Yüzük, Sınavını İptal Ettirdi

  • 01 Haziran 2017
  • 1.206 kez görüntülendi.
Yüzük, Sınavını İptal Ettirdi

ÖSYM’nin yapmış olduğu Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı’nda “taşlı yüzük” adayın sınavını iptal ettirdi.

ÖSYM, “taşlı yüzük” takan adayın sınavını iptal etti. Nevşehir’de ikamet eden 36 yaşındaki Tuğrul Çalışkan, (DİB-MBSTS) sınavına girdi. Sınav sonucunu heyecanlı bir şekilde bekleyen Çalışkan, ÖSYM tarafından gelen sınav iptal kağıdıyla şok oldu. Tuğrul Çalışkan’a gelen belgede, sınav yerindeki kayıtlara göre sınava taşlı yüzükle geldiği ve bu sebeple sınavının iptal olduğu yazıyordu.

“Yüzükle İlgili Uyarı Yoktu”

Tuğrul Çalışkan, sınavının iptal olmasının ardından şaşkınlık yaşadı. Muhabirlere yaptığı yorumda Çalışkan, sınava girdiğinde bozuk para ve telefonları yanınıza almayın uyarısını yaptıklarını fakat yüzükle ilgili herhangi bir uyarının yapılmadığını dile getirdi. Sınav sonucunu beklerken, sınavının geçersiz sayılmasını gören Çalışkan, şaşırdığını ve yetkili birimlere itiraz edeceğini açıkladı.

Yüzüğe kopya için kamera yerleştirilebileceğinin düşüncesi ile sınavının geçersiz sayılmasının tahmininde bulunan aday, gelişen teknolojilerle beraber gömlek düğmesi, gözlük gibi aksesuarda da bu şekilde bir riskin olduğunu ifade etti. Ayriyeten sınav kitapçığında yüzükle ilgili bir uyarının bulunduğu ama hiçbir adayın bu kitapçıktaki her şeyi okuduğuna tam anlamıyla okuduğunu düşünmediğini ifadelerine ekleyen Tuğrul Çalışkan’ın üniversite sınavlarına hazırlanan birçok öğrencinin büyük mağduriyetlerle karşılaşabileceğini belirtti.

Tuğrul Çalışkan’ın bu konuşmasını AA muhabiri birebir röportaj yaparak kameralar altına aldı. Röportaj, birçok aday için olumlu bir konuşma olsa da yapılan kopya çekme taktiklerinin son bulması adına ÖSYM’nin katı kuralları olduğu bilgisi herkes tarafından artık bilinmek zorunda olduğunu kanıtlıyor.

Yazar: Hakan Yilmaz
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ