Ücretli Öğretmenlik İle İlgili Sorular ve Cevapları

 • 10 Temmuz 2017
 • 23.170 kez görüntülendi.
Ücretli Öğretmenlik İle İlgili Sorular ve Cevapları

Ücretli Öğretmenlik ile ilgili aklınıza takılan soruları burada bulabilirsiniz. Burada cevabını bulamadığınız bir sorunuz olması durumunda yorum bölümünden sorularınızı gönderebilirsiniz. En kısa zamanda cevap verilecektir.

 

Ücretli öğretmen ne kadar maaş alır?

Ücretli öğretmenlerin maaşları girdikleri ek ders saatine göre hesaplanır. Ayda kaç saat derse girildiyse, ders saati ücreti ile çarpılıp ücretli öğretmen maaşını hesaplayabilirsiniz. Haftada en fazla 30 saat derse girebildiğinizi düşünürsek aylık 120 saat eder. Ek ders ücreti yaklaşık 10 tl gibi bir ücrettir. Buna göre aylık maaşınız ortalama 1200 tl olur. Bu ücrette yükseliş, düşüş olabilir.

 

Tatillerde ücretli öğretmen maaş alır mı?

Resmi tatil günlerinde ücretli öğretmen maaş alamaz.

 

Ücretli öğretmenin sigortası nasıl yatar?

Ücretli öğretmenlerin sigortası kadrolu öğretmenler gibi tam yatmaz. Aylık girdiğiniz ders saatini 7.5’a böldüğünüzde çıkan gün sayısı kadar sigortanız yatacaktır. Yine 120 saat derse girdiğinizi varsayarsak sigortanız 120/ 7.5 =16 gün olarak yatacaktır.

 

Ücretli öğretmenler yaz tatilinde maaş alır mı?

Hayır. Ücretli öğretmenler yaz tatilinde maaş alamazlar. Ücretli öğretmen fiilen ne kadar derse girerse o kadar maaş alır.

 

Önlisans mezunları ücretli öğretmenlik yapabilir mi?

Öğretmen açığı olması durumunda önlisans mezunları da ücretli öğretmenlik yapabilirler. Ancak öncelik Eğitim Fakülteleri mezunları, diğer lisans mezunları ve önlisans mezunları şeklindedir.

 

Başvurular ne zaman yapılır?

Başvurular norm kadrodaki açığa göre belirlenir. İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri kadrodaki açıklarına göre ücretli öğretmenlik başvurusu açabilirler. Genellikle Eylül-Ekim tarihlerinde gerçekleşir.

 

KPSS puanı olması gerekir mi?

Her İlçede şartlar farklı olabilir. Ancak genellikle KPSS puanı alması şartı yoktur. Ancak KPSS sınavına girmiş olmanız öncelik olarak sayılabilir.

 

Formasyon olmak zorunda mı?

Formasyon sahibi olmasanız da ücretli öğretmenlik yapabilirsiniz.( Eğer şartlar arasında belirtilmediyse.)

 

Görevime son verilir mi?

Ücretli öğretmenlere norm kadroda oluşan boşluklardan dolayı ihtiyaç duyulur. Eğer sizin yerinize kadrolu atama yapıldığında ve görevlendirilmenize gerek kalmadığında görevinize son verilebilir.

2017-2018 Ücretli Öğretmenlik Duyurularına Ulaşmak için tıklayın. 

Yazar: Demir
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 68 YORUM
 1. Özlem diyor ki:

  Merhaba ben iktisat mezunuyum suan formasyon aliyorum gecen yil yarim donem ucretli ogretmenlik yaptim bu donem icin ucretlinin cikmasi icin bi oncelik olurmu? Birde bransimi muhasebe yapmaliyim degilmi gecmis yilda matematik uzerine ders verdigim icin eba dada brans matematik olarak kayitli o yuzden terettute dustum.

  1. Demir Demir diyor ki:

   Daha önce ücretli öğretmenlik yaptığınız için bazı ilçeler bunu öncelik görüyor ve sizi tercih edebiliyor. Şartlarında bunu belirtiyorlar zaten. Branş konusunu başvurduğunuz ilçe milli eğitime sormalısınız.

  2. Figen diyor ki:

   Özlem merhaba. sana birşey danışmak istiyorum. formasyonu ne üzerine ve hangi üniversiteden alıyorsun. bilgi verebilirsen çok sevinirim

 2. Senem diyor ki:

  Merhaba,

  Sosyoloji mezunuyum ve formasyon almak için başvuruda bulunmak istiyorum. Ancak MEB Talim Terbiye’nin 2014 yılında yayınladığı ÖĞRETMENLİK ALANLARI, ATAMA VE DERS OKUTMA ESASLARI ile ilgili tebliğinde Sosyoloji bölümü için En az 16 kredi Felsefe, 16 kredi Psikoloji, 8 kredi Mantık aldığını belgelendirenler diye bir ibare bulunmaktadır. 1996-2000 yılları arasında Sosyoloji’de okuduğumda 18 kredi Psikoloji, 13 kredi Felsefe ve 6 Kredi Mantık dersi almıştım ve o dönem için bu krediler vardı ve yeterliydi. Şimdi bu kredilerin sayıları değişmiş.
  Size sormak istediğim ise bu eksik kredi durumu formasyon almama engel olur mu? Ya da formasyon alırken sıkıntı olmadı ancak daha sonradan sorun yaratır mı?
  Şimdiden ilginize teşekkür ederim

  1. Demir Demir diyor ki:

   Sorunuz teknik bir soru alo 147’yi arayıp daha detaylı bir bilgi alabilirsiniz.

   1. murat alptekin diyor ki:

    açıköğretim yıllık sitemde mezun olan sosyoloji ve felsefe mezunları öğretmen olamıyorlar boşuna hayal kurmayın

  2. Tuğba diyor ki:

   Sorun olacaktır muhtemelen formasyon başvurusundada kredi toplamını belgeleyen bir dosya istiyorlar ama emin olmak için öğrenci işleri ile görüşün netice eskiden kredi durumu farklıymış her şey acayipleşti zaten

 3. Evrim diyor ki:

  Aöf 4.sınıf öğrenciyim bir dönemim kaldı mezuniyete formasyon başvurusu yapsam kabul edilirmi geçici diploma vermiyor okul mezuniyet tarihini gösteren belge veriyoruz dedi bunu kabul ederlermi

  1. Demir Demir diyor ki:

   Bazı üniversiteler 4. sınıf öğrencilerine de formasyon imkanı sunmaktadır. İlanları takip ederseniz, başvuru yapabilirsiniz.

 4. Betül diyor ki:

  Dönem arasında öğretmenliği sonlandırma olasılığımız var mı?

  1. Demir Demir diyor ki:

   Evet ayrılabilirsiniz.

 5. Ahmet diyor ki:

  Mrb ben Kırşehir ilindeki ücretli öğretmenlige. Başvurmak istiyorum. Formu indirdim, okula en rahat nasıl ulastira bilirim.

  1. Demir Demir diyor ki:

   Formu okula değil, başvurduğunuz ilçenin İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne teslim etmeniz gerekmektedir.

 6. Deniz diyor ki:

  Merhaba, istanbulda 9- 31 ağustos başvuru yazıyordu, ben kaçırdım, başvuru yapamaz mıyım? Bir de geçen sene 1 yıl ücretli öğretmenlik yaptım, aynı okul devamımı istemişti ama, branşım bilişim teknolojileri bu arada.

  1. Demir Demir diyor ki:

   Başvuru tarihleri her ilçeye göre değişebiliyor. Bazı ilçeler başvuru tarihi bitmiş dahi olsa yıl sonuna kadar başvuru kabul ediyor. Başvuru yapmak istediğiniz ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüşmelisiniz. Bu linklerden ilçelerin başvuru tarihleri ve şartlarına bakabilirsiniz. http://formasyonhaber.com/istanbul-avrupa-yakasi-2016-ucretli-ogretmenlik-basvurulari/ , http://formasyonhaber.com/istanbul-anadolu-yakasi-2016-ucretli-ogretmenlik-basvurulari/

  2. Bilge diyor ki:

   merhaba deniz bende aynı şekilde tarihleri kaçırdım ve branşım bilişim. Her yere başvuru yaptım bekliyorum hala alanlar varmış ama şuan ses yok.. İyi şanslar hakkında hayırlısı olsun

 7. Neva diyor ki:

  Ben bir ilkokul da ücretli öğretmenlik yapıyorum ancak bu yıl ücretli öğretmenlik başvuru tarihi kaçırdım lütfen yardım edin ne yapabilirim

  1. Demir Demir diyor ki:

   Başvuru yapmak istediğiniz İlçenin Milli Eğitim Müdürlüğüne gidin ve başvuru yapmak istediğinizi söyleyin. Bazı ilçeler, başvuru tarihi geçse bile yıl sonuna kadar başvuru kabul edebiliyor.

 8. Eylem diyor ki:

  Ücretli öğretmenlik başvuru sonucu diye b8ir site yok mu

  1. Demir Demir diyor ki:

   ÜCretli öğretmenlik başvuru sonuçlarını başvurduğunuz ilçenin web sitesinde görebilirsiniz. Ancak çoğu zaman ilçeler internette sonuçları yayımlamaz. Eğer olumlu sonuç aldıysanız size telefon ile geri dönüş yaparlar.

 9. bilge diyor ki:

  merhaba başvurduğum ilçede ücretli öğretmenliğe mülakat getirmişler sözleşmeli öğretmenlik gibi sizin bulunduğunu zil/ ilçede bu durum söz konusu mu?

  1. Demir Demir diyor ki:

   Ücretli öğretmenlikte her ilçe farklı yöntemlerle öğretmen alımı yapabiliyor.

 10. ayca diyor ki:

  Merhabalar ben ücretliye basvuru formunu doldurdum fakat branş formunuda doldurmam gerekiyormus onu doldurmadim caba ucretli cikar mi bilginiz varsa sewinirim

  1. Demir Demir diyor ki:

   Başvuru yaptığınız ilçe ile iletişime geçerseniz daha net bilgi alabilirsiniz.

 11. zeynep diyor ki:

  Ankbis üzerinden bir ilçeye başvuru yaptım başka bir ilçeye daha yapmak istiyorum ekranın sağ kısmında bulunan ‘Yeni Başvuru Ekle’ butonuna tıkladığımda yeni bir başvuru almıyor.

  1. Demir Demir diyor ki:

   Aynı sistemi kullanan ilçeler iki ilçeye birden başvuruya izin vermiyor. Ondan kaynaklı giriş yapamıyorsunuz.

 12. ceydaa diyor ki:

  ücretli öğretmenlikte bize verilen ders programına aynen uymak zorunda mıyız yoksa ders saatimizi azaltabilir miyiz?

  1. Demir Demir diyor ki:

   Bu görev yaptığınız okuldaki müdürün tavrına göre değişebilir. Müdür isterse sizin isteklerinizi göz önünde bulundurabilir.

 13. mesut diyor ki:

  mezun olmadan lisans okuyan öğrenci ücretli öğretmenlik yapabilir mi

  1. Demir Demir diyor ki:

   Bazı ilçeler başvuru kabul etmektedir.

 14. dilan diyor ki:

  Merhaba sayın hocalarım ; ben babamın zoruyla bugün ücretli öğretmenliğe başladım. Ocak ayının 20 si sömestr tatili başlıyor. Ben 20 Ocak’ta okula dilekçemi bırakıp işi bırakıyorum diyebilir miyim ? Önceden haber vermem gerekir mi ? Bir de okul öncesi öğretmenliği yapıyorum müdür nöbet tutucaksın dedi. Nöbet günü yarım saat erken gelmem yarım saat geç çıkmam gerekiyormuş. Ben nöbet tutmak zorunda mıyım ? Bize ücretli öğretmen olduğumuz için nöbet ücreti verilmiyor diye biliyorum doğru mu ? Şimdiden teşekkür ederim

  1. Demir Demir diyor ki:

   İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. Nöbet tutma zorunluluğunuz yok ancak müdürler bu konuda zorluyor malesef. Nöbet ücreti de alamazsınız.

 15. dilan diyor ki:

  Nöbet konusunda kesin bir bilgi değil ama bir arkadaşım tuttuğumuz nöbetlerin ücretini atanınca alabileceğimizi söyledi. Gecenin kör karanlığında kaldım yolları birbirine karıştırdım. Mesafeleri düşünmeden ücretli yapmayın benim gibi bir gün dolunca bırakırsınız.Müdürlerin zorlamaları çok zor. Bir gün İstifa dilekçesi yazmama gerek var mı ? Yoksa müdürü arayıp ben gelmiyorum demem yeterli mi hocam ?

  1. Demir Demir diyor ki:

   Dilekçe yazmalısınız.

 16. Ayse diyor ki:

  Meraba arkadaşlar ücretli öğretmenlik yapıyorum istifa edersem sağlık sigortam kaç gün devam eder bilgisi olan var mi

 17. Buse diyor ki:

  Merhaba şuan ücretli öğretmenlik yapıyorum.Evliyim ve 1 çocuğum var.Eşimin sigortası yok.Maaşa ek olarak eş ve çocuktan dolayı ücret alabiliyor muyum?

 18. Saadet diyor ki:

  Merhabalar formasyon basvurularindan once ucretli ogretmenlik yapabiliyoruz diye duydum ve bundan muaf oldugumuzu ;peki nekadar sure veya saat yeterli formasyon alabilmek icin yaptigimiz ucretli ogretmenlik cunku calisan birisi oldugumdan ancak formasyon derslerine katilabilirim

  1. Demir Demir diyor ki:

   Staj muafiyetiniz olur. Bir yılı tamamlamış olmanız gerekmektedir.

 19. Ece diyor ki:

  Ben şuan turizm 3. Sinif ogrencisim ve gece okula gidiyorun gunduzleri ucretli ogretmenlik yapabilirmiyim

  1. Demir Demir diyor ki:

   İlçelerin başvuru şartları değişiklik gösterebiliyor. Bazı ilçeler okuyan kişileri de kabul edebiliyorlar.

 20. armo diyor ki:

  ÜCRETLİ ÖĞRETMEN OLARAK ÇALIŞANLARIN DİKKATİNE ( Öğretmen evi tanıtım Kartı hk.da)
  Ben İstanbul’ da devlet ilkokulunda çalışan ücretli öğretmenim ( Özel Eğitim öğretmeniyim.) Öğretmen evine müracaat ettim evraklar: 1- Öğretmen evi üye tanıtın müracaat formu (internette indirip yazılacak çıktısı alınacak) okul müdürüne imzası olacak 2- Görev yeri Belgesi okuldan müdür imzalı 3. Öğretmen atama olur belgesi okul müdür imzalı ve 1 adet fotoğraf ayrıca kart bedeli 20 TL. Evraklar ve parayı ödedim ve Öğretmen evi kartı aldım. Öğretmen evlerinde kalabilir, yemek ve içeceklerinden indirimli faydalanabilirsiniz.

 21. Sevgi diyor ki:

  Merhaba,
  Ben eğitim fakültesi öğrencisiyim ve son sınıftayım. 4. sınıfı okurken ücretli öğretmenlik için başvuru hakkım olur mu? Hem eğitimime devam edip hem öğretmenlik yapabilir miyim? 2 yıl üni okuduğuna dair belge alırsan bir şansın var diyenler oldu. Böyle birşey var mı?
  Teşekkürler..

  1. Demir Demir diyor ki:

   Ücretlik öğretmenlik yapabilirsiniz. Bazı ilçeler kabul ediyor.

 22. Gs diyor ki:

  ücretli öğretmenlik başvurum olumlu sonuçlandığında şehir dışında isem evrak teslimi için bizzat gitmem şart mıdır yoksa bir yakınım aracılığıyla ulaştırmam mümkün müdür ?

  1. Demir Demir diyor ki:

   Şahsen gitmelisiniz ya da noter vekaleti ile. Ancak bazı istisnalar olabiliyor. Başvuru yaptığınız yer ile görüşmelisiniz.

 23. Emel diyor ki:

  Merhaba ben aöf türk dili ve edebiyat bölümünü okuyorum ücretlı öğretmenlik yapmak istiyorum. Ilkokul ya da ortaokullarda öğretmelik yapabilir miyim?

  1. Demir Demir diyor ki:

   Yapabilirsiniz.

 24. emine diyor ki:

  ucretli ögretmenlikte birden çok ile başvuru yapılabilir mi.

 25. Meryem diyor ki:

  Kpss puanimizi yazarken virgülden sonraki kısmı yazmadım bir sorun olur mu?

 26. Münevver diyor ki:

  Ben de bu sene ücretli öğretmenlik için başvuru yaptım çıkma olasılığı nedir

 27. Zehra diyor ki:

  Merhaba ben AÖF ilahiyat mezunuyum ayrıca açık öğretim okurken aynı sene lisans diyetisyenlikten de mezun oldum. Şimdi şöyle bir sorunum var hem önlisans kpss sine hem de lisans kpss sine aynı anda giremeyecigim için lisans düzeyinde girdim. Şimdi ilahiyattan ücretli öğretmenlik için başvurunca önlisans kpss puanimi soruyor? Ben ne yapmalıyım ? Arkadaslar aynı anda iki branstan da başvurabilir miyim? Bu mümkün müdür? Hem ilahiyat için hem diğer lisans grubundan basvurabilir miyim?

 28. Zeynep diyor ki:

  Merhaba arkadaşlar okul öncesi öğretmenliği okuyorum 4. Sınıfta okulu dondurmayı ve hukuk fakültesinde okumayı planlıyorum aynı zaman da ücretli öğretmenliğe başvurabilme hakkım var mı?

 29. ece diyor ki:

  Merhaba.brn ucretli ogretmenlik basvurusunda bulundjm .7 8 eylul de uyum semineri var ama hala fonus yapmadilar.bosuna beklemesem mi yoksa bayramdan sonra ararlar mi

 30. Adem diyor ki:

  Merhabalar. Bu ücretli öğretmenlikte görevlendirme olmadı. Bu ilk başvurumdu. Acaba tekrar ücretli öğretmenlik alımı olur mu yada ilerleyen zamanlarda görevlendirme olabilir mi? Teşekkür ederim.

 31. Reyhan diyor ki:

  Benim adım başvuru listesinde belli oldu basvurum kabul edildi ancak görev yerim belirlenmedi bu nasıl oluyor anlamadım da yardımcı olur musunuz ?

 32. Esegü diyor ki:

  Ücretli öğretmenler, AÖF ve ÖSYM sınav görevlerine başvurabiliyor mu?

 33. Çiğdem diyor ki:

  Arkeoloji bölümü mezunuyum e devlet üzerinden ücretliye başvurumu yapamıyorum bölümümle ilgili seçenek olmadığı için tarih alanından da formasyon alicam suan yarı dönem bitirdim 1. Dönem ucretli öğretmenlik yapıyordum şimdi nasıl yapabilirim bana bu konuda yardımcı olmanızı istiyorum.

 34. Kübra diyor ki:

  Ücretli öğretmen istedigi zaman işi bırakabilir mi?

 35. Gül diyor ki:

  ücretli öğretmenliğe başladıktan sonra onay geldikten sonrs milli eğitim sıkıntı olacak ( önceden cemaatte çalışma gibi ) bir şey bulabilir mi? Bu normal midir

 36. Eren Alural diyor ki:

  Merhaba ücretli ingilizce öğretmenliği için alan sınavına ihtiyaç duyuluyor mu ?

 37. asya diyor ki:

  Bulundugum ilceden baska bir ilce milli egitime ucretli ogretmenlik icin başvuruda bulunabilir miyim

 38. Buse diyor ki:

  Okulların kapanmasına 1 ay varken ücret öğretmenliğe başladım ve okulla anlaşamadım ayrılmak istiyorum istifa mı versen ileride karşıma çıkar mi?

 39. Zehra diyor ki:

  Ücretli öğretmenler ek olarak sigortalı başka bir işte daha çalışabilir mi.?

 40. Betül diyor ki:

  önlisans İNGİLİZCE mezunuyum ücretli öğretmenlik bana çıkar mi

 41. Meggie diyor ki:

  Onlisans ingilizce mezunu arkadas acik varsa cikar sana da ucretli ogretmenlik. Ucretli ogretmenler istedigi zaman cikabilir hicbir sorun olmaz. Ba a sorarsaniz bir yil evde oturup guzelce calisin kpssye olmazsa ucretli yapin maddi sorununuz fazla yoksa calismadan zor kpss kazanmak. Kazanin hak ettiginiz maasla calisin aziyla degil. Bir yil temel atin sonraki yil tekrar ederek sinavlara girersiniz

 42. Büşra diyor ki:

  İktisat mezunuyum ücretli öğretmenlik yapabilirmiyim

 43. Rabia diyor ki:

  Cagdas turk lehceleri ve edebiyatlari okudum ancak bir kac dersim kaldi bu yil 5. Senem olucak. Edebiyat ogretmenligi icin formasyonumu da aldim. Bu dueumdayken basvuru yapabiliyormuyum. Bilgilendirirseniz sevinirim.

 44. Ayşegül diyor ki:

  Ücretli öğretmen 32. Haftada çalışabilir raporu alıp devam ettiğinde ücreti kesilir mi?

BİR YORUM YAZ