formasyon kaldırıldı yeni sistem hakkında bilgisi olan

739 gösterim
29 Haziran Formasyon kategorisinde misafir sordu
şuanda formasyon veren üniversiteler varmı ve kaldırıldı diye duydum kardırılsa ne gibi bir sistem yapacaklar ben bulamadım bilgi verirseniz.

1 cevap

0 oy
4 Temmuz misafir cevapladı
Bu sistemin iki şekilde işleme ihtimali var. Yani formasyon kalkıyor diye kimse öğretmen olamayacağız düşüncesine kapılmasın. İlk şekilde KPSS'ye giriyorsunuz. Gerekli olan puanı alıp atanıyorsunuz. Daha sonra siz derse girmeye başlamadan önce size 3 ay boyunca formasyon eğitimi veriyorlar hızlandırılmış bir şekilde. Formasyon sahibi olduktan sonra da derslere girmeye başlıyorsunuz. Bu sistem bence çok mantıklı ve olmasını istediğim bir sistemdir.

İkinci şekilde ise yüksek lisans modeli olacağı söyleniyor. Yani siz mezun olduktan sonra yüksek lisans düzeyinde iki sene boyunca formasyon eğitimi alacaksınız. Ancak sizin bölümünüzün yüksek lisansı değil. Ayrı bir bölüm olarak 2 senelik bir yer açılacak ve oraya giriş yapacaksınız. Orda 2 sene formasyon eğitimi aldıktan sonra da sertifika sahibi olup atanmayı bekleyeceksiniz.

Bu iki şekilden biri olacak gibi duruyor. Açıklamalar o yönde. Son açıklamaya baktığımız zaman da ikinci şekle daha bir yoğunlaşma var gibi duruyor. Benim şahsi fikrim birinci şeklin uygulanmasıdır.

1,795 soru

1,663 cevap

211 üye

Hoş geldiniz, FormasyonHaber Soru Cevap sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
10 Çevrimiçi
0 Üye ve 10 Ziyaretçi
...