Yastık Altındaki “Altın Hazinesi”

  • 04 Nisan 2017
  • 486 kez görüntülendi.
Yastık Altındaki “Altın Hazinesi”

Türkiye’de yastık altında yaklaşık 100 milyar dolarlık altın olduğu biliniyor. Bu altının, ekonomiye kazandırılması için altın tahvili veya altına dayalı kira sertifikası hazineye kazandırılmaya çalışılacak.

Başbakan Yardımcısı Şimşek, yastık altında ülkede ekonomiye kazandırılacak olan 100 milyar altının olduğunu ve buna dair yapılacak yatırımlar hakkında detaylar verdi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, finansal sistem hakkında önemli adımlar atılacağını belirtti. Tasarrufların artacağı ve ekonomiye ivme kazandırılması için gerekli çalışmaların yürütüleceğini söyledi.

Hazine Müsteşarlığı, yastık altında bulunan altınların ekonomiye kazandırılması için yeni çalışmaların yapıldığı ve altın tahvili ya da altına dayalı kira sertifikası olmak üzeri yeni güvenli yatırım enstrümanını bularak finansal sisteme katacaklarını bildirmiş oldu.

Faiz ve Kira Sistemi

Hazine’den faiz hassasiyeti olanlar için 2012 yılından itibaren kira sertifikası ihraç edileceği biliniyor. Vatandaşların yastık altındaki altınların 22 ve 24 ayar olanları, toplama süresi ile beraber bankaya getireceği ve belirlenen kriterler çerçevesinde altınların alınacağı, ilk etapta vadesiz hesabın açılacağı belirtiliyor.

Yatırımcı İsterse Geri Alabilecek

Vatandaş, acil bir işi çıktığında ya da nakde ihtiyaç duyduğunda yastık altındaki altınını bozdurabilecek. Altın tahvili ya da altına dayalı kira sertifikası alanlar da da bu vade sonunu beklemeden, istediği vakitte nakit ihtiyacı karşılanması vatandaşın yüzünü güldürecek. Türkiye’ye has olan yapıda olduğu bilinen ve ilk özelliği taşıyan bu durumun hazineye büyük bir katkı sağlayacağı belirtiliyor.

 

Yazar: Hakan Yilmaz
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ