YÖK’ten Yüksek Lisans Açıklaması Geldi

  • 21 Mart 2017
  • 1.568 kez görüntülendi.
YÖK’ten Yüksek Lisans Açıklaması Geldi

Yükseköğretim Kurulu’ndan Yüksek Lisans yapıp, akademisyenlik yapmayı düşünen adaylar için önemli bir açıklama geldi.

Geçtiğimiz yıllarda meslek yüksekokullarının öğretim görevlisi alımlarında adaylar tezli ya da tezsiz yüksek lisans yaptıklarında iki senelik deneyime sahip olmaları şartı aranmıyordu. bu yüksek lisans eğitimleri 2 senelik deneyime denk geliyordu.

Ancak 21 Mart 2017 tarihinde Resmi Gazete’de bu konu ile ilgili olarak bir duyuru yayımlandı. Bu yeni yönetmelikle tezsiz yüksek lisans yapan adayların öğretim görevlisi olması zorlaştırıldı. Yeni yönetmeliğe göre, eğer kişi meslek yüksekokullarında öğretim görevlisi olarak görev almak istiyorsa ya Tezli Yüksek Lisans yapmış olacak ya da Tezsiz yüksek lisans yapıp,buna ek olarak da alanında en az iki yıl tecrübeye sahip olduğunu belgelendirecek.

YÖK Yeni Bir Karar Aldı

Yükseköğretim Kurulu Tezsiz Yüksek Lisans yaparak öğretim görevlisi olmak isteyenler ile ilgili olarak bu yönetmelik sonrası yeni bir karar daha aldı. Bu karara göre 14 Mart 2016 tarihinden daha önce bir tarihte her hangi bir tezsiz yüksek lisans programına kayıtlı olup, 14 Mart 2016 öncesi ya da sonrasında mezun olacaklar için alanında en az iki yıl deneyimli olma şartı aranmayacak. Bu adayların Tezsiz Yüksek Lisans sertifikaları lisans sonrasında iki yıl deneyimli olmalarına eş değer olacak. Ancak 14 Mart 2016 tarihinden sonra Tezsiz Yüksek Lisans programlarına kayıt yaptıran adaylar için en az iki yıl alanında deneyimli olma şartı aranmaya devam edilecek.

 

 

Yazar: Demir
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ