Zorunlu Eğitim 13 Yıl Oluyor

  • 04 Haziran 2017
  • 1.575 kez görüntülendi.
Zorunlu Eğitim 13 Yıl Oluyor

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, kaliteli bir eğitimin gerekliliği için okul öncesi eğitimi zorunlu eğitim kapsamına alınması gerekliliğini vurguladı. Türkiye’de zorunlu eğitim, 13 yıla çıkacak açıklaması geldi. İsmet Yılmaz ayriyeten eğitimin zorunluluğunun ülkenin değerine değer katacağını, daha iyi bir eğitimin olması adına her şeyin gerekliliğini yerine getireceklerini açıkladı. Dersliklerdeki öğrenci sayısının azaltılarak, öğretmen başına öğrenci sayısının çoğalacağını söyleyen Yılmaz, öğretmen ataması bekleyen kişilere müjdeli haberi verdi. Açıklama, ileri dönemlerde birçok öğretmen atamasının olacağına yönelik sinyaller barındırıyor.

Programda konuşan İsmet Yılmaz, gelecek dönemde daha iyi eğitimin verilmesi için ikili eğitimin kaldırılacağını belirtti. Ayriyeten 2019 yılının sonuna kadar bu durumun gerçekleşeceğini, kaliteli, eğitim için mutlaka ve mutlaka okul öncesi eğitimin zorunluluğunu eğitim kapsamına alınacağının sinyallerini verdi.

Türkiye’de eğitim süresinin ilk dönemde 5, şimdi 8 olduğu bir eğitim ortalama süresinin olduğunu belirten Bakan, bu süreyi 13 yıla çıkarmanın planlarını yapıyor. Ayriyeten dersliklerdeki öğrenci sayısını azaltıp, öğretmenlerin sayısının artmasının planlandığı belirtildi. Daha kaliteli eğitim verileceğini, öğretmenlere ise performans sisteminin getirileceği vurgulandı.

Hak Temelli Eğitim Verilecek

Hak temelli eğitimin verilmesini istediklerini, değerler eğitiminin çok önemli olduğunu vurgulayan Bakan Yılmaz, maddi yönden Türkiye’den eğitimin iyi olduğunu manevi yönden iyi olacağının sinyallerini verdi. Önümüzdeki dönemlerde müfredatın gözden geçirileceğini ve değerler eğitiminin öğrencilere verileceği açıklandı. Ayriyeten eğitimin sadece okulda değil, ailede de verilmesi ve çevrede de eğitimin sürmesinin planlarının yapıldığı belirtildi.

Yazar: Hakan Yilmaz
MOBİL UYGULAMALARIMIZ
SORU CEVAP
Bir Soru Sor
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ