Pedagojik formasyon kaldırıldı mı yoksa yeni ilanlar yayinlanir mi

634 gösterim
27 Haziran Formasyon kategorisinde misafir sordu
Tarih bölümü 4. Sınıf öğrencisiyim. Formasyon alıp öğretmenlik hakkı kazanmak istiyordum. Universiteler yeni formasyon duyurusu yayinlayacak mi yoksa Formasyon  kaldırıldı mı eğer kaldırılırsa  bu hakkı elde edemeyecek miyim ? MEB mi formasyon verecek yeni sistem nasıl işleyecek

2 Cevap

0 oy
4 Temmuz misafir cevapladı

Bazı eğitim fakülteleri formasyon başvurusu almaya devam ediyor. Yalnız yeni açılan eğitim fakültelerine YÖK formasyon vermelerine izin vermiyor. Sizin gibi biz de aynı şekilde beklemeye geçtik. Umarım mağdur olmayız. 

Bu sistemin iki şekilde işleme ihtimali var. Yani formasyon kalkıyor diye kimse öğretmen olamayacağız düşüncesine kapılmasın. İlk şekilde KPSS'ye giriyorsunuz. Gerekli olan puanı alıp atanıyorsunuz. Daha sonra siz derse girmeye başlamadan önce size 3 ay boyunca formasyon eğitimi veriyorlar hızlandırılmış bir şekilde. Formasyon sahibi olduktan sonra da derslere girmeye başlıyorsunuz. Bu sistem bence çok mantıklı ve olmasını istediğim bir sistemdir.

İkinci şekilde ise yüksek lisans modeli olacağı söyleniyor. Yani siz mezun olduktan sonra yüksek lisans düzeyinde iki sene boyunca formasyon eğitimi alacaksınız. Ancak sizin bölümünüzün yüksek lisansı değil. Ayrı bir bölüm olarak 2 senelik bir yer açılacak ve oraya giriş yapacaksınız. Orda 2 sene formasyon eğitimi aldıktan sonra da sertifika sahibi olup atanmayı bekleyeceksiniz.

Bu iki şekilden biri olacak gibi duruyor. Açıklamalar o yönde. Son açıklamaya baktığımız zaman da ikinci şekle daha bir yoğunlaşma var gibi duruyor. Benim şahsi fikrim birinci şeklin uygulanmasıdır.

0 oy
16 Temmuz Demir (22,890 puan) cevapladı
Üniversiteler yeni başvuru ilanı yayınlamaya devam ediyor.

1,795 soru

1,663 cevap

211 üye

Hoş geldiniz, FormasyonHaber Soru Cevap sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
5 Çevrimiçi
0 Üye ve 5 Ziyaretçi
...