“Yükseköğretime Bakış” Raporu Hazırlanacak

  • 06 Haziran 2017
  • 257 kez görüntülendi.
“Yükseköğretime Bakış” Raporu Hazırlanacak

Memur-Sen ile Eğitim-Bir-Sen Başkanı Yalçın, Türkiye’nin Avrupa’nın yükseköğretim sisteminde geçerlilik sağladığı haline geldiğini ifade etti.

Genel Başkan Yalçın, Türkiye’nin Avrupa’nın yükseköğretim sisteminde geçerlilik sağladığı haline geldiğini ifade etti. Türkiye’de yükseköğretim öğrencilerinin yarısının açık öğretim programlarında yer aldığını, açık öğretimin Türkiye yükseköğretimine kayıtlı olan sistem payının düşürülmesi ve yüz yüze öğretim imkanlarının artırılmasına yönelinmesinin daha sağlıklı olacağını ifadelerine ekledi.

Düzenlenen basın toplantısında, sendikalar tarafından “Yükseköğretime Bakış” değerlendirme raporu açıklandı.

Türkiye’de ilk olarak, yükseköğretim sisteminin izleme ve değerlendirilme çalışmalarının yapılmasında karar kıldıklarını belirten Yalçın, raporların sayesinde Türkiye’nin yükseköğretim sisteminde tam olarak MR çekileceğini söyledi.

UNESCO ve OECD gibi uluslararası kuruluşlar esas alınarak hazırlanmış olan raporda yükseköğretime geçiş, erişim ve katılım, öğretim elemanları, eğitim çıktıları, yükseköğretim finansmanı, eğitim ortamları ve akademik insan kaynağı ile üniversitelerdeki performansların göstergelerini içeren kapsamlı 7 bölümden oluşan bir sisteme imza atılacağı belirtildi.

Başkan Yalçın, rapordaki öne beliren bulguları ve önerileri paylaştı.

Türkiye’de 1983 yılından bu yana 335 bin dolarındaki öğrenci sayısının 2016’da 20 kat artarak 7 milyonu aştığı belirtildi. Bu durumun ardından Türkiye, Avrupa’da büyük bir pay sahibi haline gelindi. Türkiye yükseköğretim sisteminde imaj ve saygınlığın üzerindeki olumsuz etkinin büyümesi hedefleniyor. Yeni üniversiteler, açık öğretim sistemini küçültmesi yerine büyütmesi, sisteme göre olumsuz bir gösterge sunmuştur. Bu sebeple, açık öğretimdeki payın artması ve yüz yüze eğitimin daha güvenilir ve olumlu olacağı ifade edilmiştir.

Yazar: Hakan Yilmaz
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ