapsamında 3,5 milyon turisti Türkiye’ye bekleniyor. Fakat 2013’te ulaşılan rakamların henüz ulaşılamayacağı söz konusu konuşulan şeyler arasında yerini alıyor.

Geçen yıla göre Rus turist sayısında %3137 artış görüldü. Antalya’da 2016’nın ilk 5 ayında gelen turist sayısıyla şimdiki turist sayısında dağlar kadar fark oldu.

Almanya ile Hollandalı turist sayısında yaşanan düşüş, sıkıntının Avrupa pazarında olduğunu gösteriyor. Ukrayna pazarında artış görülürken, daha fazla turist çekmek için yeni turizm atakları konuşuluyor.

Turizm sektöründe ülkelerin dağılımı şu şekilde oldu; Rusya %47,74, Almanya %19,92, Ukrayna %10,06, İngiltere %4,04 ve Hollanda %2,07 olarak tespit edildi. Türk siyaset politikasında Almanya ve Hollanda arasında yaşanılan sorunlardan dolayı turist sayısında bu 2 ülkenin Türkiye’yi tercih etmediği konuşulurken, turist sayısının arttırılması için gerekli çalışmalar Turizm Bakanlığı tarafından hesaplanarak projelerin sürdürülme çalışmaları gerçekleştiriliyor.

Yazar: Hakan Yilmaz
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ