Silgi Mağdurlarına Müjde

  • 03 Haziran 2017
  • 1.499 kez görüntülendi.
Silgi Mağdurlarına Müjde

ÖSYM, YGS’de verdiği silgiyi değiştirme kararı aldı. Öğrencilerin silmediğini iddia ettiği ve cevap kağıdında iz bıraktığını söylediği silgi, büyük tepki toplamıştı. Yaklaşık 2 milyon öğrencinin girdiği YGS’de birçok kişinin sınavın ardından sosyal medya ve büyük platformlarda silgi hakkında yaptığı şikayetler dikkate alındı. Silgi, eski kullanılan marka olarak geri alındı. YGS mağdurları yeni silgiyi gördüğünde sürprizle karşılaşacak.

Silgi Değişti, İhalede Eski Silgi Geri Alındı

12 Mart’ta yapılan, 2.162.895 katılım gerçekleşen YGS’nin ardından öğrencilerin tepkisini çeken bir şey vardı. Hem silmediği hem de cevap kağıdında iz bıraktığı gerekçesiyle silgiye büyük tepki toplandı. ÖSYM, mağduriyetin üniversite sınavının ikinci ayağı olan LYS’de silginin değişeceğini belirtti.

Öğrenciler, internetteki birçok forumda ve sosyal medyada “optik okuyucunun, silinmemiş işareti okuyabileceğini” dile getirdi, endişelerini belirtti.

10 Haziran’da yapılacak ve 1 milyon 649 bin kişinin katılım sağlayacağı beklenen LYS’de daha önceden kullanılan silgilerin dağıtılmasının sağlanması isteniyor.

ÖSYM’nin bu tepkilere olumlu yanıt vermesi ve yeni silgi kullanması için ihaleye çıktığı biliniyor. İhalenin sonucunda 12 Mart’ta kullanılan beyaz silgi yerine, bir önceki silginin alındığı bildirildi.

ÖSYM’nin beyaz silgiden önce kullandığı silgiye dönüş yapıldığını, geçtiğimiz ay ALES ve KPSS’de bu silgilerin kullanıldığını belirtti. Yeni silgilerin testini yapan ÖSYM yetkilileri, maliyet ve marka konusunda bilgi sunmadı. 10 Haziran LYS’de binlerce aday için yeni silgiler sürpriz kıvamında olacak. Çünkü artık silgi konusunda sıkıntının kalmadığı biliniyor.

Yazar: Hakan Yilmaz
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ