Ukrayna ve Türkiye Arasında Pasaport Kalktı

  • 01 Haziran 2017
  • 588 kez görüntülendi.
Ukrayna ve Türkiye Arasında Pasaport Kalktı

Ukrayna ve Türkiye arasında pasaport kullanmadan seyahat yapabilme imkanı sağlanıyor. Bu uygulamanın ardından ilk kafile bugün ülkemize giriş gerçekleştirdi.

Ukrayna ve Türkiye’nin arasında pasaportsuz seyahat işlemleri artık hayal değil gerçek. THY’nin TK 472 sayılı seferinden gelen uçak ile Ukraynalılar, yeni uygulamadan habersiz oldukları için pasaportla geldi. Fakat açıklamalarında bundan sonra pasaport kullanmadan seyahat edebileceklerini yineledi.

Türkiye’ye Turist Akacak

Ukrayna Kherson’dan gelen 22 yaşındaki Kalinina, bu uygulamanın güzel olduğunu ve Ukraynalıların yurt dışında çok seyahat ettiklerini dile getirdi. Türkiye’ye özellikle seyahatlerinin çok olduğunu söyleyen Kalinina, bundan sonra Ukrayna’dan Türkiye’ye daha fazla vatandaşlarının geleceğini belirtti.

Ukrayna’dan gelen bir başka iş adamı Volkov, uygulamaya olumlu yaklaştığını belirtti. Ayriyeten iyi karşılandıklarını, geçişlerin daha hızlı olacağını ve yeni kart ile seyahatlerinin gerçekleşeceğini belirtti.

Türk Şirketlerinde Yolcu Sayısı Artacak

Vatandaşların karşılıklı seyahatlerine etki eden anlaşma 14 Mart 2017’de imzalanmıştı. Türkiye’nin son dönemde gelen Ukraynalı turist sayısında önemli artış görürken, 2 ülkenin arasında kimlikle seyahat yapılması, uçak şirketlerini harekete geçirdi. 2014’de 675.000, 2015’te 706.000, 2016’da ise 1 milyon 45.000 kişinin Ukrayna’dan Türkiye’ye geldiği belirtilirken THY’nin bu turistlerin en az yarısını taşıdığı biliniyor.

Yeni anlaşmanın yürürlüğe girmesiyle beraber Türkiye’nin turizme olan katkısı ve yatırım çalışmalarının sürdürüleceği konuşuluyor. Ayriyeten yaz döneminde sahil bölgelerinde büyük bir hareketlilik olacağı konuşuluyor. Türkiye’nin turizme olan değeri ise yadsınamaz halde olduğu, Ukrayna’da da büyük bir övgüyle bahsediliyor.

Yazar: Hakan Yilmaz
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ