YÖK Atlas Sistemi’ne Güncelleme Geldi

  • 26 Mart 2017
  • 578 kez görüntülendi.
YÖK Atlas Sistemi’ne Güncelleme Geldi

Yükseköğretim Kurumu tarafından adaylara sunulan YÖK Atlas Sistemi Güncellendi.

YÖK’ün Atlas Sistemi üniversitelerin ve üniversiteye girecek adayların bilgilerini  barındıran bir sistem. Binlerce aday bu sistem sayesinde üniversite tercihlerini daha doğru şekilde yapabiliyor. Atlas  adayların seçecekleri meslekleri daha bilinçli şekilde seçebilmelerine olanak sağlıyor.

Geçen Yılın Verileri Eklendi

Yükseköğretim Kurumu, 2016 yılınında Öğrenci Seçme ve Yerleştirme verileri de eklendi ve 2017 YGS’nin ardından yeni veri eklemesi yapıldı. Yeni güncelleme ile birlikte YÖK Atlas yeni adayların hizmetine sunuldu. 2016 yılı içerisinde yaklaşık iki milyon beş yüz bin kişi tarafından kullanıldı. Bu sene ise bu rakamın çok daha üstlere çıkması ve üç buçuk milyonu bulması bekleniyor.

Bir Çok Alanda Veri Bulunuyor

YÖK Atlas Sistemi içerisinde yaklaşık bir milyon öğrencinin üniversiteye giriş verileri yer alıyor. Veriler arasında üniversitelerin bölümlerinin kontenjanları,üniversitelere kayıt yaptıranlar ve ek yerleşen rakamları, üniversiteye yerleşen adayların cinsiyetleri, üniversiteye hangi bölgeden,ilden  geldikleri, yerleşen adayların hangi yılda, hangi liselerden mezun oldukları, varsa okul birincilikleri, yerleşen adayların üniversitelere göre taban puanları ve başarı sıralamaları, üniversiteye yerleşen adayların sınavlardaki net sayılarına, yerleştirme işlemi yapılan adayların kaçıncı tercihlerine yerleşebildiklerine dair ve daha bir çok istatistiki bilgi yer alıyor. Sistemde yatay geçiş yapan öğrenci sayıları dahi yer alıyor.Üniversite tercihi yapacak adaylar bu bilgileri inceleyerek kendi kararlarını daha gerçekçi ve doğru şekilde verebiliyor.

Yazar: Demir
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ