YGS Sonuçları Açıklandı

  • 28 Mart 2017
  • 836 kez görüntülendi.
YGS Sonuçları Açıklandı

Milyonlarca adayın sabırsızlıkla beklediği 2017 Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçları sonunda açıklanmıştır.

Milyonlarca adayın girdiği YGS sınavı 12 Mart 2017 Pazar günü gerçekleştirildi. Sınavın ardından adayların en çok sorduğu soru ‘ YGS sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak? ‘ oldu. ÖSYM’den gelen açıklama ile sonuçların 28 Mart 2017 tarihinde açıklanacağı belirtilmişti.

Sonuçlar Açıklandı

YGS sınavına giren adayların beklediği sonuçlar nihayet açıklandı. Öğle saatlerinde açıklanması bekleniyordu ancak sonuçların açıklanması akşam saatlerini buldu. Adaylar ÖSYM’nin ‘ sonuc.osym.gov.tr ‘ adresinden sisteme TC kimlik numaraları ve aday şifrelerini girerek giriş yaptıktan sonra sonuçlarını görüntüleyebilecekler. Sınava giren adaylara sonuçları ile ilgili olarak hiç bir belge gönderilmeyecek. Adaylar sonuçlarına sadece internet üzerinden ulaşabilecekler.

Sıra LYS Başvurularında

YGS sınav sonuçlarının açıklanması ile birlikte adayların LYS sınavı heyacanı başladı. Üniversiteye girecek  adaylar için YGS sınavı büyük önem taşıyor. Adayların LYS sınavına başvurabilmeleri ve tercih yapabilmeleri YGS sınav sonuçlarına bağlı olacak. YGS puanı hesaplanırken adayların girdiği Türkçe, sosyal bilimler, temel matematik ve fen bilimleri testlerinden her biri için birer standart puanı oluşturulacak. Bu puanlardan en az birisinin 150 ve üstü olması gerekiyor. 150 ve üzeri puanı bulunmayan adayların yerleştirme puanı hesaplanmayacak . Yerleştirme puanlarından da en az biri 180 ve üzeri olan adaylar LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı) için başvuru yapabilecek.

En az yerleştirme puanı 180 ve üzeri olan ve LYS sınavına girmeye hak kazanan adaylar için başvurular 4-17 Nisan 2017 tarihleri arasında yapılabilecek.

 

 

 

Yazar: Demir
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ