TEOG’da 15 Bin Öğrenci Tam Puan Aldı

  • 02 Haziran 2017
  • 799 kez görüntülendi.
TEOG’da 15 Bin Öğrenci Tam Puan Aldı

Son yapılan TEOG sınavı, ülkemizde rakam açıklanmayan ve gizlilik politikasını Eğitim- İş bozduğu söyleniyor. Kaydedilen verilere göre, yapılan TEOG sınavında 15 bin öğrencinin soruları doğru yaptığı belirtildi. Geçmiş sınavlarda bu rakamın 4 bini bulmadığı söyleniyordu. Akıllarda sendika yönetiminin ortaya attığı “sınav tutarlılığın şüpheli olması” geldi. TEOG sonuçlarının incelendiğinde, tüm soruların doğru cevaplanması her yıl 2 ile 4 bin arası kişiye mümkünlük sağlarken, son sınavda bu oranın 15 bine çıkması birçok kişide rahatsızlık uyandırdı. Milli Eğitim Bakanlığı ise konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı. Fakat son dönemlerde ortaya çıkan birçok haber, soruların çalınma ihtimalini ortaya attı.

MEB, yapay başarı hikaye yazma girişimiyle beraber başarı ortalamasının yükseltilmesi için kolay soruların hazırlandığını belirttiği Eğitim İş, son sınavın ardından gündeme gelen kopya söylentileriyle beraber sınavdaki güvenilirliğin azaldığını belirtti. Ayriyeten örnek verdi.

“Aynı Okuldan İmkansız”

Aynı sınıftan 10 öğrencinin 120 soruyu doğru cevaplayarak tam puan aldığını, 6 öğrencinin ise 1, 5 öğrencinin ise 2 soruyu yanlış yaptığı belirtildi. Bu durumun şüphe uyandırdığı söylenirken, 1 milyon 185 bin öğrencinin ve tüm öğretmenlerin haklarına karşı şüphe uyandıran hususun objektif olarak araştırılması isteniyor. İddiaların doğru olduğu, tüm bu yaşanan hayatta olağan akışına aykırı olduğu söyleniyor.

Batman veya başka ilde TEOG sorularının çalınma ihtimalinin olması gibi bir durum Eğitim İş’in açıklamasıyla MEB’e yöneltildi. MEB’in bu bulanıklığa son vermesi, vicdanların rahat bir nefes alması amacıyla tüm soru işaretlerinin ortadan kalkması için kamuoyunu bilgilendirmesi istenildi.

Yazar: Hakan Yilmaz
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ