Seçmen Sorgulama Sistemi Erişime Açıldı

  • 16 Mart 2017
  • 915 kez görüntülendi.
Seçmen Sorgulama Sistemi Erişime Açıldı

Yüksek Seçim Kurulu yapılacak referandum için seçmen listelerini oluşturma işlemini tamamladı.

Beklenen referandum 16 Nisan 2017 tarihinde yapılcak ve milyonlarca vatandaş sandık başına gidecek. Vatandaşların hangi sandıkta oy kullanacağını öğrenebilecekleri bilgi sistemi erişime açıldı. Sorgulamalar internet üzerinden ‘ secmen.ysk.gov.tr/ysk/index.jsp ‘ adresinden öğrenebilecek. Vatandaşlar sistemden kimlik numarası ve nüfus cüzdanı bilgilerini girerek nerede oy kullanacağını sorgulayacaklar. Ya da e-devlet üzerinden kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılarak sorgu yapılabilecekler. Seçmen sorgulama sisteminde ismi çıkmayanlar, bilgilerinde yanlışlıklar olanlar ya da oy kullanacağı yeri değiştirmek isteyenler gerekli düzetmeler için nüfus müdürlüklerine şahsen başvuru yapacak.

YSK tarafından açıklanan seçim takvimine göre de, seçmen bilgi kağıtlarının dağıtımı 17 Mart 2017 tarihinden itibaren yapılacak. Seçimler yurtiçinde 16 Nisan 2017 Pazar günü, yurtdışında yaşayan vatandaşlar için de 27 Mart 2017-9 Nisan 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Çipli Kimlik Kartı Olması Gerekmeyecek

Seçmen yerlerinin açıklaması ile vatandaşların aklındaki sorulardan birisi de yeni düzenlenen çipli kimlik kartları olmayanın oy kullanıp kullanamayacağı oldu. YSK’dan konu ile ilgili olarak açıklama geldi. YSK yaptığı açıklamada çipli kimlik kartı olmadan oy kullanmanın mümkün olmayacağını belirten haberlerin doğru olmadığını, vatandaşların Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan kimlik kartı ile  oy kulanabileceklerini belirtti. Ayrıca resmî daireler tarafından verilen  soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hâkim ve savcılar ile yüksek yargı organı çalışanlarının mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askerî kimlik kartı gibi üzerinde resim bulunan kartlardan biri de oy kullanma işlemlerinde kullanılabilecek.

Yazar: Demir
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ