Vertigo Rahatsızlığınızdan Kurtulabilirsiniz!

  • 11 Mart 2020
  • 516 kez görüntülendi.
Vertigo Rahatsızlığınızdan Kurtulabilirsiniz!

Sanal Gerçeklik Gözlüğü ile Baş Dönmesi (Vertigo) Tedavisi

Baş Dönmesi (Vertigo) Nedir?

Vertigo kelimesi tıp dilinde, baş dönmesi anlamına gelmektedir. Birçok sebepten kaynaklanabilen bu baş dönmesi rahatsızlığı insanların yaşam kalitesini oldukça düşürmektedir. Öyle ki bazı hastalar yataktan dahi kalkamazlar. Hayatlarına normal devam edemezler ve bu da insanların ruh sağlığını dahi bozabilir. Baş dönmesi rahatsızlığının kaynakları beyin veya iç kulak olabilir. Bunun tanısı çeşitli testler yapılarak anlaşılabilmektedir.

Sanal Gerçeklik (Virtual Reality) Gözlüğü Nedir, Ne İşe Yarar?

Sanal gerçeklik gözlüğü insanları bilgisayar ortamında oluşturulan çevrelerde hissetmeleri için geliştirilen bir elektronik cihazdır. Dünyada oyun,mimarlık, ve eğitim gibi çeşitli alanlarda kullanılmaya başlanan bu gözlük ile artık sağlık alanında da tedavi çalışmaları başlamıştır. Gazi Hastanesi hekimlerinden Prof. Dr. İsmet BAYRAMOĞLU, muayenehanesinde, ABD, Fransa gibi ülkelerden sonra Türkiye’de bir ilk olarak bu gözlük ile baş dönmesi tedavisine başlamış ve muhteşem sonuçlar aldığını görmüştür.

Tedavi Herkese İçin Uygun Mudur, Nasıl Başlar ve Sürer?

Bu tedavi aslen denge fizik tedavisi olarak geçmektedir. Bu tedavi iç kulak kaynaklı çoğu baş dönmelerinde kullanılabiliyor fakat bazı durumlarda tedaviye başlamak veya size uygunluğunun tespiti için hekiminiz sizden çeşitli testler isteyebilir. Testlerin sonucunda, tedavinin uygunluğu anlaşıldığında tedaviniz başlar. Öncelikle Sanal gerçeklik gözlüğü kullanılarak hastalığınızın derecesi ölçülür. Bu ölçüm tedavinin sonunda karşılaştırılmak üzere saklanır. Tedavi süresi 10-12 seanstır ve her seans 30 dakika kadar sürmektedir. Tedavi sonunda tekrar bir test yapılır ve tedavinin size olan faydası sistemdeki karşılaştırma ile ortaya konur.

 

Yazar: Demir
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ