Turkuaz Kart Dönemi Başlıyor

  • 20 Mart 2017
  • 241 kez görüntülendi.
Turkuaz Kart Dönemi Başlıyor

Resmi Gazete’de yayımlanan Turkuaz Kart uygulaması ile işsizlik oranlarının düşmesi bekleniyor.

Turkuaz Kart uygulaması yabancı yatırımcılara süresiz çalışma, yaşama ve okuma hakkı tanıyacak. Bunun yanında Turkuaz Kart sahiplerinin yakınları da çeşitli haklara sahip olacak.

Yüksek nitelikli yatırımcı olanlara, bilimsel ve teknolojik gelişmelere katkı sağlayan çalışmalar yapan bilim insanı ve araştırmacılara, yüksek nitelikli iş gücü olarak değerlendirilen yabancılara Turkuaz Kart sağlanabilecek. Turkuaz Kart sahibi olmak isteyenlerin başvuru yapmaları gerekiyor.

Süresiz İkamet Hakkı

Turkuaz Kart sahibi olan yabancı yatırımcılara çok çeşitli haklar tanınacak. Bu haklardan en önemlisi süresiz çalışma ve ikamet hakkı tanınması. Turkuaz Kart sahipleri askerlikten de muaf tutulacak. Seçme ve seçilme hakları olmayacak. Kamu görevlerinde hizmet edemeyecekler. Turkuaz Kart sahipleri ve yakınları gerekli şartların sağlanması durumunda Türk vatandaşı da olabilecek. Turkuaz kart çeşitli durumlarda devlet tarafından iptal edilebilecek. Kart sahibinin kartının iptal edilmesiyle yakınlarına tanınan haklarda iptal edilmiş sayılacak.

Çok geniş kapsamlı bir istihdam projesi olan Turkuaz Kart sistemine şimdiden yaklaşık 32 bin başvuru yapıldı. 10 pilot  İlde başlatılan uygulama ile yıl sonuna kadar işsizlik oranının yaklaşık yüzde 10’un altına düşmesi bekleniyor. Projenin yıl sonuna kadar başarılı olması durumunda Turkuaz Kart uygulamasının bütün ülkeye yayılacağı belirtildi.

Başvurular e- Devlet sistemi üzerinden  erişimi olan Yabancıların Çalışma İzinleri Otomasyonu girişiyle yapılabilecek. Turkuaz Kart sahiplerinin yakınlarının oturma izinleri ise İl Göç İdaresi Müdürlükleri tarafından yapılacak.

Yazar: Demir
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ