Ulaştırma Hizmetleri Öğretmenliği

Barış Arslan

Yazarın şu ana kadar yazılmış 2 makalesi bulunuyor.
 • için yorumlar kapalı
 • 1 kez görüntülendi.
Lojistik Formasyon

Ülkemizde yepyeni bir öğretmenlik kavramı ortaya çıktı ” Ulaştırma Hizmetleri Öğretmenliği ” Lojistik kavramını henüz hayatımıza tam anlamıyla alamamışken bir de bu branş için lise düzeyinde öğretmenlik açıldı.

Ulaştırma Hizmetleri Öğretmenliği Nedir?

90’lı yılların sonunda lisans düzeyinde eğitim vermeye başlayan lisans ve ön lisans düzeyindeki lojistik okulları sektöre nitelikli eleman yetiştirmek ve sektörde bulunan bu açlığı gidermek için kurulmaya başlamıştı. Bugün gelinen noktada yaklaşık olarak 700.000 kişinin çalıştığı Lojistik sektöründe nitelikli eleman açığı hala daha giderilememiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı bu açığı ve sektörden gelen talepleri de dikkate alarak, biraz da özel sektörün bu konudaki desteğiyle 2000’li yılların ortalarından itibaren lise düzeyinde Lojistik bölümünü de Ulaştırma Hizmetleri adı altında bünyesine almaya karar vermiştir. Genelde teknik ve meslek liseleri okullarının bünyesinde bulunan Ulaştırma Hizmetleri bölümü sadece bu eğitimi veren okullarda da mevcuttur. Bakanlığın bu bölümü 2000’li yıllarda açmasına rağmen bölümdeki öğretmen açığı 2017 yılında yeni yeni giderilmeye başlanmış, hatta eksik kaldığı bölgelerin de kaldığı görülmüştür. 2017 yılı itibariyle yaklaşık 5000’in üzerinde öğrencinin eğitim gördüğü Ulaştırma Hizmetleri alanı lise düzeyinde lojistik eğitimi veren bir alan adıdır.

Ulaştırma Hizmetleri Öğretmeni Nasıl Olunur?

Ulaştırma Hizmetleri bölümü şuan sadece üniversite eğitimini Lojistik alanı üzerine almış ve lisans mezunu kişilerden almaktadır. Lojistik bölümü lisans mezunu kişiler okurken ya da mezun olduktan sonra öncelikle öğretmenlik düşünüyorlarsa formasyon eğitimini tamamlamaları gerekiyor. Üniversiteler formasyon kontenjanlarında genelde mezun öğrencilerine öncelik vererek ilerledikleri için bu kişilerin şansları biraz daha fazla oluyor. Eğer mezun olduğunuz bölüm lojistik formasyon açmamışsa diğer özel ve vakıf üniversitelerinin açtıkları formasyon kadrolarına başvurup belirli bir eğitim harcı karşılığında 1 yılın sonunda eğitimlerini tamamlayabilirler.

Formasyon diplomasının alınmasıyla KPSS’den alınacak puan ile birlikte tercih kılavuzunda açılacak bu alandaki kadrolara başvuru yapılabilir. 2017 yılının ilk tercih döneminde bu alanda kadro açılmamış olsa da Ulaştırma Hizmetleri alanındaki öğretmen açığı bulunması ilerleyen dönemlerde bu kadroların açılacağına işaret gösterilebilir. Şuan Türkiye’de 100’ün üzerinde lisede Ulaştırma Hizmetleri Öğretmenliği bulunmakta ve sayı hızla artmaya devam etmektedir.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 26 YORUM
 1. Fikret uçar diyor ki:

  2003 de tarih bolümünde okurken aldığim lise 21 kredilik formasyon ulaştirma hizmetletleri öğretmenliği ićinde geçerli olur mu. Yoksa tekrar mı almam lazim.

 2. özge tutga diyor ki:

  önlisans lojistik mezunuyum.formasyon alıp öğretmen olabilmem için aöf den mi örgünden mi lisansa tamamlamam gerekiyor. birde aöf den olursa hangi bölümlere yazılmam gerekiyor.

  1. Demir Demir diyor ki:

   İki şekilde de tamamlayabilirsiniz. TTK 80 sayılı kararda atamaya esas alanlar belirtilmiştir. Oradaki bölümlerden birini tamamlarsanız formasyon alabilirsiniz.

   1. Cemaleddin diyor ki:

    Demir bey ulaştırma hizmet ogretmenligi için dediğiniz TTK 80 Sa yılı kanunda ki tamamlamimiz gereken bölüm hangilerid